2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 5- Vizyonun senin yol haritandır

Harikalar Diyarı’nda yolunu kaybetmiş olan Alice, Cheshire Kedisi’ne sordu: “Hangi yöne gitmem gerekiyor?
Cheshire Kedisi: “Sorunun cevabı nereye gitmek istediğine göre değişir.
Alice: “Nereye gittiğim çok da umurumda değil. Bir yere varayım yeter ki.
Cheshire Kedisi: “O zaman ne yöne gittiğin fark etmez. Yeteri kadar yürürsen emin ol bir yere varırsın.

Alice Harikalar Diyarında’nın bu çok bilinen metnini hatırladın mı? Neredeyse birçok insan Alice gibi yaşıyor. Yaşamda gitmekte oldukları bir yol yok. Ne yöne gideceklerini bilmiyorlar, çünkü yaşamlarının neye benzemesi istedikleri üzerine neredeyse hiç düşünmemişler. Belki de vizyon yeteneklerini kullanarak yaşama yön verebileceklerini bilmiyorlar.

Bu yazımda sizi, vizyon oluşturma yeteneğinizle tanıştırmak istiyorum. Bir şekilde çoğumuz bunu biliyor ama çok azımız gerçekten tanıyor. Bu yeteneğinizi etkin şekilde kullanmayı öğrendiğinizde tüm yaşamınızı baştan sona değiştirecek gücünüzle buluşmuş olacaksınız.

Vizyon kurmak insana özel bir kabiliyettir.

Bütün canlılar içinde sadece biz hayal ettiğimiz hayatı yaratabilmek için vizyon oluşturma yeteneğine sahibiz. Gelecek, sonsuz bir olasılıklar denizidir. İnsan, vizyon yeteneği sayesinde bu sonsuz olasılıklar içinden kendi için en iyi deneyimleri seçerek geleceğini yaratır.

Bugün gerçek olan her şey bir gün hayaldi.

Eiffel kulesi, Topkapı Sarayı gibi bugün hayranlıkla baktığımız tüm büyük yapıtlar gerçek olmadan önce onu yaratan insanların zihninde bir imajdı. Bir vizyon, onlarca, yüzlerce insanı onu gerçekleştirmek için bir araya getirdi. Einstein’ın dünyayı değiştiren buluşları, biz onları duymadan çok çok önce Einstein’ın zihninde bir hayalden ibaretti. Uzun saatler süren çalışmalar sonunda ete kemiğe büründü. Bir bebek anne karnına düşmeden çok önce annenin zihninde yaratıldı, sonra aylar boyunca beslenip büyüyerek insan formuna ulaştı. İnternet, düşünülebildiği için yaratıldı. Bundan çok önce anlaşılması zor ve uçuk bir vizyondu. Bugün internet sayesinde benden kilometrelerce ötedeki okuyucularımla buluşabiliyorum. Bu yazı sana ulaşmadan önce, benim zihnimde bir fikirdi. Ben bu bilgisayarın başına geçip onu kağıda dökmeseydim seninle bu muhteşem anda buluşamıyor olacaktık. Bugün gerçek olan her şey bir vizyondan doğdu.

İyi tanımlanmış bir vizyon senin yol haritandır. 

Yaratmasak olmaz mı? Olur tabii, ama o zaman biricik yaşam deneyimimizi hakkıyla yaşamış olmayız. Gerçek potansiyelimizin açığa çıkmasının tek yolu sadece bizden doğacak olan vizyonları hayata geçirmektir. Farkında mısınız herkesin bir hayali var ama çok az insan hayallerini gerçekleştirebiliyor. Bunun sebebi, çok az insanın vizyonunun peşinden yola çıkmasıdır.

Bir vizyon aklımıza düştüğü ilk haliyle kabadır, bizim tarafımızdan defalarca düşünülerek tanımlanmaya ihtiyaç duyar. İyi tanımlanmış bir vizyon bir yol haritasıdır. Böylece, gideceğimiz yeri bilir ve evreni gitmek istediğimiz yönde çalıştırabiliriz.

Her yetenek gibi vizyon kurmak da pratikle gelişir.

Bütün yetenekler gibi vizyon oluşturma kabiliyetimizin de pratikle gelişmeye ihtiyacı vardır. Hayal ettiğimiz hayatı yaratmak için bir tasarımcı gibi doğru vizyonu seçmeyi ve onu işlemeyi öğrenmeliyiz. Yeni yıla girmeye sayılı günler kala tam da hayallerimizden ve gelecek planlarımızdan konuştuğumuz bu dönem vizyonumuzu geliştirmek için harika bir pratik fırsatı sunuyor.

Bu hafta sonu bir Yaratım Atölyesi düzenliyorum. Atölyenin ilk günü neden yaratamadığımızı konuşacak ve sonra yaratımın formülünü deşifre edeceğiz. İkinci gün de birlikte Vizyon Panosu oluşturacağız. Daha yaratıcı bir hayat yaşamak isteyen herkes katılabilir. Dilersen daha detaylı bilgi için aşağıdaki tanıtım metnini okuyabilir ve benimle iletişime geçebilirsin.

Yaratım Atölyesi (26-27 Aralık 2020)

Herkes hayal ettiği hayatı yaratabilir, tabii eğer nasıl yapacağınızı biliyorsanız! 2021’de gerçekleşmeyen hayal kalmasın diye üç günlük kompakt ancak çok etkili bir atölye hazırladım. Hayalim daha çok insanın yaratımın doğasını öğrenmesi ve eşsizliğini yaşaması. Herkes hayalini yaşasa harika olmaz mıydı?

İki günlük bu atölyede yaratımla ilgili bir çok önemli noktanın üzerinden geçeceğiz. Yaratımın formülünü deşifre ederek neyin neden çalışmadığını anlayacağız. Hayal ettiklerimizi yaratabilmek için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini keyifli ve ilham dolu bir sohbet ortamında öğreneceğiz. Birlikte yeni yıl için yaratım panolarımızı hazırlayacağız ve yaratım panosunun neden bu kadar önemli ve gerekli olduğunu kavrayacağız.

Geleceğe yön vermeye var mısınız?

Tarih: 26-27 Aralık 2020
Saatler: 13:00-15:30
(Buluşmalar online olarak Zoom üzerinden yürütülecektir.)

Özet program takvimi

1. Gün:
Neden Yaratamıyoruz? (Yaratımı baltalayan 10 temel hata)
Yaratımın Doğası ve Matematiği (İstediğiniz her şeyi yaratmanın altın formülü ve yaratım araçları)
2. Gün:
2021 Vizyon Panosu (Birlikte yeni yıl vizyonlarımızı oluşturuyoruz)
Bu atölyeyi dilerseniz hayallerini gerçekleştirmek isteyen bir arkadaşınıza da hediye edebilirsiniz. Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresime e-mail atın. Hakkımda daha detaylı bilgi için: http://www.digdemgirici.com
Şu anda 2021’e Hazırlanırken 10 Altın Bilgi yazı dizimin 5. yazısını okudunuz. Lütfen tüm dizi için yazar sayfamı takipte kalın.

İlginizi çekebilir: 2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 4- Kariyer dünyaya katkı olma şeklinizdir

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam