Alkol afrodizyak mı?

Alkolün Cinsel Hayata Etkisi
Alkolün Cinsel Hayata Etkisi

En sevdiğiniz içki, orgazm olmanızı engelliyor ya da cinsel hayatınızı olumsuz yönde etkiliyor olabilir mi?

Sosyal etkinliklerde ya da kalabalık bir ortama girdiğimizde; bir kadeh şarap ya da kokteyl, rahatlamamızı ve kendimizi daha seksi hissetmemizi sağlıyor. Acaba sanıldığı gibi cinsel hayatımızı da olumlu etkiliyor mu? Uplifers olarak bu soruyu ayrıntılı olarak inceleme altına aldık.

Önce, alkol aldığımızda cinsel organlarımızın nasıl etkilendiğine bir bakalım.

Alkolün depresan etkisi

Alkolün, merkezi sinir sistemi üzerindeki depresan etkisi biliniyor. Alkol; sinir uçlarındaki solunum, dolaşımı etkileyerek hassaslığı azaltıyor. Bunun yanı sıra, sinir sistemimizin orgazm ve cinsel uyarılma konusunda görevli bölümlerinin çalışmasını inhibe ediyor.

Dehidrasyon etkisi

Cinsel organlarımız uyarılma için, kan dolaşımıyla gelecek bir miktar oksijene ihtiyaç duyar. Bu süreç erkeklerde ereksiyon, kadınlarda kayganlaşma ile bağlantılıdır.

Vücuttaki su miktarı düştüğünde ve sinir sistemi deprese olduğunda, vücut cinsel aktivitelerde başarılı bir performans sergilemekte zorlanıyor. Ancak alkolün içerdiği her şey cinsel hayat üzerinde olumsuz etkiler yapmıyor.

Alkolün Cinsel Hayata Etkisi
Alkolün Cinsel Hayata Etkisi

Alkol afrodizyak mı?

Alkol afrodizyak olarak biliniyor. Peki gerçekten öyle mi?

Kilonuza, cinsiyetinize ve diğer fiziksel özelliklerinizle bağlantılı olarak, bir ya da iki kadeh içki, sosyal uyarıcı görevi yapabilir. Araştırmalar, alkolün cinsel aktifliği sağladığı ve cinsel yetersizlik hissini azalttığını göstermiş. Ancak fazla kaçırmanız durumunda da, alkolün depresan etkisi, vücudun cinsel olarak karşılık verme yetisini düşürüyor.

Daha az ereksiyon

Uzun süreler boyunca yüksek miktarda alkol tüketimi, ereksiyon problemlerine yol açıyor. Alkolün neden olduğu dehidrasyon, kan dolaşımını zayıflatıyor ve cinsel iktidarsızlığın etkenlerinden biri olan anjiyotensin hormonunun salgısını arttırıyor. Merkezi sinir sisteminin inhibe olması da, bu durumun önüne geçmenizi engelliyor.

Geç boşalma

2004’te yapılan bir araştırmada, alkol kullanıcılarının %11’i orgazm olma konusunda sıkıntılar yaşadığını belirtmiş. Alkol alan kadın ve erkekler, almayanlara oranla, daha geç boşalıyor ya da orgazma ulaşabilmek için daha çok uyarılmaya ihtiyaç duyuyorlar.

Vajinal kuruluk

Alkol, sosyal ortamlarda aktifliğinizi arttırmasına rağmen, aynı etkisini cinsel organlarınızda göstermiyor. Aslında, alkol alımına bağlı olan dehidrasyon, yorgunluk, baş ağrısı ve vajinal kuruluğun en büyük nedenlerinden.

Peki alkolün vücut ve cinsel organlar üzerindeki etkileri hep kötü mü?

Erken boşalmaya çözüm

Yapılan bazı araştırmalarda, boşalma sürecini geciktirmek için alkol kullanılmış ve deneylerde başarıya ulaşılmış. Yine de erken boşalma sorunundan yakınıyorsanız, alkol sadece geçici bir çözüm olacaktır.

Kadınlarda zevk alımını arttırıyor

Alkol tüketen kadınların, fiziksel olarak orgazm olmaları zorlaşsa da; birçok kadın, alkollüyken cinsel ilişkiden daha çok zevk aldığını belirtmiş. Ancak bunun sebebi, büyük ihtimalle birkaç kadehten sonra oluşan sosyal ilişkilerde rahatlama hissi de olabilir.

Alkolün Cinsel Hayata Etkisi
Alkolün Cinsel Hayata Etkisi

Alkolü bırakmalı mıyız?

Araştırmalar, günlük olarak tüketilen 1-2 kadehin uzun vadede sağlığınız ve cinsel hayatınız için olumlu etkileri olduğunu gösteriyor. Ancak alkolün olumsuz etkilerinden uzak durarak, psikolojik ve fizyolojik etkilerinden faydalanabilmek istiyorsanız tadında bırakmanızda fayda var. Bu konudaki önerimiz, fazladan içeceğiniz bir kadeh yerine, biraz su içerek dehidrasyonla kaybettiğiniz suyu geri kazanmanız ve flört etme becerinize odaklanmak olabilir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!