Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?: Bambi ve annesinin geçmişten kaçış hikayesi

Son zamanların en etkileyici Netflix dizilerinden biri olan ve gündeme bomba gibi düşen “Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?” oldukça çok ses getirdi. Kurgusu, karakterleri, hikayesi, büyüleyici otel çekimleri ve çok daha fazlasıyla izleyicilerin kalbinde taht kurmayı başaran dizi, biter bitmez ‘İkinci sezon ne zaman?’ sorularını da beraberinde getirdi. Dizinin en başında sanki bir peri masalının giriş sahnesiymiş gibi hissedilse de devamı pek de öyle değil. Perihan Mağden’in aynı isimli romanından uyarlanarak sahnelenen dizinin hikayesine, karakterlerine ve çekildiği otellere gelin yakından bakalım.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne dizisi oyuncuları

Dizinin başrol oyunculuğu siyah kombinleriyle içimizi ürperten ama ciddi duruşuyla da saygı duyduran Melisa Sözen ve tüm bölümler boyunca ‘Bambi’ ismiyle tanıdığımız masal karakterlerini andıran renkli kıyafetleriyle söz dolduran Eylül Tumbar üstleniyor. Anne-kız ilişkisini canlandıran ikilinin zıtlıklarından doğan uyum, sezon boyunca gözlerden kaçmıyor. Ayrıca, her bölümde değişen oyuncular arasında Buçe Buse Kahraman, Birand Tunca, Deniz Karaoğlu, Musa Uzunlar, Hakan Boyav gibi ünlü isimler de var.

Yönetmen koltuğunda Umut Aral ve Gökçen Usta’nın yer aldığı, senaryonun Ertan Kurtulan’a ait olduğu dizinin müziklerini ise Ahmet Kenan Bilgiç üstlendi. 1. sezonun 7 bölüm içerdiği dizinin bölümleri yaklaşık 40 dakika ve Suç-Gizem-Dram türünde.

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne konusu

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? | Resmi Fragman | Netflix

Dizinin ana kokusu anne ve kızı arasındaki travmatik ilişki. Bu travmatik ilişkiye annenin geçmişinden kaçışı ve kızını da yanında sürükleyişi eşlik ediyor. Perihan Mağden’in kitabı yoğun olarak anne-kızın çarpık ilişkisine, yanlış iletişimlerine, olumsuz ruh hallerine odaklanırken; dizi neredeyse tamamen ikisinin kaçışlarını anlatıyor. Bu, kitap ile dizi arasındaki en baskın ve eleştirilen fark.

Diğer yandan, dizide sıkça yer verilen Bambi kitabına da değinmeden olmaz. Çoğumuzu çocukluğumuza götürecek bu kitap, ormanın derinliklerinde yaşayan bir geyik olan Bambi’nin doğumundan başlayarak, annesiyle birlikte büyümesini ve çevresindeki diğer hayvanlarla etkileşimini anlatıyor. Kitapta Bambi, annesiyle birlikte hayatta kalmayı öğreniyor ve avcılarla mücadele ediyor. Ancak, bir avcının annesini vurmasıyla Bambi’nin hayatı değişiyor ve Bambi artık yalnız başına savaşmak zorunda kalıyor. Ve Biz Kimden Kaçıyorduk Anne dizisi de aslında benzer bir hikayeyi ele alıyor.

Annesi ile o şehir senin bu şehir benim otel otel köşe bucak kaçan ve saklanan genç kız Bambi, etrafındaki dünyayı, yakınlarını, akranlarını tanımadan, onlarla etkileşime girmeden, adeta annesinin onun için inşa ettiği altın kafes içerisinde yaşıyor ve kafesin anahtarı da annesinde. Peki, gerçekten kimden, neden kaçıyorlar? Dikkat: Spoiler içerir!

Bambi’nin annesi, çok zengin, sevgisiz bir ailede büyümüş ve bir gün aşık olduğu adamdan çocuğu olacağını öğrenmiş. Ancak, anne-babası bu çocuğu yani Bambi’yi istememiş. Bambi’nin annesi de bu yüzden kendi anne-babasının ölmesi için bir kazaya sebebiyet vermiş. Çocuğunu doğurduktan sonra ise annesinden kalan mirasları elden çıkara çıkara sabit bir evde, şehirde kalmadan otel otel geçmişinden ve kazadan sağ kalan babasından kaçmaya başlamış. Bu sırada Bambi büyüdükçe de onun çocuk gibi kalması rengarenk çocuksu kıyafetler giydirmeye devam etmiş ve kendine bağlı kalması için aslında hep ona korku aşılamış. “Takma ruhlar, kötü kalabalıklar” diyerek annesi, Bambi’yi hep kaçırmaya devam etmiş. Biz ise Bambi’nin artık büyümeye başladığı bir dönemde konuk oluyoruz hikayeye. Annesi kitabı okumaya devam etse de Bambi artık kitabı ezberlemiştir, hikayeyi ezbere biliyordur… Annesinin onun kaçmak için, güçlü durmak, savaşmak için yetiştirdiğini bilir…

Kaçış hikayeleri boyunca kaldıkları otellerde ise her seferinde bir faciaya imza atarlar. Çünkü annesi, Bambi’yi korumak için elini kana bulamaktan korkmaz. Ve geçmişlerinden kaçarken bir de otel cinayetlerinden peşine düşen polislerden kaçmaya başlarlar. Bu kaçış, tüm hızıyla devam ederken anneanneden kalan para bitmeye başlar ve anne-kız kahramanlarımızı bu kez de farklı bir macera bekliyordur: Bambi’nin dedesi. Sonrasında ise işler iyice karışır…

Sürükleyici hikaye hazin bir sonla biter. Orasını söylemeyelim ki hala izlemediyseniz ve merak ediyorsanız dizinin tüm heyecanı kaçmasın!

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne dizisi hangi otellerde çekildi?

Dizinin en az konusu kadar çekildiği mekanlarda oldukça etkileyici. Bu yüzden görkemli otellerin ev sahipliği yaptığı Biz Kimden Kaçıyorduk Anne dizisinin hangi otellerde çekildiği de merak konusu. Çünkü, her bölümde farklı bir şehre, farklı bir otele konuk olduğumuz dizinin tam bir görsel şölen tadında olduğunu da belirtmek gerek. İşte dizinin çekildiği oteller:

  • Kempinski Hotel The Dome, Antalya
  • Titanic Deluxe Golf Belek, Antalya
  • Splendid Palas Hotel, Büyükada
  • Haneden Cappadocia Suites, Kapadokya

Otellerin büyüleyici mimarisi, sınırsız imkanları, eşsiz manzaraları ve elbette ki dizide yaşanan olaylar kesinlikle heyecan verici! Eğer yaklaşan bayram tatili ve yaz ayları için henüz bir plan yapmadıysanız bu enfes oteller gidilecek yerler listenizde yer alabilir.

Dizinin 1. sezonunun bitiş sahnesi hikayenin sonu gibi görünse de 2. sezonun olup olmayacağı merak konusu. Ancak, yapımcılardan gelen haberlere göre şimdilik 2. sezon geleceğe benzemiyor. 1 sezon da olsa hikayenin tamamını kavramak için yeterli gibi. Siz de diziye dair düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Everything Everywhere All At Once filmi hakkında ilginç bilgiler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!