Açık ilişkiler ve yaşayanlardan tavsiyeler

Monogamist (tek eşli) olmayan kişilerin katıldığı bir panelde, katılımcılardan birini dinlemek ilişki dinamiklerine dair çok önemli bir noktayı anımsattı. Katılımcılardan biri, 50’li yaşlarda bir erkek, adı şimdilik Jan olsun, iki kadın ile poligamist bir hayat biçimine sahipti. Poligami, televizyonda gördüğümüz kült usulü yaşam tarzını akla getirse de aslında çoklu ilişki anlamına geliyor. Birden fazla kişiyi sevmek anlamına gelen “poliamori”de kullanılan terimlerden biri.

Jan, yasal olarak evli olduğu eşi Julia, ve sevgilisi Zia ile birlikte uzun yıllardır birlikteydi. Julia ve Zia da zamanla arkadaş olmuşlar, Jan olmadan tatillere gidiyorlardı. Jan ve Julia’nın en sevdikleri şey, oturup komedi tiyatrolar yazmaktı. Bu onlara özgün bir aktiviteydi. Julia da poligamist bir hayat tarzını benimsemiş ve başka bir erkekle tanışmıştı. Bunu Jan’la paylaştığında, Jan’ın tek düşünebildiği ‘umarım onlar da bizim gibi oturup komedi yazmazlar’ olmuştu. ‘Eşimi biriyle mi paylaşacağım’, ‘ya onunla benimle seviştiğinden daha güzel sevişirse’, ‘ya beni bırakırsa’ olmamıştı aklına gelen ilk şey.

Bu düşünce, tek eşlilik, kıskançlık ve poligami hakkında aslında insanların ne kadar da yanlış izlenimlere ya da kulaktan dolma eksik bilgilere sahip olduğunun en güzel örneği.

Nedir peki çoklu ilişki? Sadece seksten mi ibarettir? Kıskançlık nasıl ele alınır? Açık ilişki yaşayan kişilerin yorumlarından yola çıkmak gerekirse…

Açık ilişki nedir, ne değildir?

1. Yaşam biçimidir, politik görüş değil!

Açık ilişki yaşayan insanlar bunu bir politik görüş gibi ele almaz. O ilişkileri bu şekilde yaşamayı seçiyor olabilir, bu seni de ikna etmeye çalışacağı, tek eşliliğin demode olduğuna inandırmaya çalışacağı ya da birilerini ayartacağı anlamına gelmez.

2. Seks tek motivasyon değildir!

Açık bir ilişkide olmayı seçmek sadece seksle ve birden fazla kişiyle sevişebilmekle ilgili değil, seksten daha büyük konularla ilgilidir, mesela yaşam tarzı, hayatını kiminle ne şekilde paylaşmak istediğin gibi.

Açık ilişkide olmak bir yaşam tarzıdır.

3. ‘En iyi diye bir şey yoktur!

Diğer ilişki modellerinden daha üstün olan bir ilişki modeli yoktur. Tek eşli ilişkiler, çoklu ilişkilerden daha gerçek ya da doğru değildir. Aynı şey tam tersi için de geçerlidir. Bir ilişkiyi iyi yapan, o ilişkiyi yaşayanların, ilişkiden memnun olmaları ve verilen kararlarda onaylarının oluşudur.

4. Kurtarma operasyonu değildir!

Açık ilişki yaşamaya karar vermek ya da bu hayat biçimini seçmek, mevcut bir ilişkiyi kurtarma çabası değildir. İlişkilerin değişebileceği, sevginin büyüdükçe daha çok paylaşılabilir hale geldiğine inanmakla ilgilidir. Sevgi verdikçe dilimleri eksilen bir pizza gibi değildir bu algıya göre, uçsuz bucaksız bir açık büfedir ve hayatınızdaki insan sayısı mevcut ilişkilerinizin kalitesini olumsuz etkilemek zorunda değildir doğru şekilde ele alındığı sürece.

5. Sonsuz seks değildir!

Açık ilişkiler sadece cinsel amaçlara hizmet etmediği için, fiziksel olabileceği kadar, duygusal ve zihinsel bağlanma, bağ kurma ve ihtiyaç giderme ile ilgilidir. Bazı poligamist kişiler sanılanın aksine baya sıkıcı ya da “durgun” olabilir.

6. Kıskançlık hakkınız vardır!

Önemli olan kıskandığınız durumları açıkça ve saygılı bir şekilde belirtebilmek ve bunun hakkında konuşabilmektir. Hisler ve davranışlar birbirinden farklı şeylerdir, hisler hissedilmesine rağmen, davranışlar kontrol edilebilir. Önemli olan o hissin nasıl ele alındığıdır. The Ethical Slut’ın yazarlarının belirttiği gibi: “Kıskanç hissetsek bile, hislerimizi sahiplenir, kabul eder, kontrol edip suçlamak yerine değer gördüğümüzü ve güvende olduğumuzu hissetmek için destek isteriz.”

7. Sadakate önem verir!

Partnerlerden biri açık ilişki yaşıyor, diğeri tek eşli olduklarını düşünüyorsa, buna poligami değil, aldatmak denir. Açık ilişki yaşayan kişilerin limitler, yapılabilir ve yapılmayacaklar konusunda çok açık ve net diyalog içinde olmaları, bu ilişki modelinin sağlıklı bir şekilde yürümesinin tek yoludur.

Partnerlerden biri açık ilişki yaşıyor, diğeri tek eşli olduklarını düşünüyorsa, buna poligami değil, aldatmak denir.

8. Korunmak önemlidir!

Çok eşliliğin en önemli kurallarından biri de korunmaktır. Korunma yöntemlerinin kullanılması bir partnerin diğerlerine herhangi bir enfeksiyon bulaştırmaması ve ilişki dinamiğine zarar verebilecek bir gebelik durumunun (istendiği durumlar hariç) yaşanmaması için kullanılması büyük önem taşır.

“Sadakatsizliğe bağlı acımasız boşanmalar sonucunda etkilenen aile sayısı, etik ve karşılıklı onaylanmış monogamist olmayan ilişkilerden etkilenenlere göre çok daha fazladır.” – Easton & Hardy, The Ethical Slut

İlginizi çekebilir: İlişkilerdeki kişilikler ve ilişki niyetleri

Rayka Kumru
Rayka Kumru, seksolog, danışman, ve öğretim görevlisidir. Kapsamlı cinsellik eğitmeni olarak da çalışan Kumru, 'Beni de Bedenimi de Seviyorum' çocuk ve ebeveyn kitap setinin ... Devam