28 Ekim Ay tutulması: Türkiye’nin 100. yılında kadersel tutulma

Tutulma mevsimindeyiz. Geçen yazımda 14 Ekim tarihinde Terazi burcunda meydana gelen Güneş tutulmasından söz etmiştim. Şimdi ise sıra 28 Ekim de meydana gelecek olan Ay tutulmasında…

28 Ekim 2023 tarihinde Boğa burcunun 5° derecesinde parçalı bir Ay tutulması meydana gelecek. Ay tutulması dünyanın Ay ve Güneş arasına girmesi ile oluşur. Parçalı Ay tutulması ise Ay’ın yalnızca bir kısmı dünyanın gölgesinde kalması ile oluşur. 28 Ekim’de gerçekleşecek olan Ay tutulması Türkiye’den de görülebilecek. Türkiye’den görülebileceği için de ülkemizde bu tutulmanın etkisini de yoğun olarak hissedeceğimizi söylemek mümkün.

Elbette ki sadece ülkemizden görüldüğü için etkiyi yüksek hissetmeyeceğiz. Bu Ay tutulması ile birlikte Cumhuriyet’imizin tam 100. yılına Ay tutulması etkisinde girmiş olacağız. Eğer bir Ay ya da Güneş tutulması bir ülkenin 100 yıllık döngü kapanışına denk geliyorsa bu tutulma o ülke için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu takvimsel bir döngü tekrarına işarettir. 100 yıl önce başlayan süreci tamamlayan ve başka bir noktaya taşıyan, yeni bir dönem başlatan bir yapıyı işaret eder. Bu tutulmanın etkisini çok uzun zaman hissedecek olsak da, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni solar döngüsüne bu tutulma etkisiyle gireceğimiz için 2024 yılı boyunca bu tutulmanın etkisinde olacağız.

28 Ekim Ay tutulması 5° derece Boğa burcunda Sheratan hattında gerçekleşecek. Sheratan hattında bir tutulma gerçekleştiğinde toplum içinde önemli olaylar meydana gelir. Genel anlamda tabiat olayları, depremler, savaşlar, terör olayları, ekonomik krizler, iflaslar, parasal kayıplar, kazalar, patlamalarla ilgilidir. Yaşanan olaylarda kontrol kaybedildiğinde tehlikeli durumlar yaşanmasına sebebiyet verir.

5° Boğa burcundaki Ay tutulmasının geldiği Saros döngüsüne baktığımızda 146 numaralı Saros’a bağlı bir tutulma… Geçmişte bu hatlarda meydana gelen tutulmalara ve ülkemizde yarattığı etkilere baktığımızda ise oldukça dikkat çekici tarihler olduğunu görüyoruz.

  • 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş senesi.
  • 1938 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kaybedilmesi.
  • 1951 Adnan Menderes’in istifa ederek yeni hükümeti kurması, Nazım Hikmet’in vatandaşlıktan çıkarılması.
  • Akabinde devam eden, 1969, 1974, 1987, 1992, 2005 ve 2010 senelerini incelediğimizde yine aynı hatta meydana gelen tutulmalarda da benzer olayların yaşandığını görürüz.

Türkiye’de Ankara merkezli tutulma haritasına baktığımızda tutulma anında Aslan burcu yükseliyor. Tutulma ülke haritamızda ise 11. evimizde ve güneşimize karşıt. Ana gündemimiz siyaset, millet meclisi, muhalefet ve iktidar partileri, sanatçılar, toplumda öne çıkan isimlerle alakalı şok edici beklenmedik gelişmeler, mecliste alınacak yeni kararlar, bazı parti liderlerinin istifa süreçleri, yeni partilerin kurulması, meclis çatısı altında oluşabilecek tartışma ve gerginliklere işaret ediyor. Bununla birlikte borsa ve altın yine bu tutulmanın ana gündemlerinden biri.
Tutulma anında tutulma yöneticisi Venüs’ün 4. evimizden transit geçişi Uranüs’le karşıtlık oluşturuyor. Bu da topraklarımız, hazine, hazine arazileri, sınırlar, güvenlik ve askeri hareketlenmeye işaret ediyor. Patlamalar ve terör olaylarına karşı dikkatli olmak ise önemli. Dini inançlar, din yapılar ve bu yapılar sebebi ile meydana gelebilecek bir takım olumsuz durumları da yine bu tutulma gündeme taşıyabilir.

Jüpiter ve Mars’ın tutulma anındaki karşıt yapısı finansal anlamda zorlayıcı bir süreci oluşturuyor. Aynı zamanda suç örgütleri, cinsel suçlarda artış ve pedofiliye dikkat çekmekte. Bunların yanı sıra bazı tanınan figürlerin yargılanması, bazılarının yargılama süreçlerinin tamamlanması da yine bu tutulmanın gündemleri arasında.

Tüm bunlarla birlikte Sheratan deprem yıldızıdır ve bu tutulma depremsellik açısından da riskli bir döneme girdiğimizi gösteriyor. Sadece tabii depremler değil, para piyasalarında deprem etkisi yaratacak gelişmeler meydana gelebilir:

  • 2021 senesinin kasım ayından bu yana ay ve güneş tutulmaları Akrep ve Boğa aksındaydı. 28 Ekim 2023 tarihinde Boğa burcundaki Ay tutulması serinin son tutulması.
  • 2021 senesinden bu yana devam eden döngünün kapanışını işaret ediyor.
  • 2023 yılının sonbahar aylarında meydana gelen ay ve güneş tutulmalarının etkileri ise uzun zamana yayılacak. Bu tutulmalarla başlayan süreç 2026-2027 yıllarında yeni bir çağ başlatacak.

İlginizi çekebilir: Karma astrolojide Ruh’un ve duygunun anahtarı Ay

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam