100 gün boyunca meditasyon yapmanın yaratacağı büyüleyici etkiler

Cyrena Lee’nin oldukça ilginç bir hikayesi var. Bir hevesle meditasyona başlayan Cyrena’nın #100daychallenges, yani 100 günlük zorlu bir meydan okuma serüveni tam da bu noktada başlıyor. O dönemde anksiyete problemi yaşayan Cyrena, daha önce okuduğu meditasyonun faydalarını test etmek için bu serüvene katılıyor. 100 gün boyunca her gün 20 dakika meditasyon yapması gerekiyor.

meditasyon
1 yıldan uzun süredir meditasyon yapan Lee, hayatının tamamen değiştiğini söylüyor.

20 dakika meditasyon 1 günlük antrenmanla maraton koşmak gibi

Şu anda 1 yıldan uzun süredir meditasyon yaptığını dile getiren Lee, hayatının tamamen değiştiğini söylüyor. Aslında bu noktaya gelmesi hiç de göründüğü kadar kolay olmadı. İlk birkaç gün, 5 dakika oturup nefes egzersizi yapmanın bile onun için inanılmaz zor olduğunu  dile getiriyor. 20 dakikalık meditasyon olayına başlamayı, bir günlük antrenmanla maraton koşmaya benzeten Lee, bunu erken fark etmiş olacak ki meditasyonun süresini kısaltıyor ve 5 dakikaya düşürüyor.

Meditasyona başladığında kötü giden bir ilişkisi, hayatla ilgili karasız düşünceleri bulunan ve yazar olmanın yollarını ararken çözümü bulamadığı için saplanıp kalmış biri olarak ifade ediyor kendini Cyrena.

Anksiyete artık Cyrena’nın odağını etkisi altına alamıyor

1 haftalık meditasyon rutininden sonra, artık meditasyonun süresini 10 dakikaya çıkarmaya hazır olduğunu hissediyor. 2. haftadan itibaren ise, bu süreyi 20 dakikaya çıkarıyor. Cyrena, sabah rutininin merkezi haline getirdiği meditasyonun dışında sabahları yağ çekmeye (oil pulling), yazmaya, adaçayı yakmaya ve ısınma hareketlerine de zaman ayırıyor. 40. günde ilk defa olarak günleri saymaktan vazgeçtiğini ifade ediyor; çünkü Cyrena’nın hayatında ilk kez anksiyete, odağını etkisi altına almıyor.

Ayrıca, rüyalarını daha iyi hatırlamaya başladığını ve bilinç altındaki işaretlerin daha anlaşılır bir hale geldiğini söylüyor. Cyrena, kendisine eğlenceli ve tutkuyla bağlı olduğu bir iş buluyor. İlişkisini bitiren ve kendisini inanılmaz dengede hisseden Lee, artık daha pozitif bir zihin yapısına sahip olduğunun altını çiziyor.

İlgili yazı: Sağlığınızı ve iç huzurunuzu hızlıca iyileştirecek meditasyon teknikleri

Cyrena, günlük meditasyon pratiğinin hayatını tamamen değiştirdiğini söylüyor. Kendisinin artık daha ayakları yere basan ve üretken biri olduğunu söylüyor. Ani tepkiler vermediğini, amaçlarına ulaşmak ve başarmak adına daha net bir vizyon sahibi olduğunu dile getiriyor. Artık daha çok yazdığını ve kitap yazmayı düşündüğünü söyleyen Lee, eskisi gibi gereksiz düşünce ve davranışlarla zaman kaybetmediğini, kendine saygısı olan bir bireye dönüştüğünü dile getiriyor.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!