14 Ekim Güneş tutulması ve Türkiye’ye etkileri

14 Ekim 2023 tarihinde 21 derece Terazi burcunda halkalı bir güneş tutulması gerçekleşecek. Güneş tutulması Ay’ın Dünya ile Güneş’in arasına girmesi ile oluşur. Ay yeni Ay evresinde, Güneş ile kavuşur. Ay’ın gölgesinin güneşi örtmesi sonucu tutulma süresince güneş ışıkları dünyaya ulaşamaz. Halkalı güneş tutulmasında ise Ay, Güneş’i tam olarak kapatamaz ve halka şeklinde bir ışık dünyaya ulaşır.

Güneş tutulmaları yeni ay evresinde gerçekleşir ve yeni başlangıçlara işaret eder. 14 Ekim 2023 tarihindeki güneş tutulması 134 numaralı saros ailesinden. Aynı saros hattında bir güneş tutulması en son 2005 yılının Ekim ayında gerçekleşmişti. Bu da 2005 yılından bu yana 18 yıldır devam eden döngünün kapanışı ve yeni bir döngünün başladığına işaret eder. Özellikle kişisel hayatlarımızda ve dünyada 2005-2006 yıllarında başlayan olay ve kavramlar bu tutulma ile benzer özellikler gösterebilir.

14 Ekim Güneş tutulmasının genel etkileri

Güneş tutulması 21 derece Terazi burcunda Foramen sabit yıldızı üzerinde gerçekleşiyor. Foramen Terazi burcunda Eta Carina-Argo Navis takım yıldızında bulunur. Aslında kara deliktir. Foramen ve Spica yıldızları yan yanadır. Dolayısıyla çoğunlukla birbiri ile karıştırılır. Genel olarak her ikisi de bolluk, bereket, şans ve fırsatlar verir ama ikisinin arasında önemli bir fark vardır: Foramen önce yıkım verir. Yıkımın ardından gelen başarı ile ilgilidir. Foramen aynı zamanda deniz, deniz kazaları, denizlerden gelebilecek zararlar, uçak ve uçak kazaları ile de ilgilidir ve bu konularla alakalı dikkat çekici bir sürece girdiğimize de işaret eder.

Ankara merkezli tutulma haritasına baktığımızda tutulma anında İkizler burcu yükselirken yönetici Merkür Terazi burcunda Seginus sabit yıldızı üzerinde tutulmayla 4 derece açıda kavuşumda. Güneş tutulması Chiron ve Eris’e karşıt, Neptün ve Uranüs ile de yod açı içinde. Tutulmanın yöneticisi olan Venüs ise zayıf olduğu Başak burcunda Lilith ile kavuşumda ve Satürn’e karşıt.

Güneş tutulması ülke haritamızda ise 4.evde Satürn ve Merkür ile kavuşumda iken, yönetici Venüs ise kuzey ay düğümümüzün üzerinde. Bu tutulma ülkemiz açısından adalet ve yargı sisteminde köklü değişimlerin başlangıcını vurgulamakta. Ortaya çıkabilecek yeni yasalar, yasa değişiklikleri, anayasal düzenlemeler, anayasa mahkemesi kararları, yeni kanunlar, tüzük değişiklikleri gündeme gelebilir.  Yeni siyasi partilerin kurulması, geçmişten bu yana devam eden davaların sonuçlanması, bazı siyasi liderler, sanatçılar gibi topluma mal olmuş kişilerin yargılanması, bazılarının ise yargılanma süreçlerinin tamamlanması gündeme gelebilir. Özellikle 4. ev muhalefet partilerini simgelediği için bu siyasi figürlerin muhalefet partilerinin içinden olması da güçlü bir olasılık. Bununla birlikte sınırlar, toprak bütünlüğü, deniz sınırındaki komşu ülkelerle yaşanabilecek birtakım gerginlikler, deniz ticareti ile ilgili yeni anlaşma ve sözleşmeler de olası.

Tutulmanın diğer bir önemli gündemi ise elbette ki para, para piyasaları. Yeni basılacak paraların piyasaya çıkmasını da yine bu tutulma işaret etmekte. Ayrıca toprakla ilgili araziler, emlak, konut değerleri, tarım arazileri, hazine arazileriyle ilgili bir takım yeni düzenlemeler meydana gelebilir. Meydana gelecek olan bu yeni düzenlemelerin vergi, kredi, bankacılık alanlarında gerçekleşmesi olasılığı da bir hayli güçlü. Bu tutulma ile birlikte hava şartlarının sertleşmesi, yağış, fırtına, rüzgarların mevsim normallerinin dışında seyretmesi, anormal doğa olayları, tarım arazilerine zarar verebilir, gemi ve uçak kazalarına neden olabilir. Aynı zamanda internet ve enerji kesintileri konularını da  beraberinde getirebilir.

Terazi burcundaki bütün tutulmalar, toplumda hukuksal olaylar, toplumda öne çıkacak yargılanmalar, maliye, hazine, ülkeyi yöneten yönetimin içindeki maliye ve vergi ile alakalı kurumların yayınlayacağı bildirgeler veya o kurumlarda kadroların değişimi, hazinedarın değişimi, maliyenin değişimi, bunlarla ilgi ilgili gündemleri oluşturur. Aynı zamanda terazi tutulmaları toplumda evlilik ve boşanma oranlarının artmasına da sebebiyet verir. 14 ekim Terazi tutulmasının güney ay düğümü etkisinde gerçekleşmesi geçmişten bu yana devam eden, konuşulan ancak tamamlanmayan konuların gündeme gelmesi, tamamlanması ve yeni bir düzenin başlangıcının işaretçisi.

Tutulmanın Foramen hattında olması ve bir yod açının apeksi görevini görmesi ilk başta meydana gelecek olayların olumsuz ve yıkıcı gibi görünmesine sebebiyet verecektir ancak tutulma esnasında Chironun bumerang etkisi bizi yaralayan, inciten ve acıtan olayların aslında iyileşmek için gerekli olduğunun da işaretçisi…

İlginizi çekebilir: Karma astrolojide Ruh’un ve duygunun anahtarı Ay

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam