6 adımda hayatınızı iyileştirmenin yolu

Birçoğumuz, hayatta elde ettiğimiz şeylerin yaşamımızı belirlediğine inanarak büyüdük. Daha prestijli bir pozisyona terfi edebilmek için iş yerinde saatler geçiriyoruz, kendimizi mutlu etmek için yeni şeyler satın alıyoruz. Oysa bunların hiçbiri, hiçbirimizi gerçek anlamda mutlu etmiyor ve daha farklı, yeni bir deneyim arıyoruz. 

Eğer gerçekten mutlu olmak istiyorsanız hayatınızın kontrolünü kendi ellerinizi alıp, daha tatmin edici bir hayata dönüştürmeniz gerekir. Yeni bir yaşam şekli oluşturmalı, başkalarının onay verdiği değil sizin için doğru olan seçimlere dayanan kararlar vermelisiniz.

Yeni bir hayat şekli oluşturmak için öncelikle kendinize inanmalı ve risk almayı istemelisiniz. Yaptığınız her seçimi yeniden değerlendirmeli, sürekli etrafınızı düşünmek yerine kendinizin gerçekte ne istediğini düşünmelisiniz. Ve en önemlisi de kendinize şu soruyu sormalısınız: Hayal ettiğiniz hayatı mı yaşıyorsunuz?

Aslında hayattaki tek gerçek olan şey değişimdir. Her ne kadar zor olsa da hayatınızı değiştirme gücünü harekete geçirdiğinizde, karşınıza daha fazla fırsatlar çıktığını ve daha mutlu bir insana dönüştüğünüzü fark edeceksiniz. 

İlginizi çekebilir: İstediğin hayatı yaratmak mümkün. Nasıl mı?

Başkalarının ne düşündüğünün önemi yok, önemli olan sizin ne düşündüğünüz. Herkes size karşı olsa bile hayal ettiğiniz hayatı yaratabilirsiniz. İşte hayatınızı iyileştirmek için atabileceğiniz 6 adım:

1. Hayatınızı sadeleştirin

Tek başınıza yaşıyorsanız büyük ihtimalle üç odalı bir eve ihtiyacınız yoktur. Daha küçük bir eve taşının. Çöpe attığınız şeyleri yeniden gözden geçirin. Daha az çöp çıkarın. Hayatınızı sadeleştirmek, daha az çalışıp hayata daha fazla zaman ayırmanıza yardımcı olur.

2. Daha az tüketin

Harcamalarınızı yarıya indirmeyi deneyin. Bir şey satın alırken daha fazla düşünün, daha bilinçli yaklaşın. Satın almak istediğiniz şeye gerçekten ihtiyacınız var mı, yoksa size kısa süreli mutluluk sağlaması için mi satın alıyorsunuz?

3. Daha az çalışın, daha fazla yaşayın

Çalışma saatlerinizi düzenleyerek iş yerinde daha az vakit geçirin. Böylelikle sağlıklı, dengeli bir hayata sahip olmak için daha fazla vaktiniz olacak. Daha az stres, daha sağlıklı bir yaşam demektir.

İlginizi çekebilir: 75 yıl süren Harvard araştırması mutlu bir hayatın sırrını buldu

4. Hayatta tatmin olmaya odaklanın

Meditasyon yapmak, yürüyüşe çıkmak, yoga yapmak, günlük yazmak, doğayla buluşmak için daha fazla vakit ayırdıkça, daha mutlu ve huzur dolu bir hayata kavuşursunuz. Tatmin duygusunu tatmak için bir şeyler satın almak zorunda kalmazsınız.

5. Değer verdiğiniz şeylerle attığınız adımların uyumlu olmasını sağlayın

Attığınız adımların, kişisel değerlerinize uygun olup olmadığına daha fazla dikkat edin. Örneğin alışveriş yaparken yerel üreticileri destekleyin, alışverişlerinizi ufak dağıtıcılardan yapın. Harcadığınız paranın, sizin için önemli olan yerlere gitmesini sağlayın.

6. Yaşadığınız anda kalın

Yaşadığınız anda kalmak için odaklanın. Hayatta sizi zorlayan şeylerle karşılaştığınızda nefesinizi kullanın. Her gün kendinizi dinleyin, duygularınızın ve bedeninizin size anlatmak istediklerinin farkına varın.

Eğer yolun başındaysanız, hayatı değiştirmek size zor hatta imkansız görünebilir. Ancak disiplinli olup hedefinize odaklanırsanız, aslında tüm bu değişikliklerin zor değil keyif verici olduğunu fark edebilirsiniz ve siz de hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Kaynaklar:
Lifehack
Thechangeblog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!