2021’e iyi girme reçetesi: Kulağa küpe yapmalık 5 öneri

Her yıl biterken o yılın bir muhakemesini yapmak adettendir. Neler hayal ettik, neler oldu gibisinden… Kimler girmiş hayatımıza, kimler çıkmış en olmadık zamanlarda? Ya da hangi duraklarda en çok vakit geçirmişiz gibi sonu gelmeyen sorular sorarım kendime… Ve her yeni yıl başlangıcında niyet ederim sağlıkla, sevdiklerimle huzurlu bir hayata… Bu yılki niyetimse çevreden bağımsız kendi hava durumumu koruyabilmek. Dışarıda cereyan eden olaylara rağmen, sevmek, üretmek, çalışmak ve yaşamın her anına ruhumu katmak. Bu sebeple kendi reçetemi sizle de paylaşmak isterim, zira 2020’de çokça uyguladım.

1. Hayatın getirdiklerini iyi okumak

Bir olay başıma geldiğinde onun bana verdiği alt mesajı çözmeye çalıştım. Bu kimi zaman zayıflıklarımı görmeme sebep olurken kimi zaman da kendimi takdir etmeme sebep oldu. Bunu yapabilmek, bütün olaylara iyi-kötü penceresinden değil de “Ben bu olaydan kendime ne katmalıyım?” demekti benim için.

2. Sevdiklerime duygularımı daha çok göstermek

Bu konu 2020’nin başrolüydü diyebilirim. Her zaman hayatımızda olduklarından emin olduğumuz, değerlerini tam bilemediğimiz ailemiz ve dostlarımıza, kimi zaman görüntülü aramalarla kimi zaman uzaktan görerek daha çok sevgimizi hissettirdik. Yaşadığımız gerçekliğin her an değişebileceği gerçeği, hislerimiz ve duygularımız konusunda daha cesur olmamızı sağladı. Aynı şekilde hayatımızdan bir türlü çıkartamadığımız insanları da bu ruh halinde daha kolay çıkartabilir olduk. Bencilleşirken çoğaldık aslında farkında olmadan.

3. İç potansiyelimin farkına varmak

Yalnız kaldıkça kendi iç potansiyelimizin farkına vardık. Kimi eski hobilerine döndü, kimi yeni uğraşlara başladı, kimi de mutfağa sardı. Kulağa basit gelen şeyler, kendimize hiç vakit ayırmadığımızı anımsattı. Zamanımızı yalnız geçirmemeye odaklanmışken, aniden gelen eve kapanma hali, kendimize doğru bir yola çıkmamızı sağladı. Hayallerimizi, umutlarımızı, yapmak istediklerimizi düşünmeye başladık uzun bir aradan sonra. Yeni projelere, yeni planlara merhaba dedik yarının belirsizliğinde. Şu andan ve kendimizden ilham alarak ürettik hiç durmadan.

4. Sadeleşmek

Sadeleştik, hem kendi içimizde hem dünyaca. Mutluluk için birçok ön koşul ararken bu yılın başında, rahatça bir nefes alabildiğimiz için mutlu olduk dört duvar odalarımızda. Evde geçirdiğimiz anları, izlediğimiz filmleri, yaptığımız yemekleri mutluluk saydık. Paradan, başarıdan, onaylanma bağımlılığından bir çırpıda kurtulduk.

5. Yaşam amacımızı düşünmek

Ve bu hayata geliş amacımızı daha çok düşünür olduk. Etrafımıza daha çok faydalı olmanın, yardım ettikçe çoğalmanın keyfine vardık. Farkında olmadan hiç tanımadığımız insanlarla bağ kurduk. Bizim başımıza gelmeyen olaylar için çözüm yolları aradık. İnsanlığımızı daha çok hatırlar olduk.

Böyle baktığım zaman, 2020 büyük kayıpların yanında büyük kazançlar da sunmuş bize. İçimize doğru bir yolculuğa çıkartmakla kalmayıp sahip olduklarımızın farkına daha çok farkına varmamızı sağlamış. Tıpkı Carl Gustav Jung’un “Dışa bakan rüya görür, içe bakan uyanır” sözündeki gibi bizim için de 2020 yılı bir nevi uyanış yılı olmuş diyebiliriz sanırım.

O zaman şimdi bu farkındalık penceresinden, sevdiklerimizle, sağlıklı, huzurlu, mutlu, ….. ve siz bu boşluğa ne eklemek isterseniz onlarla dolu güzel bir 2021 yılı geçirmeye niyet etmenin tam zamanı. O zaman hep beraber şimdi tam zamanı.

İlginizi çekebilir: Zor durumlar karşısında hayatta kalma kiti

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam