30’larınızdayken hayatınıza değer katacak öneriler

40 yaşına yaklaştığınızda bu durumun sizi rahatsız etmediğini söylemek pek de gerçekçi sayılmaz. 40 öyle bir sayıdır ki, insan sonunda hayatta bir yere geldiğini düşünür veya hayatta gençken hayalini kurduğu eş, iş hayatı veya her neyse artık ulaşmış gibidir. Her ne kadar iyi bir hayatınız olsa da sahip olduğunuz her zaman hayal ettiğinizden farklıdır. Ama yine de esas yıkım kendi hayatınızı başkalarının hayatıyla kıyaslamaya başladığınız zaman ortaya çıkar. 40’lı yaşlarınıza yaklaşırken 30’larınıza dönseniz birçok şeyi farklı yapacağınızı düşünürsünüz. Ancak burada bilmeniz gereken, geçmişte yaşadığınız zorlukların ve yaptığınız hataların tecrübeye dönüşerek şu anda olduğunuz kişi olmanıza yardım ediyor olmasıdır. Bu noktada 30’larındaki insanlara yardımcı olacak 20 sarsıcı gerçek, bu yolda yürürken size ışık tutacak:

1. Kendinizi sevin ve olduğunuz gibi kabullenin

Eğer genç yaşlarınızda kendinizi iyi ve kötü özelliklerinizle kabul ederseniz, hayat yolunda birçok hata yapmaktan kaçınmış olursunuz. Bir kere içinizdeki insanın kim olduğunu tam manasıyla bilirseniz, kendinizi kabullenmeye ve tam manasıyla sevmeye başlarsınız. Bir kere kendinizi tam anlamıyla severseniz  başkalarını da severek insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

2. Ruhunuzu besleyin

Tutkunuz ne olursa olsun veya hayatta neyden zevk alıyor olursanız olun, onla ruhunuzu besleyin. Eğer hayattaki gerçek tutkunuzu henüz keşfetmemişseniz, ta ki içinizde sıcaklık, kabulleniş ve o özgürlük hissi uyanana kadar yeni şeyler veya farklı aktiviteler denemeye devam edin.

3. Güçlü arkadaşlık bağlarına sahip olun

pexels-photo-large
Güçlü arkadaşlıklar hayatınıza anlam katar

Güçlü arkadaşlık bağları ve hayatınızı paylaşabileceğiniz güvenilir arkadaşlıklar sizin için oldukça değerlidir. Arkadaş bulma ve o arkadaşlığı geliştirme, ne olursa olsun sizi seven arkadaşlarınızın olması gerçekten hayatta sahip olabileceğiniz önemli bir değerdir.

4. Kendiniz olun

Duygularınızı gizlemeyin, maskelerin ardına saklanmayın. Hayatınızdaki inişleri, çıkışları ve zorlukları çevrenizdeki insanlarla paylaşırsanız, onlar için daha güvenilir ve samimi bir kişi olursunuz.

5. Kendiniz için yaşayın

Hayatınızı sürekli başkalarını düşünerek geçirirseniz kendinize ayıracağınız hiç zamanınız kalmaz. Bu durum hayatınızın olduğundan da zor gözükmesine neden olur. Hayattaki herkesi her zaman mutlu edemezsiniz. Bir kere kendiniz için en iyisini düşünmeye başladığınızda, hayat size olduğundan daha kolay gelecek.

6. Kendinizden ödün vermeyin

Uzlaşma her yakın ilişki için geçerlidir; çünkü hepimiz farklıyız ve isteklerimiz de doğal olarak farklı. Uzlaşma, sosyal uzlaşmanın iki taraf içinde eşit bir değer taşıdığı durumlarda iyi bir şeydir. Bir kere kendinizden ve kendi ihtiyaçlarınızdan bir ilişki için ödün vermeye başlarsanız, o ilişkiyi yeniden değerlendirmeniz ve o ilişkinin bir parçası olmanın sizin için sağlıklı ve doğru olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

7. Daha çok seyahat edin

fotoğraf makinası
Seyahat etme; özgürlük hissi uyandırdığı gibi dünyanın farklı noktalarını, farklı hayatları deneyimlemenize yardımcı olur.

Para hatıraları veya maddi şeyleri satın alabilmenizi sağlar. Kazandığınız parayı boş yerlere harcamak yerine her sene yeni ve sizin için heyecan verici bir noktaya seyahate gitmek için harcayın. Seyahat etme; özgürlük hissi uyandırdığı gibi dünyanın farklı noktalarını, farklı hayatları deneyimlemenize yardımcı olur.

8. Daha az endişelenin

Hepimiz hayatımızda birçok şeyden endişeleniyoruz ve anksiyete ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Endişe anksiyeteyi tetikliyor ve kendinizi kötü hissetmenize neden oluyor. Endişe etmenin sonucu değiştirmeyeceğini anlarsanız, bu durum ne olursa olsun sonucu kabullenmenize neden olur. Sonucun kendiniz için iyi olacağını bilirsiniz. Endişe etmekten vazgeçmek stres seviyenizde de düşüşe neden olur.

9. Kıyaslama yapmayı bırakın

Bazen hepimiz Facebook’tan uzaklaşmamız gerektiği hissiyatına kapılıyoruz. Aslında bu yanlış bir his değil; çünkü Facebook ister istemez hayatınızı başka hayatlarla kıyaslamanıza neden oluyor. Bu ister yakın arkadaşınızı ister tanımadığınız biri olsun bu sizin için zarar verici bir durum oluyor. Bir kere hayatınızı başka hayatlarla kıyaslamanın size hiçbir şey kazandırmadığını, hatta kendi öz saygınızı kaybetmenize neden olduğunu anlarsanız bu davranışınıza son verebilirsiniz. Onun yerine sahip olduklarınıza şükredin ve önünüze bakın.

10. Beklentilerinizi unutun

Maalesef hayat çizgi filmlerdeki gibi yaşanmıyor, hayatınızın aşkını bulup sonsuza kadar mutlu yaşayamayabiliyorsunuz. Eğer hayatla ilgili hayalleriniz varsa, fakat diğer insanlarla ilgili herhangi bir beklentiniz yoksa bu, hayatın her anını doya doya yaşamanızı sağlar. Unutmayın, beklentilerin içerisinde hayal kırıklıkları saklıdır.

11. Çalışmak için yaşamayın, yaşamak için çalışın

Keşke sayısız işi deneyimleyerek bize en uygun olanı seçme şansımız olsaydı. Kariyer yolculuğuna başladığınızda kendiniz için en doğru olanı seçip yaşamak için çalışır ve bu sayede kariyer yapmaktan zevk alırdınız. Bugün birçok insan sevmediği işlerde çalışmak zorunda kalıyor ve bu durum giderek daha büyük bir problem haline geliyor. Siz böyle bir durumdaysanız asla sevmediğiniz bir işte yer almayın ve yol yakınken ayrılın.

12. Zor zamanlar için birikim yapın

Aslında bu basit bir öneridir; ancak birçok insan bunu yapmıyor. Unutmayın birgün yaşlanacaksınız ve gelecek için, finansal açıdan güvende olmak için para biriktirmelisiniz. Hayat sürekli değişkenlik gösteren ve dönem dönem zorluklarla mücadele etmeniz gereken bir yolculuktur. Bu yüzden zor zamanlar için önceden akıllı kararlar vermeniz gerekir.

13. Başkalarına daha çok yardım edin

Başkalarına yardım etmek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Bazıları için bu gönüllü bir yardım kuruluşunda çalışmak olurken, bazıları ise bunu zor zamanlarında yakın bir arkadaşının yanında olma olarak görür. Hayatınızda herhangi bir maddi karşılığı veya faydası olmayan bir şey için zaman harcamak, sahip olduklarınız için şükretmenize ve mutlu olmanıza yardımcı olur. Başkalarına yatırım yapmak ve zaman ayırmak kendi problemlerinizi unutmanızı sağlar. Sadece kalbinizden gelen iyilik için yardım etmek ve karşılığında hiçbir beklentinizin olmaması, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

14. Kendinizi ve başkalarını affedin

Geçmişte size karşı yapılan hatalı davranışları veya kendi hatalı davranışlarınızı affetmeme, mutluluğunuzun önündeki en büyük engeldir. Affetmek için gönüllü olmak biraz zaman alsa da, bunun için çalışmak sonunda özgürlüğü doya doya yaşamanızı sağlar. Bir kere geçmişteki kırgınlıkların gitmesine izin verirseniz, hayatınıza ve aşka hep olumlu açıdan bakabilirsiniz.

15. Negatif insanlarla çok fazla vakit harcamayın

Bazen, eğer bu kişiler ailenizdeyse veya işinizdeyse, negatif insanlardan kaçmak zor olabilir. Bazı durumlarda hali hazırda arkadaşlık ettiğiniz insanları seçme şansınız olmayabilir. Eğer gerçekten bir kişiyle ilişkinizin sonuna geldiğini hissediyorsanız, aranıza sınır koyabilir veya yavaşça ilişkinizi bitirebilirsiniz.  Her gün vakit geçirmek zorunda olmadığınız negatif insanlarla aranıza sınır koymaya başladığınızda, hayat sizin için daha kolay olur; çünkü negatif insanların sizi daha fazla olumsuz etkilemesini önlemiş olursunuz.

İlgili yazı: Sağlıklı bir hayata yelken açmanızı sağlayacak 10 etkili tüyo

 16. Hayır demeyi öğrenin

Herkes zaman zaman insanları kırmamak için hayır demekte zorlanabiliyor. Herkesi mutlu etmek için her şeye evet demek istiyorsunuz; ancak bu imkansız. Eğer insanları reddettikten, onlara hayır dedikten sonra nedenini açıklarsanız, diğer insanlar bunu anlayacaklardır ve bu yüzden mutsuz olmayacaklardır. Ancak unutmayın ki, her hayır dediğiniz kişiye de bunun nedenini açıklamak zorunda değilsiniz. ‘Hayır’ tamamlanmış bir cümledir. Bir kere hayır dediğinizde kendiniz için karar vermeniz daha kolay olacaktır.

17. Önemli bir karar almadan önce iyice düşünün

İlişkilerinizde ciddi bir adım atmadan önce uzun uzun düşünün. Önemli bir karar almadan önce kafanızda soru işaret varsa, o kişi sizin için ‘doğru insan’ olmayabilir. O yüzden karşınızdaki insanın kişiliğinden emin değilseniz, daha sonra pişman olmamak için yol yakınken vazgeçmekte fayda var.

18. Durun ve bir an etrafınıza bakın

İnsanlar, günümüzde elektronik aletlere, internete o kadar bağlı durumda ki, hayatı yaşamayı ıskalıyorlar. Durun ve güneşin doğuşunu ve batışını seyredin ya da sadece yıldızların altında oturarak bunun ne kadar müthiş bir şey olduğunun farkına varın. Okyanusa ve dağlara giderek doğanın büyüleyici etkisini yaşayın ve Ferris Bueller’in şu sözünü hiç aklınızdan çıkarmayın: ‘Hayat çok hızlı akıp geçiyor. Eğer arada bir durup etrafınıza bakmazsanız, onu kaçırırsınız.’

19. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemekten vazgeçin

Yapılan en büyük hatalardan biri de başkalarının ne düşüneceğini kafanıza takıp, bu yüzden insanları mutlu etmek için bazı şeyleri söylemek veya yapmaktır. Ancak başka insanların ne düşündüğünü umursamadığınızda hayatı doğru bir şekilde yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu sayede kendiniz olabilirsiniz; çünkü artık başkalarının ne düşündüğünü önemsemenin yarattığı beklentiler ve endişe ortadan kaybolmuştur. Herkesi mutlu etmeniz imkansızdır, bu yüzden hep kendinize odaklanın.

20. Değişimi kucaklayın

kalp kadın
Değişimi kucaklamaktan korkmayın

İnsanlar, çoğu zaman hayatlarında her şeyin tahmin edilebilir olmasını ve hayatlarının hep aynı çizgide olmasını istiyor. Bu durum muhtemelen kendini güvende hissetme duygusundan kaynaklanıyor. Ancak insanlar hayatta değişimler baş gösterdiğinde bununla mücadele etmekte zorlanıyorlar. Unutmamanız gerekir ki; değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Değişimi kucaklamayı başarabildiğiniz zaman zorluklarla mücadele konusunda hazır olacaksınız ve hayat size ne getirirse getirsin kabullenmeniz daha kolay olacak.

Kaynak:

lifehack.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!