Ağaç diktiğinizde başınıza gelecek 6 eğlenceli şey

The National Forest – Plant a Tree scheme

Doğayla iletişim içinde olmak hayatınıza sağlık katmak için en mükemmel bir yollardan biri olarak görülüyor. İsterseniz ağaç, çiçek veya tohum dikebilirsiniz bu hepsi için geçerli bir durum. Hem ağaç dikme aktivitesini gerçekleştirmek için bahçenizin olmasına da esasında gerek yok. İşte toprağa ekim yaptığınızda gerçekleşecek olan 6 şey:

1. Ağaç dikme deneyimine bayılacaksınız

Ağaç dikme organizasyonuna katılarak çevreye katkı sağlayın. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde insanların ağaç dikme organizasyonundan ne kadar keyif alıklarını ve sevginizi göstermek veya özel bir günü kutlamak için eşsiz bir yöntem olduğunu görecekseniz. Ülkemizde de parlife ağaç dikme organizasyonları gerçekleştirmektedir.

‘Bu vesileyle ailecek dışarıda eğlenceli bir gün geçirip dikeceğimiz ağacı seçiyoruz ve onu dikerek geleceğin ormanına katkıda bulunuyoruz’  diyerek duygularını dile getiriyor ağaç dikme aktivitesi gönüllüsü Kath Morris.

2. Akıl sağlığınıza faydası olacaktır

İster fide dikin, ister ağaç veya çiçek, doğayla bağlantıya geçmek ruh halinizi olumlu yönde etkileyecektir. Sadece bitki yetiştiriyor olsanız bile, bitki dikme, budama, sulama işlemlerinin akıl sağlığınıza iyi geldiğini gösteren birçok araştırma bulunuyor. Avustralya’nın Melbourne şehrindeki Deakin Universitesi’ndeki araştırmacılar doğayla bağlantı içerisinde olmanın akıl hastalıklarını önlediğine dair bir bağlantı bulduklarını söylediler. Geçmişte yaşanılan olumsuz tecrübeler neticesinde depresyonun Avustralya ekonomisine verdiği zararın ne kadar büyük olduğu artık bilinen bir gerçek. 3.3 milyar Avusturya doları (Yaklaşık 6.897 milyar TL)  senelik üretim kaybı gerçekten de üzerinde durulması gereken bir problem olarak görülüyor. Akıl sağlığı problemleri yaşayan insanların yarattığı yüklü faturayı azaltmak ve insanları sağlıklarına yeniden kavuşturmak için yerel yönetimlerle, sağlık servisi sağlayıcılarıyla ve şehir planlayıcılarıyla yapılan işbirliğinin artırılması gerekiyor. Doğanın üzerimizdeki olumlu etkisini deneyimlemek için hemen en yakınınızdaki parka gidebilir veya kendinize bir saksı alıp içerisine çiçek dikebilirsiniz. Bahçe işleriyle veya bitkilerle ilgilenmenin size aynı derecede faydası olacaktır.

 

3. Doğaya katkıda bulunduğunuzda kendinizi iyi hissedeceksiniz

Bir kere düzenli olarak ağaç dikmeye başladığınızda, doğayı korumak için bir eylemde bulunmak, kendinizi iyi hissetmenize neden olacak. Yetişkin bir ağacın bir saatte ortalama 2.3 kg karbondioksit emilimi gerçekleştirip ayda 1 tondan fazla karbondioksiti bünyesine aldığını biliyor muydunuz? Düzenli olarak ağaç dikerek karbondioksit oranının azaltılmasına katkıda bulunabiliriz.

4. Sevdiklerinizle aranızda yeni ve güçlü bir bağ olacak

ağaç dikme
Ağaç dikme aktivitesine katılarak sevdiklerinizle aranızda özel bir bağ kurabilirsiniz

Eğer sevdiğiniz biriyle ağaç dikme aktivitesini gerçekleştirirseniz, bu aranızda farklı bir bağ olmasına yardımcı olacaktır. Sevdiğiniz kişiyle toprağa bir bitki dikmek ve yeni bir şey yaratma deneyimi sizin için çok özel bir bir anlam taşıyacaktır.

Eğer çocuğunuz varsa onları da bu aktiviteye dahil ederek aile bağlarınızın kuvvetlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınız doğaya ve bitkilere katkıda bulunma hissini yaşayacaklardır. Dilerseniz ailece ürün alabileceğiniz bir bitki veya ağaç dikebilir, böylece büyüdüğü zaman kendi ürettiğiniz doğal meyve veya sebzelerin tadına bakabilirsiniz .

Doğayla bağ kurma deneyimini komşularınızla ve arkadaşlarınızla paylaşarak onların da kendi meyve ve sebzelerini yetiştirmelerine ve dünyayı daha yeşil bir hale getirmelerine yardım edebilirsiniz.

5. Sağlığınız için faydalı olması sizi mutlu edecek

The American Horticultural Therapy Association mutlaka incelenmesi gereken bir internet sitesi olup içerisinde doğayla iletişim kurmanın insandaki olumlu etkiler üzerine birçok araştırma bulunmaktadır.

Budama, dikme ve hatta bahçeyi temizlemek bile daha fazla hareket etmenize neden olacaktır. Bahçeyle ilgilenmek doğayla bağlantı kurmanızı sağladığı gibi daha çok kalori yakmanıza ve bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Kendi sebzelerinizi dikip yetiştirmeye başladığınızda, olgunlaşmasını sağlayıp yemek isteyeceksiniz ve bu durum sağlığınız için oldukça yararlı olup sizi mutlu edecektir.

Parklarda veya bahçelerde yürümenin eklem ağrılarına iyi geldiği için yaşlı insanlar düzenli olarak doğada yürüyüş yapmaktadır. Doğayla bağlantıda olmak aynı zamanda tansiyonunuzu düşürdüğü gibi iştahınızı açarak ve geceleri kaliteli bir uyku uyumanıza yardım eder.

“Bahçem benim en güzel başyapıtımdır.” – Claude Monet

6. Vahşi yaşamın devamına ve gelişimine katkıda bulunursunuz

Bitkilerle ilgilenerek vahşi yaşamın gelişmesine katkıda bulunursunuz ki, bu da gezegenimizin hayatta kalması için hayati derecede önemlidir.

Zambaklar gibi çiğdem çiçeği dikerek de arılara yardım edebileceğinizi biliyor muydunuz? Kraliçe arılar ocak ayında nektara acil ihtiyaç duyduğunda, eğer hava çok soğuk değilse ortaya çıkmaya başlıyor. Dikeceğiniz çiçekler arıların ve küçük memelilerin o bölgelere yuva yapmalarına neden oluyor. Eğer dik gövdeli bitkiler dikerseniz, kış uykusuna yatan böcekler için küçük alanlar yaratabilirsiniz. Ve eğer Tarak otu bitkisi (Dipsacus fullonum) dikerseniz içerisindeki besinler sayesinde saka kuşu gibi bazı kuşlara yiyecek sağlayabilirsiniz .

Kaynak:

lifehack.org

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Sağlıklı bir hayata yelken açmanızı sağlayacak 10 etkili tüyo

Daha sağlıklı bir yaşam için günde iki saat ayakta durun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!