Akışa güven: Olabilen halin içinde gevşedikçe, her şey değişmeye başlıyor

Hayatın en büyük mucizesi, eninde sonunda gecenin gündüze, kışın kendini bahara bırakmasında saklıdır. Bitmeyen, sıradan, mucizevi bir döngü içinde her şey dönüşür, karışır, durulur, yeniden karışır ve dönüşür. Hayatın sırrı bu döngüleri değiştirmeye çalışmak yerine onlarla kurduğumuz ilişkide saklıdır.

Biz şehir insanları döngüleri değiştirmeye ya da istediğimiz şekle sokmaya çalıştığımız zaman kendi içimizde bitmeyen bir kargaşa yaratırız. Bunu bitirmek için eğitimler, terapiler, farklı yöntemler arasında koştururuz oysa yapmamız gereken en temel şey gerçekte olan döngüyü görebilmekte saklıdır. Ama bunu yapmak yerine kendimizi meşgul ederek sözde “iyileşme” rüzgarına takılırız.

Olayları, durumları istediğimiz şekle sokamayız!
İnsanları değiştiremeyiz!
Gerçeği sahte güneşle saklayamayız!
Hayatının doğal akışını değiştiremeyiz!
Tek yapmayı deneyimlediğimiz olanla kurduğumuz ilişkiye yeniden ve yeniden şu an dolan nefesin önderliğinde bakma haline yaklaşmaktır.

Kendimi bildim bileli hep dövme yaptırmak isterdim. Eski paylaşımlarıma baktığımda “Bunu yaptıracağım” diye sosyal medyada öyle görseller paylaşmışım ki anlatamam. Büyük, kocaman, bir bacağımı kaplayan şekiller, desenler… Biliyor musunuz hiçbirini yaptırmadım! Gerçekten vakit geldiğinde bunu yaptıracağım diye de paylaşmadım. Gidip yaptırdım. Şu an dört dövmem var.

İster kahve seçerken,
İster işten ayrılırken,
İster yoga pozunu yaparken,
İster bir adamla ya da kadınla ilişki yaşarken,
İster dövme yaptırırken,
İster bir mekan seçerken,
Aslında hep dinlediğimiz o iç sesimiz… “Böyle olmalı” diye diretmek yerine birkaç adım geri çekildiğimizde aslında başka olasılıkların var olduğunu görebilmektir dönüşüm!

Ne olursa olsun güneş her sabah yeniden doğacak! Bazen biz istemesek bile doğacak! O yataktan çıkmak istemesek bile yine de doğacak! Yaşamı durduramazsın! Yaşamı istediğin şekle sokmak için orasından burasından çekemezsin.
Yağmuru durduramazsın ama yağmurun her damlasından keyif alabilir misin?

Bir çiçek açmak için nasıl ki acele etmiyorsa,
Nasıl kendi vaktine güveniyorsa,
Kendi vaktine güvendikçe nasıl meyve vermeye başlıyorsa,
Aslında biz de aynı şeyi pratik etmeyi deneyimliyoruz!

Koşturmadan,
Olabilen halin içinde gevşedikçe,
Olabilen de değişmeye başlıyor!

İlginizi çekebilir: Tutunmayı bırakmak: Kalbinizi sıkıştıran her şeye sağlıklı bir şekilde veda edebilirsiniz

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam