7 ipucu ile valiz hazırlama sanatının incelikleri

Valiz hazırlamak ustalık gerektiren bir iş: Ne çok az, ne de çok fazla kıyafet almaya dikkat etmek, hava sıcaklığını göz önünde bulundurmak, aksesuar ve iç çamaşırlarını, krem ve benzeri ürünleri unutmamak, özel bir davet ya da düğün varsa onları da hesaba katmak gerekiyor gibi…

Heyecanla beklediğiniz yolculuklara çıkmadan önceki gün valiz hazırlamak düşüncesiyle üstünüze bir üşengeçlik çöküyorsa, bu yazımız tam size göre! İşte birkaç ipucu:

Doğru valiz boyutu seçmek

Çok fazla ve farklı tür kıyafete ihtiyacınız olacakken ille de kabin bagajına sığışmaya çalışmak size stresten başka bir şey getirmez. Öte yandan, sırf kocaman bir valizi yanınıza aldınız diye hiç ihtiyacınız olmayacak şeyleri oradan oraya sürüklemek de akıl karı değil. İyi valiz hazırlamanın ilk sırrı, doğru valiz boyutunu seçmek ve bunun için, ihtiyacınız olacaklarla ilgili kendinize dürüst olmak.

Fermuarlı çantacıklar kullanmak

Kozmetik malzemelerinin yanı sıra, iç çamaşırlarını da fermuarlı küçük çantalarla valize yerleştirmek hem onları temiz, hem de bir arada tutar. Tabi çantacıkların hafif ve mümkün olduğu kadar az yer kaplayan cinsinden edinmek önemli.

Sütyenler siperli şapkaya!

Sütyenleri bir siperli şapka içine yerleştirmek bizi onları defalarca katlamaktan kurtarır.

Katı kozmetik malzemeleri almak

Normalde sık kullanmıyor olsanız da, özellikle kabin bagajıyla yola çıkmayı planlıyorsanız sizi mililitre hesabı yapmaktan kurtaracak bir yol yanınıza katı şampuan, duş jeli niyetine sabun, krem parfüm vb. almaktır.

Renk ve tarz kombinasyonlarına dikkat etmek

İyi bir valizde her bir parçayı birden çok parçayla birleştirip kullanabilmelisiniz. Kıyafetlerinizi alt-üst, ayakkabı ve aksesuar halinde bir bütün olarak düşünün. Olmazsa olmaz 1-2 parçayı belirledikten sonra, bu parçalarla kullanabileceğiniz başka kıyafetleri yanınıza alın ki, değiştirerek kullanabilesiniz.

Olası alışverişleri de hesaba katmak

Gittiği her yerden kitap, buzdolabı mıknatısı ve türlü çeşit hediyelik eşya toplayan biriyseniz, valizinizi tıka basa doldurup kendinizi gittiğiniz yerde bir çanta daha almak zorunda bırakmayın.

KonMari katlama metodunu denemek

Eskiden kıyafetleri yuvarlayarak rulo haline getirmek modaydı, şimdi ise KonMari metodu! Bu metot, Japon “dolap düzenleme danışmanı” (evet, böyle bir meslek varmış) Marie Kondo tarafından geliştirilerek dünyaya yayılmış bir teknik. Dolaplardan sonra valizlerde de kullanılan bu metot sayesinde hem yerden tasarruf edebiliyor, hem de kıyafetlerinizi alt alta yerleştirmediğiniz için aradığınızı kolayca ve her şeyi yerinden oynatmadan bulabiliyorsunuz.

Marie Kondo, Japonluğun da verdiği yetkiyle “kıyafetleri katlamanın sadece onları derli toplu hale getirmekten ibaret olmadığını, bu işlemin bize verdikleri destek için duyduğumuz minneti de gösterdiğini” söylüyor. Yorum sizin…

İlginizi çekebilir: Yükünüzü hafifletecek valiz hazırlama tüyoları

Kaynaklar:

Travelettes

Goop

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!