25 yaşına geldikten sonra vazgeçmeniz gereken şeyler

25 yaş insanın hayatındaki dönüm noktalarından biridir. 25 yaşına geldiğinizde artık bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekir. Hala yüzünüzde çocuksu bir ifade olsa da, içinizde bir şeylerin değişmeye başladığını hissedersiniz. Her ne kadar yaşlanıyor olmak insanı üzse de, 25 yaşını geçtiğinde hissettiğiniz o şeyin üzüntüyle alakası yoktur. O olsa olsa, büyümenin verdiği olgunluktur. Artık siz de bir banka oturup sakince etrafı izlemenin ne kadar da huzur verici olduğunu keşfetmeye başlarsınız. 25 yaş, hayatın akıp gittiğini hatırlatan belki de ilk gerçek dönüm noktasıdır. Gözünüzü, kulağınızı etrafta olup bitenlere açmanın, kafanızı temizlemenin ve artık bazı saçmasapan şeyleri bırakmanın yaşıdır. İşte size 25 yaşından sonra vazgeçmeniz gereken şeylerin listesi:

1. Kendini kaybedene kadar içmek

21 yaşındayken hiçbir şeyi hatırlamayacak kadar içme eğlenceli ve havalı bir şey olabilir. Ancak 25 yaşına geldiğinizde hala bunu yapıyorsanız, etrafınızdaki insanlar sizi akşam eğlencelerine davet etmemeye başlar.

2. Kirli çamaşırlarınızı annenize götürmek

Artık kirli çamaşırlarınızla kendi başınıza meşgul olmalısınız.

3. Şeker yemek

Biri size şekerleme uzattığında bunun tadını çıkarabilirsiniz. Ancak 25 yaşından sonra çok fazla şeker tüketimi size muhtemel Tip 2 Diyabet olarak geri dönebilir.

4. Sosyal medyada saatler geçirmek

İş için olmadığı sürece artık sosyal medyada saatlerinizi harcamayın. Bu saatten sonra kimse sizi bilgisayarın başından sürükleyerek kaldırmaya çalışmayacak, kendi kendinizi kontrol etmeniz gerek.

5. Eski sevgililere takılıp kalmak

Üstünden o kadar vakit geçmiş olmasına rağmen eski sevgilinize takılıp kalmak, arkadaşlarınız arasında sizi hüzünlü biri yapar. Biraz olgunlaşın ve önünüze bakın. Artık hayatta düşünmeniz gereken birçok önemli şey var.

6. Eski sevgililerinizle görüşmek için sürekli çaba harcamak

Çocukken üzücü bir haliniz vardı ve reddedilmenin ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyordunuz belki. Ama artık büyüdünüz ve eski sevgilinizi sürekli markaja alarak insanların size “stalker” tanımı yapıştırmasına davetiye çıkarıyorsunuz.

İlgili yazı: Yalnızlıktan keyif almaya başladığınızda göreceğiniz 6 gelişme

7. Herkesin içinde kusmak

Yine bir numaralı maddeye dönüyoruz. Sonunuzu düşünmeden alkol almak veya kontrolden çıkmak artık bırakmanız gereken davranışlar arasında.

8. Arkadaşlarınızın evlenmesine şaşırmak

Birçok arkadaşınız evlenmeye veya evlilik yolunda ilk adımları atmaya başlamış olabilir. Dünyadaki birçok insanın, hayatlarında kalıcılık ve istikrar elde etmek için evlilik düşüncesine yakınlaşmaya başlamasının son derece normal olduğunu fark edin.

9. Çocuklardan nefret etmek

Evlilikten sonra sırada ne olduğunu biliyorsunuz. Ağlayan bebeklere veya bebek pudrasının kokusuna karşı duyduğunuz olumsuz hisleri yumuşatmanın vakti geldi.

10. Sokakta tanıştığınız insanlara aşırı arkadaşça davranmak

Bunu 20 yaşında yaptığınızda, insanlar bunun bir naiflik belirtisi olduğunu düşünebilir. Ancak artık 25 olduğunuz ve hayat, sokakta rastgele tanıştığınız insanlara aşırı samimiyet göstermek için çok kısa.

11. Yanlış taraflarını inkar etmek

25 yıldır bu dünyadasınız ve kendinizi tanımak için yeterince vakit geçirdiniz. En azından neleri yanlış yaptığınızı anlayabilecek kadar vaktiniz oldu. Eğer arkadaşlarınız sürekli bir yerlere geç kalmanızdan şikayet ediyorsa, her seferinde bitmeyen bahaneler uydurmak yerine gecikme huyunuzu kabul etmeye çalışın.

12. Yeterince uyumamak

20 yaşındaki pek çok genç, uykusuzluğu bir sorun olarak görmez. Ancak siz artık 25 yaşındasınız. Yeterince uyumazsanız, bunun acısı eninde sonunda çıkacaktır.

İlgili yazı: Bebeklikten olgunluk çağına uykunun evrimi

13. Ünlü birine aşırı sevgi duymak

Jessica Alba’nin ne kadar güzel bir kadın olduğunu hayatınız boyunca düşünebilirsiniz. Ancak yatağınızın başucuna Jessica Alba posteri asmak artık yaşınıza uygun olmayabilir.

14. Sınırsızca ekmek yemek

Bir zamanlar bir oturuşta bir ekmeği bitiriyordunuz belki. Ama artık ekmek tüketiminize dikkat etmeniz lazım. Yoksa içine giremediğiniz pantolonlarınızla kesin olarak vedalaşmanız gerekebilir.

15. Bedava iş yapmak

Maalesef 20 yaşlarında birçok kişi, zaman zaman bedava çalıştırılıyor. Artık 25 yaşındasınız, size gelen bu tür teklifleri kabul etmemek için yeterince sebebiniz var.

16. Sırf trendy olduğu için bir şeyler yapmak

Artık 25 yaşında biri olarak, kişisel bir tarzınız olmalı. Sakalanızı, bıyığınızı veya saçlarınızı sırf trendy diye kendi stilinizin dışında bir şekle sokmayın.

17. Çok fazla kıyafet alışverişi yapmak

Trendleri bir kenara bırakıp kendi tarzınız olan şeyleri almak, aynı zamanda aşırı kıyafet alışverişini de sınırlandırmanızı sağlar.

18. Başkası üzerinden mesaj vermeye veya bir şeyler öğrenmeye çalışmak

Artık bir arkadaşınıza gidip, diğer arkadaşınızın sizin hakkında ne düşündüğünü sormamalısınız. Bunun için fazla büyüksünüz. Kendi ilişkilerinizi kendi başınıza yürütmeyi öğrenmelisiniz.

19. Doktora gitmemek, test yaptırmamak

Daha gençken doktora gitmek size anlamsız gelebilir. Ancak artık sağlığınıza dikkat etmeniz gereken yaşlara giriyorsunuz. Yaptırmanız gereken testleri, düzenli kontrolleri ihmal etmemelisiniz.

20. Oyuncaklarını göstermek

Çok büyük manevi değeri varsa oyuncaklarınızı saklamanın tabii ki bir zararı yok. Ancak en sevdiğiniz oyuncağınızı hala yatağınızın üstüne koymak, bir yetişkin için pek de hoş bir görüntü olmayabilir.

İlgili yazı: Günümüzde 25-40 yaş arasındaki nesil neden büyümeyi reddediyor?

21. Üniversite öğrencisi gibi yaşamak

Üç odalı bir dairede beş ev arkadaşıyla birlikte yaşamak öğrenciyken eğlenceli olabilir. Ancak böyle şeyler 25 yaşını geçmiş biri için yorucu olsa gerek.

22. Para biriktirmemek

Bir gün gelip araba veya ev almak istediğinizde, hayalini kurduğunuz seyahate çıkmak istediğinizde ihtiyacınız olan para büyülü bir şekilde banka hesabınızda birden ortaya çıkmayacak. Bunun için hazırlık yapmalısınız.

23. Sadece iş olsun diye çalışmak

Sadece iş olsun diye veya para kazanmak için çalışmak yerine, kendinize bir kariyer planı yapın ve bu plana uygun olacak şekilde çalışma hayatınızı şekillendirin.

24. Çılgın saç şekilleri denemek

Eğer 25 yaşına kadar en absürd saç şekillerini denemediyseniz, üzgünüz ama artık çok geç. 25 yaşından sonra çılgın saç şekillerini denememelisiniz. Artık kendinize yakışan bir stil bulup istikrarlı olma dönemi başladı.

25. Ailenizle yaşamak

Annenize çamaşırlarınızı yıkatmamayı, ailenizin evine arkadaşlarınızı getirip parti yapmamayı, kendi evinizin sorumluluklarını almayı öğrenmelisiniz.

Kaynaklar:
Vice
Wall Street Insanity

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!