Akşamları ne yapsak: Monotonluktan uzaklaşmak için 8 öneri

Hayat gerçekten sürprizlere dolu. Kimi zaman iyi, kimi zaman da kötü… Ama öyle ya da böyle bir değişimin de ayak seslerini beraberinde getiriyor. Pandemi de bunlardan biri oldu. Geçen senenin sonlarında bu kelimenin anlamını bile bilmeyenler varken, şimdilerde dilimizden düşmüyor. Yeni normalimizin bu olduğunu artık kabul edebildiğimizi düşünmek istiyorum. Ancak hayat da akmaya devam ediyor elbet.

Bu süreç içinde hayatın standart bir döngüden ibaretmiş gibi görünebilir. Ev ve iş arasında mekik dokuma hali, durumun böyle olduğunu kanıtlıyor gibi görünse de rüzgarı biraz olsun tersten estirmek de bizim elimizde. Hem de evde kal çağrılarının tekrardan yüksek sesle dile getirildiği bu dönemde, evde yapılacak ufak tefek aktiviteler, inan kendini daha iyi hissetmeni sağlayacak. Zira bütün akşam televizyon başında ya da sosyal medyada vakit geçirmek, aslında daha çok sıkılmana davetiye çıkarıyor bir noktada. Bir rutin haline geldiğinde ise hayatının çok monoton olduğundan şikayetçi olmaya başlaman kaçınılmaz. O zaman işin içine çok basit gibi görünse de seni mutlu edebilecek, sıkıntılarından uzaklaşmana yardımcı olabilecek küçük detaylar eklemeye yer aç. 8 maddeden oluşan öneri listesi ise karşında.

Karaoke gecesi

Sesinin kötü olma ihtimali asla bir vazgeçiş nedeni değil. Burada amaç modunu yükseltmen unutma. Karaoke setinin olması da şart değil. İnternetten en sevdiğin şarkıyı aç ve eşlik etmeye başla!

Otantik yemek keyfi

Canın uğraştırıcı yemekler hazırlamak istemiyor olabilir. O zaman basit bir yemeği bile daha keyifli hale getirmek hiç de zor değil. Farklı soslar ya da baharatlar sayesinde kendini İtalyan romantizmine ya da Hindistan’ın otantik ruhuna kaptırabilirsin.

Meditasyon ile rahatlık

Çoğu zaman sabahları meditasyon yapmaya vakit bulmak neredeyse imkansız. Bunun için akşam eve geldiğinde boş vaktini değerlendirebilirsin. Telefonuna indireceğin farklı uygulamalar da sana yol gösterici olacaktır.

Güzellik ritüeli

Yorgun argın eve gittiğin bir akşam kendine vakit ayırmak dinginleşmek için birebir. Kil maskeleri, detoks etkisi yaratan keyifli bir banyo ve aromaterapi yağlarının yatıştırıcı etkisi… Hepsi bir araya gelince kendini harika hissedeceksin!

Yaratıcılık zamanı

Eline bir kalem kağıt al ve yazmaya başla. Günlük tutabilir, geleceğe dair hedeflerini somutlaştırabilir ve pozitif düşünceyle ilgili olumlamalarını kağıda dökebilirsin.

Kostüm partisi

Aile üyelerin ya da yakın arkadaşlarını toplayıp eğlenceli kostümlerle yemek yiyebilir, oyunlar oynayabilir, böylece klasik bir akşama muhteşem bir renk katabilirsin.

Evde piknik

Hiçbir şeyin imkansız değildir. Evde piknik de öyle. Güzelce sepetini hazırla, lezzetli atıştırmalıklarla doldur, ortamı biraz ışıklandır ve tıpkı park ya da bahçelerde yaptığın gibi güzelce örtünü ser. Sence de çok basit ama tatlı bir akşam aktivitesi değil mi?

Fide dikimi

Bir evi güzelleştiren ve renklendiren şeylerin başında bitkiler geliyor. Eğer bu konuya dair bilgin yoksa, nasıl ekilir ve ne kadar sürede verim alınır, bakımı nasıl yapılır bilmiyorsan, mutlaka bir araştırma şart. Ancak işin ucunda karşına çıkacak manzara, yenileri için sana ilham olacak.

Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Değişim nasıl gerçekleşir: Kendinize sorabileceğiniz 5 soru

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam