Alkol ve cinsellik: Alkol cinsel hayatı nasıl etkiliyor?

Hepimiz dizilerde ve filmlerde görmüşüzdür; alkol veya uyuşturucu tüketilen gecelerin sabahında, filmin kahramanları hiç istemedikleri birinin yanında uyanırlar. İstenmeyen bir gebelik, cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya bir arkadaşla, iş yerinden biriyle istenmeyen yakınlaşmalar hep böyle gecelerde yaşanır. Peki, alkol cinsel hayatımızı nasıl etkiliyor?

Bu hikayeler bize bazen yorucu, bazen sıkıcı, bazen de çok klişe gibi gelse de yapılan yeni bir araştırma, aslında uyuşturucu ve alkol kullanımının kişinin cinsel hayatıyla ne kadar yakından ilişkili olduğunu gösteriyor.

ABD’de alkol ve uyuşturucuyla mücadele eden kişilere danışmanlık hizmeti veren Addictions.com’a ulaşan kişilere dayanarak bir araştırma yapıldı. 2.000 kişinin katıldığı araştırmada, uyuşturucu ve alkolün cinsel deneyimleri nasıl şekillendirdiği incelendi.

Araştırmadan elde edilen ilk bulgu şöyle: İnsanların yüzde 47’si, ayıkken kesinlikle birlikte olmak istemedikleri kişilerle alkol veya uyuşturucu aldıkları gecelerde birlikte olduklarını söylüyor. Genellikle arkadaşla, iş yerinden bir yöneticiyle, arkadaşının sevgilisiyle birlikte olma hikayeleri buradan çıkıyor.

İlginizi çekebilir: Alkol afrodizyak mı?

Alkol ve uyuşturucu kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla karşılaşma riskini de artırıyor. Ancak burada hemen olası bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek gerekir; bu durum, alkol ve uyuşturucunun daha fazla kişiyle cinsel ilişkiye girmenize sebep olmasından kaynaklanmıyor. Alkol ve uyuşturucunun içindeki maddeler bağışıklık sisteminizi zayıflattığı için, vücudunuzun olası enfeksiyonlarla mücadele etme gücü azalıyor.

Araştırmadan elde edilen bir başka sonuç da alkol ve uyuşturucunun yüzde 13,2 oranında istenmeyen gebeliklere neden olması. Ayrıca araştırmaya katılanların yüzde 22,6’sı alkol veya uyuşturucu etkisi altındayken partnerlerini aldattıklarını söylüyor. Alkol ve uyuşturucunun kişinin cinsel hayatında yarattığı birçok başka problem de var. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre alkol ve uyuşturucunun kadınların ve erkeklerin cinsel hayatında yarattığı sorunlar şöyle…

Kadınlar

 • Orgazm olamama – Yüzde 31,8
 • Uyuyakalma – Yüzde 29,9
 • Vajinal kuruluk – Yüzde 11,6
 • Cinsel isteklerde azalma – Yüzde 11,6
 • Uyarılmama – Yüzde 8,9
 • Cinsel birleşme sırasında acı duyma – Yüzde 5,9

Erkeklerde

 • Ereksiyon bozukluğu – Yüzde 38
 • Orgazm olamama veya geç olma – Yüzde 19,3
 • Uyuyakalma – Yüzde 14,8
 • Erken boşalma – Yüzde 12,6
 • Cinsel isteklerde azalma – Yüzde 12,6
 • Geriye boşalma – Yüzde 2,4

Yani alkol ve uyuşturucu etkisindeki cinsel ilişkiler, Kaza Kurşunu (Knocked Up) filmindeki gibi mutlu sonla bitmeyebiliyor. Filmde Katherine Heigl ve Seth Rogen isimli karakterler sarhoş oluyor, birlikte oluyor ve beklemedikleri bir şekilde bebek sahibi oluyorlardı. Alkol ve uyuşturucu etkisi altında yaşanan cinsel birliktelikler, beklenmedik gebelik veya sosyal hayatınız açısından istenmeyen durumlar ortaya çıkarabiliyor.

Kaynaklar:
Refinery29
Addictions.com

İlginizi çekebilir: “Şişede durduğu gibi durmuyor” peki nasıl kullanılıyor? Alkol kullanımının risk kriterleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!