2021 kendini sevme, dünyayı güzelleştirme yılı olsun mu?

Kendinizi ne kadar seviyorsunuz? Sizce siz, kendinizi artılarınız ve eksilerinizle bir bütün olarak kabul edip, kendinizle barışık bir şekilde mi yaşıyorsunuz? Yoksa olumlu özelliklerinizi görmezden gelip, olumsuz bulduğunuz yanlarınız için de kendinizi yerden yere mi vuruyorsunuz? Zihninizin içinden kendinizi durmadan eleştiriyor musunuz? Çocukluğunuzda kendiniz hakkında duyduğunuz yanlış mesajlar yüzünden kendinizde sanki bir hata varmış gibi mi düşünüyorsunuz? Kendinize en iyi arkadaşınıza davrandığınız gibi davranmak yerine, kendinizi sabote eden davranışlar mı sergiliyorsunuz?

Bazı insanlara göre, benim gibi kendini sevmenin önemini sık sık vurgulayan psikologlar kendini sevmenin önemini abartıyorlar. Oysa unutmamak gerekir ki psikolojik sağlığın en önemli temellerinden biri kişinin kendine karşı sağlıklı bir sevgi duymasıdır, kendini bir bütün olarak kabul etmesidir, kendinin karşısında değil kendinin yanında olmasıdır. Kendini sevmek ruhun oksijenidir. Kendini seven, kendinle mutlu ve barışık insanlar içlerindeki bu sevgiyi dünya ile paylaşmaktan çekinmeyen insanlardır genelde. Burada kendimizi benmerkezci bir şekilde sevmekten değil de kendimizi, kendi önemimizi abartmadan sağlıklı bir şekilde sevmekten bahsettiğimin altını çizmekte fayda var.

Ben dünyanın ancak kendini sağlıklı şekilde seven insanlar tarafından güzelleştirileceğine inanıyorum. Kendini sevmeyen, dolayısıyla etrafını da sevmeyen, saygı duymayan insanların dünyaya ne kadar zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Hadi bu durumu tersine çevirelim. İlk önce kendimize, daha sonra etrafımızdakilere ve dünyaya daha çok sevgi verelim. Enerjimizi hayatımızı ve dünyayı daha iyi bir yere getirmek için kullanalım.

Gelin 2021 yılını “Kendini Sevme, Dünyayı Güzelleştirme Yılı” ilan edelim. İçimizdeki sevgi dışarı taşsın, halka halka yayılıp dünyanın daha güzel bir yer haline gelmesine yardımcı olsun. Yıl içinde dünyayı güzelleştirmeye yönelik hareketlerde bulunalım. Örneğin ağaç dikelim, haftanın bazı günleri et tüketmeyelim, gönüllü olarak çalışıp insanlara destek verelim.

Evet, 2021 yılı “Kendini Sevme ve Hayatı Güzelleştirme Yılı.” Hashtag’imiz #kendinisevdünyayıgüzelleştir. Her hafta @ranakutvan kullanıcı isimli Instagram hesabımdan bu konuyla ilgili psikoloji ödevleri paylaşacağım. Hadi hep beraber kendimizi sevmeye ve dünyayı güzelleştirmeye. Sizlere harika bir yeni yıl diliyorum. Gelecek sene görüşmek üzere. Bu arada sizlere bir eğitim haberim var. Zoom üzerinden birebir görüşmeler şeklinde ilerleyen üç haftalık “Öz Sevgi” eğitimimle ilgileniyorsanız bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Bu yazının tüm hakları Rana Kutvan’a ve Uplifers’a aittir. İzinsiz ve uygun şekilde referans verilmeksizin kopyalanması, çoğaltılması ve başka mecralarda paylaşılması kesinlikle yasaktır.

İlginizi çekebilir: Bir yeni yıl hedefi: Dünyadaki ve hayatımızdaki güzellikleri artırmak

Psikolog Rana Kutvan Psikolog
İstanbul doğumlu olan Rana Kutvan lise öğrenimini Nişantaşı Kız Lisesi’nde tamamladı. Önce LCC’de bir sene akabinde de İstasyon Sanat Merkezi’nde iki sene süren bir ... Devam