Karma astrolojide Ruh’un ve duygunun anahtarı Ay

Astrolojide Ruh’umuzun ve duygularımızın göstergesi olan Ay şüphesiz ki tarih boyunca çok merak edildi, gözlemlendi, araştırıldı. Bazı toplumlar kutsal kabul etti, bazıları korktu. Nitekim insanlık tarih boyunca gecenin karanlığını dağıtan ışığı her zaman takip etmeye devam etti…

Karma astrolojide Ay duygularımız, dürtülerimiz, ruhumuzla ilgilidir. Güneş gökyüzünde eril yapıyı simgelerken Ay dişil yapıyı simgeler. Güneş baba, Ay ise annedir. Güneş somut, mantıksal, iradi yönleri gösterirken Ay ise daha soyut ve duygusal yönleri gösterir. Güneş kişinin varlığı ise eğer Ay o varoluşun içindeki duygusal, derin ve ruhani yönleri ile ilgilidir. İşin içinde Ay varsa orada mantık yoktur. Sadece duygu ve dürtü vardır…

Karma astrolojide Ay’ın önemi çok büyüktür. Yengeç burcu tarafından yönetilir. Dolayısıyla verimlilik, beslenme, doğurganlık, anne, anneyle ilişki, kökler gibi konularla birlikte kişinin çocukluktan itibaren devam eden davranış kalıplarını gösterir. Ruhsal astrolojiye göre Ay son yaşamdan bu hayata aktarılan kişilik özelliklerini de gösterir. Ay karma astrolojisinde sönmüş güneş olarak adlandırılır. Bu hayatta doğum haritandaki Ay’ın pozisyonu geçmiş hayatındaki seni anlayabilmenin en önemli anahtarıdır.

Ay ve Satürn astrolojide zaman yöneticileridir. Ay hızlı hareket eder. Dünya etrafındaki bir turunu 28,5 günde tamamlar. Her burçta 2,5 gün kalır. Satürn ise dünya etrafındaki turunu 28 yılda tamamlar. Bu sebeple Ay küçük zamanı (küçük kelos), Satürn ise büyük zamanı (büyük kelos) yönetir. Aynı zamanda haritalardaki iki koruyucudan biridir. Haritalarda kişiye yakın koruma sağlayan en büyük koruyucu Ay’dır. Astrolojideki ikincil koruyucu ise Jüpiter’dir.

Doğum haritasında Ay’ın yerleştiği burç, bulunduğu ev, Ay’ın fazı, Ay’ın menzili hepsi ayrı ayrı öneme sahiptir. Hatta kişinin hemen doğumundan önce daha anne karnında iken maruz kaldığı Ay tutulması bile kişinin hayatı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Doğum öncesi Ay tutulmaları prenatal ay tutulması olarak adlandırılır. Kişi bu Ay tutulmasının etkisinde doğar, anneyle ilk bağlantısını kurar ve bu bağlantı bütün hayat akışını şekillendirici özelliğe sahiptir.

Her ay bir yeni ay ve bir dolunay gerçekleşir. Yeni aylarda Ay ve Güneş kavuşur yeni başlangıçlar, atılacak olan yeni adımları işaret eder. Dolunaylarda ise Ay ve Güneş birbirinin karşısına yer alır. Her şey netleştir, olgunlaşır, sonlanır ve tamamlanır. Güneş ve Ay tutulmalarının etkileri de böyledir. Güneş tutulmaları başlatan, Ay tutulmaları tamamlayandır. Güneş tutulmaları doğumu, Ay tutulmaları ise ölümü simgeler. Her insan bir Güneş tutulması ile bu hayata gözlerini açar, bir Ay tutulması ile gözünü yumar…

Ay’ın gece görünmesi ve fazları Ay’ı aynı zamanda ölümle ilişkilendirmiştir. İlk evre Yeni Ay’dır. Ay’ın ışığı yok denecek kadar azdır, ardından ince bir hilal gibi görünmeye başlar gün geçtikçe ışık büyür ve dolunay evresinde ise ışığının tamamını yansıtır… Dolunay evresinden sonra Ay küçülmeye başlar yavaş yavaş ışığını kaybeder ve nihayetinde o ışık tamamen söner… Bir dahaki yeni ay evresine kadar karanlıkta bekler… Yani aslında doğar, büyür, gelişir ve ölür… ‘İşte bu doğum ve ölüm döngüsüdür.’

‘Ay’ın doğum haritasında bulunduğu ev ve burçları incelendiğimizde’

(Genel etkilerdir kişisel haritalarda yorumlar değişkenlik gösterir.)

Ay Koç burcunda ya da 1.evde

Girişken, atak ve sabırsız bir ruh hali vardır. Duygularını rahat bir şekilde dışa vurur, aktif ve enerjiktir. Bazen fazla hırslı olabilir. Yüzü güzeldir bu sebeple Ay’ı 1.evde olan insanlara Ay yüzlü denir. Ani duygu değişimleri yaşarlar. Öfke ve agresyon dikkat etmeleri gereken konuların başında gelir.

Ay Boğa burcunda ve 2.evde

Sağlam karakterli ve güvenilirdir. Bir şeyler üretmek, para kazanmak önemlidir. Dolayısıyla somut şeylerden beslenir. Yeme içme, beslenme ve keyfine düşkündür. Garanticidir kendini güvende hissetmediği hiçbir işe girişmez. Ayrıca annelerine ve çocuklarına düşkündür.

Ay İkizler burcunda ya da 3.evde

Meraklı ve konuşkandır. Çevresi ile sürekli iletişim halindedir. Bilgiyi öğrenmeyi ve paylaşmayı sever. Kıvrak bir zekası ve espri yeteneği vardır. Değişken ruh halleri zaman zaman dengeyi kaybetmelerine sebebiyet verir.

Ay Yengeç burcunda ya da 4.evde

Evine, ailesine, köklerine düşkündür. içgüdüsel olarak bakma, besleme, yedirme ve içirme konularına çekilir. Fazla duygusal ya da aşırı alıngan olabilir. Empati yeteneği çok güçlü olduğu için başkalarının acılarını kendi acısı gibi sahiplenir. Anaç, duygusal ve sezgiseldir.

Ay Aslan burcunda ya da 5.evde

Kişi kendini gösterme ve kanıtlama arzusundadır. Sahnede ve ilgi odağı olmaktan hoşlanır. Sanatsal ve flörtözdür. Yönetmekten hoşlanır. Genelde iyi niyetli, cana yakın ve cömerttir. Eleştiriden hoşlanmaz.

Ay Başak burcunda ya da 6.evde

Çalışkandır ve kıvrak bir zekaya sahiptir. Hızlı fikirler üretir ve pratiktir. Titiz ve eleştireldir. Duygulardan çok mantığı ile hareket eder ve bu sebeple çoğu zaman duygusuz gibi görünür. Soğukkanlı ve kontrolcüdür. Özellikle hijyen ve sağlıkla ilgili takıntıları olabilir.

Ay Terazi burcunda ya da 7.evde

İlişkilerinde dengeyi sağlamak için üstün bit çaba sarf eder. Bu sebeple çevresi tarafından çok sevilir. Arabuluculuk, diplomasi, uyum ve denge insanıdır. Kibar ve naziktir. ilişkilerinde bazen fazla verici olabilir. Sevgiye, duygulara, adalete, evlilik ve ortaklıklara değer verir.

Ay Akrep burcunda ya da 8.evde

Derin ve ruhanidir. Kuvvetli sezgileri vardır. Hırslı ,tutkulu ve mücadelecidir. Kolay güvenemez. Bazen kendine ya da çevresine zarar verdiğinde bunu fark etmeyebilir. Kontrolcüdür ve bu kontrolcülük genelde krizler yaşamasına sebebiyet verir. Kontrolcü olmasına rağmen kontrol edilmekten ise hiç hoşlanmaz.

Ay Yay burcunda ya da 9.evde

Meraklı ve iyimserdir. Seyahat etmeyi, gezmeyi, öğrenmeyi ve eğlenmeyi sever. İdealist ve sevimlidir. Felsefi konularla ilgilenmekten keyif alır. Özgürlüğüne düşkündür ve baskı altında olmaktan hiç hoslanmaz. Hiperaktiftir ve bazen patavatsız olabilir.

Ay Oğlak burcunda ya da 10.evde

Soğuk ve mesafelidir. Duygularını dışa vurmayı sevmez ve bu sebeple katı görünebilir. Kuralları vardır. Çalışmak, kariyerinde başarı elde etmek onun için önemlidir. Bu sebeple zorlu calışma koşullarına katlanırlar. Azimli, disiplinli, hırslı ve sonuç odaklıdır. Genelde iş hayatında adından söz ettirir.

Ay Kova burcunda ya da 11.evde

Özgürlüğüne düşkündür. Stabil ve durağan ilerleyen islerden sıkılır ve sürekli değişim ihtiyacı hisseder. Akılcı, marjinal, idealist ve entellektüeldir. Sosyal topluluklarda bulunmak, toplumsal konularda görev almak ister. Hümanist ve özgürlükçüdür. Özgüveni yüksek ve yaratıcıdır.

Ay Balık burcunda ya da 12.evde

İçine kapanık, derin ve ruhanidir. Mantık geri planda kalır duygular ve sezgiler ön plandadır. Sanatsal, romantik ve hayalperesttir. Dalgın olabilir ve ruh hali kolay değişir. Kandırılmaya, sömürülmeye acıktır. Çoğu zaman kendine acıma ve kurban psikolojisine girer.

İlginizi çekebilir: 2023 Jüpiter Boğa Burcu Retrosu: ‘Tüm gökyüzü ilahi adalet için el ele verdi’

Çimen Halitoğlu Çakır Karma Astrolog
1985 Van doğumluyum. Lisans eğitimimi Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde 2011 senesinde tamamladım. Üniversite sonrası Turizm-Otel/Cafe-Restaurant işletmeciliği gibi alanlarda hizmet verdim. Yaşamı ve varoluşu sorgulamam ... Devam