Alternatif pesto sosu tarifiyle beraber fesleğen ve reyhanın kullanım alanları

Fesleğen ve reyhan üzerine yapılan tartışmalar yıllardır sürüp gidiyor. Her iki bitki de ballıbabagiller familyasından ve çok tartışmaya gerek yok.

Alternatif pesto sosu tarifiyle beraber fesleğen ve reyhanın kullanım alanları
Fesleğen ve reyhan ballıbabagiller familyasına ait iki bitkidir

Fesleğen ve reyhan ayrımı benim kafamda gayet net. Türk filmlerinde görmeye alıştığımız pencere önünde olan Vita tenekeleri içine ekili top formundaki küçük yapraklı bitki fesleğen.

Dağ eteklerindeki yamaçlarda büyümeyi seven geniş, yeşil ve mor yaprakları olan; Barış Manço’nun “Dağlar kızı reyhan” şarkısında metafor olarak kullanılan bitki ise reyhan.

Bu iki bitki de oldukça yoğun baharat notaları içeriyor. İtalya topraklarında, tabanına fesleğenli domates sos sürülmeden pizza, fesleğenli zeytinyağı ile süslenmemiş bir caprese salatası, fesleğensiz bir pesto sos mümkün olabilir mi? İtalyanların baştacı olan bu ikili, Akdeniz ve Uzakdoğu mutfaklarının doğu kökenli göçebeleri olarak görülebilir. Anavatanları Hindistan ve İran’a dayanıyor. Uzakdoğu’da özellikle Thai mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyorlar.

Bizim mutfağımızda yakın geçmişte boy göstermeye başlayan fesleğen ve reyhanındolma ve salata dışında çok özel bir kullanım yeri bulunmuyor.

Alternatif pesto sosu tarifiyle beraber fesleğen ve reyhanın kullanım alanları
Özellikle İtalyan mutfağı yemeklerinde fesleğen ve reyhan çok tercih ediliyor

Kaynaklarda ifade edildiğine göre; Ortaçağ ‘da zehirli olduğuna inanıldığı için bulunduğu alana başka bitki ekmekten bile kaçınıyorlar. Eski Yunan‘da ise tıpta ve kötülüklerden korunma amaçlı kullanıldığını öğreniyoruz. Mısır’da ise tapınakların kenarlarına, kutsanmak amaçlı dikildiği oluyormuş.

Fesleğen ve reyhan ikilisi tüm peynir çeşitleri ile uyumlu olabilir. Yeşil salatanıza peynir ve fesleğen eklerseniz damağınız bizi onaylayacaktır.

Bir başka öneri olarak pesto sosundaki çam fıstığını cevizle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Makarnanız cevizin verdiği renk ile mora dönüşebilir ancak lezzet garantidir.

Yeni lezzetlere açık olanlar için alternatif pesto sos tarifimiz hazır:

Taze cevizli alternatif pesto sos

Alternatif pesto sosu tarifiyle beraber fesleğen ve reyhanın kullanım alanları
Taze cevizli alternatif pesto sosu hazırlayıp, makarnanızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz
Pesto sos için gerekli malzemeler: 

2 demet fesleğen
150 gram parmesan peyniri
100 gram taze ceviz
5-6 diş sarımsak
200 ml sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:

Robotunuza yıkanmış kurutulmuş fesleğenleri, tuz ile ezmiş olduğunuz sarımsakları koyup püre haline getirin.
Zeytinyağını ilave edin.
Rendelediğiniz parmesan peynirinizi ve taze ceviz içlerini karışıma ekleyip tüm malzeme yoğun bir sos kıvamına gelene kadar karıştırın.

Hande Güler
Hande Güler; Yemek, spor, seyahat tutkunu bir sabah insanı. Kitapçıların içinde saatlerini geçirebilen bir kitap delisi. Son dönemde fotoğrafçılık merakını geliştirmeye çabalayan bir metropol ... Devam