2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 6- Güç sende!

Birçok insan, yaşamını etkileyebileceğinin farkında değil. Sürekli umut ediyor, ancak bir şekilde içsel güçlerini hissedemiyorlar.

2020’nin en büyük öğretilerinden biri, bence güç üzerineydi. Hepimiz bir şekilde bu konuda sınavdan geçtik. İçsel gücümüzle buluştuk, daha önce farkında bile olmadığımız potansiyellerimizle tanıştık, güç sandığımız şeylerin elimizde un ufak olduğunu gördük.

Bu yazımda, 2021’e hazırlanırken güç konusunda aklınızda yepyeni kapılar açmaya ve belki de daha önce görmediğiniz yönleri ile ona yakından bakmaya davet ediyorum sizi.

Yaşam bize karşı değil, bizim için oluyor.

Yaşamın zor bir yer olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer, öyleyse bunun tek sebebi akışa karşı geliştirdiğiniz dirençlerdir. Yaşam kocaman ve sonsuz bir deniz ve biz onun içinde yaşayan balıklarız. Onun bir parçasıyız, ondan içiyor ve ona dönüşüyoruz.

Sizi zorlayan bir durumla karşılaştığınızda bunun akışla uyumlanmak için bir fırsat olduğunu fark edin ve sorun: Şu anda yaşam bana ne anlatmak istiyor?… Hep hatırlayın: yaşam bize karşı değil, bizim için oluyor. Her ne oluyorsa bu bizi yaşamla daha uyumlu hale getireceği için gerçekleşiyor. Siz hiç balığı boğmak isteyen bir deniz gördünüz mü? Yaşam bizi neden yok etmek istesin ki? Zorlandığımız her an yaşam bize ne kadar güçlü olduğumuzu hatırlatmak istiyor. Bunu neden istiyor? demek ki gücümüzün tam olarak farkında değiliz.

Gerçek potansiyelinizi yaşamak ve gücünüzle buluşmaksa arzunuz ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, yaşamın dostunuz olduğunu fark etmekle başlayın.

Yaşamınızı değiştirme gücüne sahipsiniz!

Hayatımızın kontrolü %100 bizde. Deprem, yağmur, yer çekimi, koronavirüs gibi doğa olayları ve başka insanların hayatları hariç her şeyi ancak her şeyi değiştirme gücüne sahibiz.

Ancak, zamanımızın çoğunu değiştiremeyeceklerimize odaklanarak geçiriyoruz. Neden biliyor musunuz? Çünkü sorumluluk almak istemiyoruz. Aile, ilişki, huzur, sağlık, bereket, başarı… gibi imrendiğimiz her şey ancak sorumluluk alırsak yaşamımızda var oluyor. Evet, gitmeyi sevmediğimiz işe gitmeyi de biz seçiyoruz. Aslında eğer istersek hemen yarın sabah istifa edebiliriz ama etmiyoruz. Neden? Çünkü bazı ihtiyaçlarımızı karşıladığı için bırakamıyoruz. Bu bir seçim değil midir? Mutsuz olduğumuz o ilişkiyi hemen şu an bitirebiliriz değil mi? Ama yapmıyoruz çünkü bir inancımız, korkumuz veya ihtiyacımız sebebiyle bırakmıyoruz. Bunun da bir seçim olduğunu fark edin lütfen. Bizim için her anlamda daha iyi olanı seçebiliriz. Ancak seçmiyoruz. Seçmemenin de bir seçim olduğunu fark edin lütfen.

Gücünü kimlere ve nelere verdiğini fark et.

Bir söz vardır daha önce duymuş olabilirsiniz der ki: “Ya hayallerini yaşamak için çalışırsın, ya da hayallerini yaşayan biri için çalışırsın.” Bu öyle doğru ki… Bir vizyonun, gerçekleştirmek istediğin bir hayalin olmadığında bir başkasının vizyonunu büyütmek için çalışırsın. Bu ikinizin de ortak hayaliyse bu birliktelikten harika bir işbirliği çıkabilir. Ancak, bu sağlıklı bir iş birliği ise bir güç eşitliği vardır. Sizi hiyerarşik bir yapıda alt kademelerden birine yerleştirerek bir robotun yapabileceklerini yapmanızı ve hiçbir şeyi sorgulamamanızı isteyen biri dostunuz mudur? Yoksa sizin enerjiniz ile kendi vizyonunu gerçekleştirmek isteyen biri/ bir şey midir? Zamanınızı ve enerjinizi yatırarak büyüttüğünüz o şey gittiğinde ne olur? Ne kalır elinizde?

Vaktinizi de paranızı harcadığınız gibi özenle harcayın lütfen çünkü bedava olduğu için zamanın ne kadar değerli olduğunu fark etmekte zorlanıyoruz. O sizin hayatınızdır ve geri alınamaz. Gücünüzün farkında olmayan ve varlığınızı değerli bir katkı olarak görmeyen iş ve ilişkilere karşı dikkatli olun.

Sizin için güç ne demek? Onu yeniden tanımlamak ister misiniz?

Mutlu olmadığınız bir yaşamınız varsa ve uzun süredir bu şekilde devam ediyorsa sorun: Sizi bu kadar mutsuz eden şey tam olarak nedir? Ve ne uğruna bunu devam ettiriyorsun? Güçlü olduğunu düşündüğünüz insanlara ve yapılara bakın. Gücü nasıl tanımlamışsınız fark edin. Belki de ihtiyacınız olan tek şey bu tanımı değiştirmektir. En büyük güç sevgidir. Anlayış, şefkat ve sevgi dolu bir yaşamınız yoksa güç ile ilişkinize yeniden bakın lütfen.

2021’e hazırlanırken yazı dizimin 6.yazısını okudunuz. Beni daha yakından tanımak, atölye ve derslerime katılmak için www.digdemgirici.com websitemi ziyaret edebilir veya beni @digdemgirici Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 5- Vizyonun senin yol haritandır

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam