21 Haziran: Enerjisi ve önemi yüksek bir gün

21 Haziran, hem yaz gün dönümü hem de Dünya Yoga Günü olması sebebiyle enerjisi yüksek bir gün. Dünya Yoga Günü’nün, en uzun gün ışığı aldığımız gün olarak belirlenmesi tesadüf değil. Hindistan başbakanı 2014’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, 21 Haziran’ın bazı fiziksel ve kültürel özellikleri sebepleriyle yoga günü olarak belirlenmesini ve tüm dünyada kutlanmasını önererek kabul ettirmiştir. Yaptığı açıklamada yoganın kişiye kazandırdığı armağanlardan bahsetmiştir:

“Yoga, Hindistan’ın kadim geleneklerinin insanlığa armağanıdır. Zihinle bedenin, düşünceyle eylemin, niyetle yerine getirmenin birliğini simgeler. Aynı zamanda insanla doğa arasında uyumun da simgesi olan yoga, insanın kendi içindeki, doğadaki ve dünyadaki birliği keşfetmesini sağlar.”

Gerçek sağlık sadece bedensel değil, zihinsel ve ruhsal bütünlüğü ve iyi olma halini de içinde barındırır. Özellikle modern Batı toplumunda, modern yaşamın getirileri olan dışarıya odaklılık, fiziksel efor ve başarma temaları sağlık kavramının da aynı bu temalar gibi görünür olan fiziksel sağlıkla sınırlı kalmasına sebep olmuştur. Fakat odaklanılan bu temalar beraberinde yüksek stres, anksiyete, tükenmişlik sendromu, kronik/otoimmün rahatsızlıkları da getirmiş ve yaygınlaştırmıştır. Bu tür rahatsızlıklar sadece fiziksel bedende yapılan fiziksel uygulamalarla çözülemedikçe zihin ve ruh halinin de sağlığa etkisini görünür kılmaya başlamıştır. Mindfulness, yoga, meditasyon, nefes çalışmaları, stres yönetimi gibi alanların son yıllarda daha popüler hale gelmesi, uygulayanların ve fayda görenlerin sayısının gün geçtikçe artması rastlantıdan ibaret değildir. Yoğun ihtiyaç, çözümü de beraberinde getirmiştir.

Sürekli zihinde yaşamak; her an planlarını düşünmek, ilişkilerini tekrar tekrar gözden geçirmek, geçmişte yaşadıklarına üzülmek ya da öfkelenmek, gelecekteki olası senaryoları yazıp bunlar için kaygılanmak zihinle özdeşleşmeye, zihinle kendini bir tutmaya, neden olur. Az önce bahsettiğimiz modern Batı toplumunda yaşanan tam olarak budur: Zihinle özdeşleşme.

İşte bu noktada mindfulness, yoga, meditasyon, nefes çalışmaları pratikleri dikkatini dışarıdan içeriye, içsel bedene, çevirmene yardımcı olarak zihinle bir olmadığını; zihnindekilerin çoğu zaman gerçekliği yansıtmadığını, senin aslında zihni gözlemleyen olduğunu kavramanı sağlar.

Pratikler boyunca dikkatini beden duyumlarına yoğunlaştırmak, zihnindekileri gözlemlemek, nefesini fark etmek, duygularını keşfetmek, sağlığını iyileştirmene ve geliştirmene giden yol haline gelir. Gerçek sağlığına kavuşmak ancak beden-zihin-ruh bütünlüğünü destekleyen pratiklerle söz konusu olabilir.

Bugün, 21 Haziran Dünya Yoga Günü’nde, bütünsel sağlığın için bir adım atabilir ve sana en yakın yoga stüdyosunda derslere katılmaya başlayabilirsin. Eğer yüz yüze derslere gitmek senin için uygulanabilir değilse online ortamda sunduğum mindfulness temelli yoga derslerime katılarak beden-zihin-ruh bütünlüğünü koruyabilirsin.

Denemek istersen en yakın tarihli online dersim 22 Haziran Perşembe akşamı 20:00’da. Detaylı bilgi için Instagram hesaplarımdan (@sibelsibel, @momentbysibel) bana ulaşabilirsin.

Gün ışığını ve yoganın faydalarını kutladığın bir gün dilerim!

İlginizi çekebilir: Stres seviyeni azaltacak en etkili yöntemi keşfet

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam