Aaahh Belinda: Yeşilçam rüzgarlarıyla gelen bir şampuan hikayesi

Netflix’te yayınlanmaya başladığı ilk günden bu yana eleştiri oklarının odağına giren, Yeşilçam rüzgarlarından esinlenerek seyircileri ekrana kilitleyen popüler film: Aaahh Belinda! 1986 yılında büyük ustalar tarafından sahnelenen, başrolünde cesur sahneleriyle Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran Müjde Ar’ın yer aldığı, döneminde En iyi Film, En iyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık bulunan Aaahh Belinda günümüze uyarlanmış 2023 versiyonu ile karşımızda! Gelin bu meşhur filmin konusuna, oyuncularına ve en çok eleştiri alan yönlerine daha yakından bakalım.

Aaahh Belinda oyuncular

Başrol oyuncumuz filmle ilgili neredeyse tüm yorumları üzerinde toplayan ve çoğu zaman magazin dünyasının gündeminden düşmeyen Neslihan Atagül. Dilara ve Handan karakterlerini canlandıran Atagül’e Serkan Çayoğlu, Necip Memili, Meral Çetinkaya, Beril Pozam, Efe Tuncer, Gamze Karaduman gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Filmin yönetmenliğini Deniz Yorulmazer, senaristliğini ise Hakan Bonomo üstleniyor. Gelelim filmin konusuna.

Ah Belinda filminin konusu ne?

Bizi filmin ilk sahnelerinde şıkır şıkır dansıyla, hareketli şarkısıyla ünlü isim Dilara karşılıyor. Dilara, güzel, başarılı, kendi halinde yaşayan, küçük bir arkadaş grubu ve bir erkek arkadaşı olan popüler bir oyuncu. Pek çok reklam projesinde yer almış olmasına rağmen bu kez kendisine gönderilen reklam senaryosunu okuduktan sonra reklamda oynamak istemiyor. Çünkü basit bir şampuan reklamı olmasına rağmen senaryoda kadına yüklenen domestik sorumlulukları üstlenmek istemiyor.

Senaryoda rol gereği evli, mutlu, çocuklu bir ev kadını olan Handan’ı canlandırması gerekse de filmin başrol oyuncusu Dilara, bu işten sıyrılmaya çalışıyor. Ancak, yüklü bir tazminat ödemesi gerektiğinden gönülsüz bir şekilde reklam filminde rol alıyor. Fakat, işler pek de istediği gibi gitmiyor…

Usta bir oyuncu olsa da role girmekte zorlanan Dilara’nın şampuan reklam çekimi beklediğinden çok daha uzun sürüyor. Markanın sahibi ve reklam filmindeki rol arkadaşıyla olan uyumsuzluğu da üstüne tuz biber oluyor ve çekimler bir türlü istediği gibi gitmiyor… Sonunda yönetmeninin Dilara’ya ‘Handan rolüne girmesi için’ verdiği birkaç taktikle Dilara kendisini rolüne iyice kaptırıyor ve işler bambaşka bir hal alıyor… Adeta paralel evrene geçiş yapıyoruz. Dilara, kendini Handan’ın hayatını yaşarken buluyor. Kocası, çocukları, çalıştığı yer, sosyal çevresi hepsi tepetaklak oluyor…

Ve asıl olaylar silsilesi buradan sonra başlıyor. Daha fazla spoiler vermemek için filmin devamına ilişkin anekdotlarımızı paylaşmıyoruz, ancak şunu söyleyelim içinden çıkılması zor olaylar, sinir bozucu birtakım gelişmeler ve kışkırtıcı sahneler sizi bekliyor! Yani, bir şampuanın hayat değiştirici etkisi olabileceğini kim düşünürdü ki…

Aaahh Belinda filmi ile ilgili eleştiriler

Elbette ki döneminin en ünlü filmlerinden biri olan Ah Belinda, günümüze uyarlandığında tüm eleştirmenlerin gözü bu filmde ve dolayısıyla Neslihan Atagül’ün üzerinde olacaktı. Ne de olsa usta oyuncu Müjde Ar’la ortak bir rolü paylaşmanın sorumluluğu büyük.

Film yayına girer girmez elbette ki tepkiler gecikmedi… Beğenisi bol olduğu kadar eleştiri oklarını da üzerine toplayan Aaahh Belinda’yı başarılı bulanlar da var hiç beğenmeyeler de… Neslihan Atagül’ün oyunculuğu ise adeta madalyonun iki yüzü… Kimileri Atagül’ün oyunculuğunu çok başarılı bulup Handan rolünü resmen yaşadığını paylaşsa da kimileri için yeterince etkileyici değil. Cesur yatak odası sahneleri ise en çok eleştiri alan bölümler arasında. Netflix’in popüler yerli yapımlarından ve son dönemin en çok konuşulan filmlerinden biri olan bu uyarlamayı izlediyseniz yorumlarda bizimle düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın. Eğer henüz izlemediyseniz aşağıdaki linkten fragmanına ulaşabilir, izlenecekler listenize ekleyip eklemeyeceğinize karar verebilirsiniz .

Aaahh Belinda | Resmi Fragman | Netflix

İlginizi çekebilir: Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?: Bambi ve annesinin geçmişten kaçış hikayesi

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!