50.000 dolar için bir yıllığına cinsel yaşamına ara veren Peter Lynagh’ın ilham verici öyküsü

Bir süre önce, Daily Mail ve The Telegraph gibi internet sitelerine bir haber düştü: Haber, arkadaşıyla girdiği bir iddiayı, uğraştığı hayırsever derneklere para yardımına dönüştüren Peter Lynagh adında bir adamla ilgiliydi. Girdiği iddia ise şaşırtıcıydı: 1 yıl boyunca hiç seks yapmamak.

Peter Lynagh

Melbourne’da ev arkadaşı ile birlikte yaşayan Lynagh konuyu kaleme alırken, 1-2 yıl öncesine kadar hızlı bir yaşantıları olduğunu ve ev arkadaşıyla birlikte epey çapkınlık yaptıklarını itiraf ediyor:

“Kadınlarla tanışmak için partilere katılmak, içmek, eğer şanslıysak o geceyi beraber geçireceğimiz birini bulmak, mesajlaşmak, buluşmak ve daha sonra bu buluşma ya da ilişkiyi sonlandırmak çok fazla zaman ve enerji gerektiriyordu.”

2012’de en az 20 kadınla beraber olduğunu söyleyen Lynagh için her şey Aralık ayında, sıradan bir gecede, ev arkadaşıyla konuşurken başlamış. Yaşamının gidişatından sıkılan ve hayatını anlamsız bulmaya başlayan Lynagh, ev arkadaşının imalı bir şekilde sorduğu“Hafta sonu ne yapıyorsun?” sorusuna, yarı şaka yarı ciddi bir biçimde cevap vererek, 12 ay boyunca seks yapmayacağını söylemiş. Ev arkadaşı ise 1 hafta bile dayanamayacağını iddia edip kendisiyle 2000 dolarına iddiaya girmiş.

İddianın hikayesi, 2002 yapımı 40 Days 40 Nights (Elim Belim Bağlı) filminin senaryosunu çağrıştırıyor. Filmde de esas oğlan Josh Hartnett, sevgilisinden ayrıldıktan sonra 40 günlüğüne sekse ara veriyor ve bunun sonuçlarıyla komik bir biçimde cebelleşiyordu. Kim bilir, belki de film Lynagh’e ilham vermiştir.

Cinsel enerji birikimi

Kahramanımız Peter Lynagh bu düşüncesinde sadece hayatının gidişatından sıkılmasının rol oynadığını düşünmüyor. O dönem okuduğu, 1930’larda Napoleon Hill tarafından kaleme alınan Think and Grow Rich (Düşün ve Zengin Ol) adlı kitapta anlatıldığı şekilde, cinsel enerjiyi başka alanlara aktararak daha üretken olma teorisinin de etkisi olduğunu ileri sürüyor.

Ev arkadaşının iddiasını pek de düşünmeden kabul eden Lynagh, bu durumu en azından avantaja dönüştürerek iddiadan kazanacağı parayı hayır işlerine yatırmayı planlamış. Kamboçya’da Free to Shine adında bir hayır derneğine halihazırda üye olan Lynagh, işi büyüterek Facebook’ta Pete’s Chastity for Charity (Hayır işi için Pete’in iffeti olarak çevrilebilir) adında bir sayfa ile konuyu halka açmış. Sonuç olarak, 1 yıl seksten uzak durmasının karşılığı olarak, miktarı sürekli artan bir iddiaya imza atmış.

İçleri bir nebze ferahlatan kısım ise, iddia süresince öpüşmenin serbest olmasıymış.

Yasak elmayı ısırmak ya da ısırmamak; işte bütün mesele bu

Henüz 2013’ün Ocak ayında, bir sarhoşluk anında iddiayı neredeyse bozacakken arkadaşları tarafından durdurulan Lynagh için bu bir yılın oldukça zorlu geçeceği başından belli oldu. Daha sonra ilişkiye başladığı bir kadından bu sebeple ayrıldığında ve tamamen kendine odaklandığında, bir yaşam ve ilişki koçunun da yardımıyla Lynagh, daha önce fark etmediği bir şeyin ayırdına vardı. Bu farkındalığıyla ilgili çarpıcı birkaç açıklaması mevcut:

“Çocukluk travmalarım yüzünden kendimi duygusal olarak kapattığımın farkına vardım. Duygularımı dinlemiyordum. Hayatımda gerçek bir heyecan ya da keyif yer almıyordu. Kendimi bir insan olarak sevmediğim için başka bir kişiliğe bürünüyor ve her şey yolundaymış gibi davranıyordum. Seks benim için beklediğim onayı alma, bir şeyler hissetme yoluydu. Ama yanlış bir yoldu.”

Kadınlar ne ister?

Mel Gibson’ın oynadığı romantik komedi filmi “Kadınlar Ne İster?”i hatırlayanlarınız vardır. Sadece kendi istekleri ve egosuyla ilgilenen reklamcı bir adam, bir gün evde geçirdiği ufak bir kaza sonucunda kadınların düşündüklerini duyabilmeye başlar ve olaylar gelişir. İlk başta korkutucu olan  bu deneyim, daha sonradan kadınları daha iyi anlamaya ve onlarla empati kurabilmeye başlamasını sağlar.

Peter Lynagh’ın girdiği iddia da bu filmin senaryosuna benzer bir etki göstermiş ve önceden sadece fiziklerine dikkat ettiği kadınları, bu kez onlara el süremediğinden olsa gerek, gerçekten tanımaya ve vücut ölçülerinden çok kim olduklarına, nelerden hoşlandıklarına dikkat etmeye başlamış.

1 yıllık sabrın karşılığı: 50.000 dolar

Geçirdiği yarı zorlu ama öğretici 1 yılın sonunda toplam 50.000 doları bulan bir iddiayı kazanan Lynagh, bu parayı söz verdiği üzere Kamboçya’daki yardım kuruluşuna göndermekle kalmamış, iki hafta boyunca evler yapmak ve çocuklarla zaman geçirmek için bizzat yolculuk etmiş.

İyi kazanılan ve harcanan bir paranın hikayesini okuduk. ‘Peki yeminini bozmuş mu?’ diye merak eden Uplifers okuyucuları için hikayeyi tamamlayalım: Evet, Peter Lynagh bu iddia süresince tanıştığı bir kadınla beraber olduğunu ve bu güçlü beraberliğin hala devam ettiğini açıkladı.

 

Kaynaklar:

Telegraph.com

Dailymail.co.uk

Peterlynagh.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!