Zor zamanlarınızda uzaklaşmanız gereken 5 kötü alışkanlık

zor zamanlar
Uzaklaşmanız gereken kötü alışkanlık

Hepimiz zaman zaman tüm olumsuzlukların üst üste geldiği, çözüm yollarının tükendiği, bizi umutsuzluğa sürükleyen; ölüm, hastalık, yalnızlık ya da ekonomik nedenlerden kaynaklanan, zor anlar yaşarız.

Yaşadığımız kayıplar ve içinden çıkılamayacak gibi görünen problemler kendimizi kötü hissetmemize sebep olabilir. Sabahları yataktan çıkmak istemeyiz. Zaman zaman yemek yemeyi unutur, ya da her zamankinden daha çok yiyerek dikkatimizi başka yönlere çekmeye çalışırız. Bu şekilde günler, haftalar, belki yıllar geçer ve bir noktada hayatın devam ettiğini anlayarak yaşamla barışır ve hayatımıza daha güçlü bireyler olarak devam ederiz.

Birazdan okuyacaklarınız, çözüme ulaştıramadığınız, sizi rahatsız eden ya da kendinizi kötü hissettiren, büyük ya da küçük ne probleminiz varsa çözüme ulaşması konusunda yardımcı olacaktır.

İşte zor zamanlarınızda kaçınmanız gereken 5 önemli konu;

1.  Gerçeklerden kaçmaya çalışmak

Bir çok insan stresli olduğu zamanlarda olanları kabul etmekten ve yüzleşmekten korkarak, gerçeklerden kaçmaya çalışır. Fakat sizin gerçekleri inkar ediyor oluşunuz, onların  var olduğu gerçeğini değiştirmez. Gerçeği inkar etmek kendinize her gün yalan söylemenizden ve gece başınızı yastığa koyduğunuzda gerçeklerle yüzleşerek acı çekmenizden başka bir işe yaramayacaktır.

Her gün kendinize yalan söylemekten ve yalan söylemenin verdiği pişmanlığı yaşamaktansa, gerçeklerle yüzleşerek sizi aşağı çeken yüklerden kurtulmayı deneyin.

2.  Üzüntünün hiç olmadığı bir hayatın hayalini kurmak

Acı insan yaşamının bir parçasıdır ve farklı bireylerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Bazen atacağımız bir sonraki adımın bilinmezliği, bazen deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye çalışırken yaptığımız yanlışlar, bazen bizden değil çevremizdeki insanlardan kaynaklanan üzüntüler hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Her şeyin yolunda gittiğini düşündüğümüz anlarda aslında hiç bir şeyin düşündüğümüz gibi olmadığı gerçeğiyle karşılaşmak acı verici olabilir.

Toplumların çoğunda kabul görmese de, acı insan hayatının olumsuz ya da olmaması gereken bir parçası değildir.  Nefes aldığınızın, denediğinizin ve yaşamdaki sınırsız olasılıkla ilişki içinden olduğunuzun bir kanıtı gibidir. Acı çekmek, yaşadığınızı anlamanızı sağlar. Hala şansınız varken onun varlığını ve gücünü fark edin.

3.  Zihninizde sürekli geçmişi canlandırmaya çalışmak

İnsanların bir çoğu yaşamlarının kısa bir döneminde yaşadıkları büyük acılarda takılı kalırlar ve bu acıların tüm yaşamlarını ne şekilde etkileyeceği üstüne düşünürler. Yaşadıkları an içinde bunları düşündükleri için, içinde bulundukları zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar ve zamanlarını boş yere harcamış olurlar.

Geçmişimizde yaşadığımız her şeyin hayatımız üzerinde etkisinin olduğu bir gerçektir, ancak bu gerçek geçmişimizin gölgesinde yaşamak zorunda olduğumuz anlamına gelmez. Eğer geçmişinize ‘’hoşçakal’’ diyebilecek kadar cesursanız, hayat sizi yeni ‘’merhaba’’larla karşılayacaktır.

4.  Zor zamanlar yaşamadan önceki halinize geri dönmeye çalışmak

Sakin hayatınızın içinde yaşadığınız zor zamanlar, güçlü fırtınalar gibidir. Sizi yalnızca gitmek istediğiniz yönün tersine sürüklemekle kalmaz, parçalarınızı da uzaklara savurur. Bu nedenle hiç bir zaman olmanız gerektiği gibi olacağınıza inanmaz ve umutsuzluğa düşersiniz.

Bu anlarda geçmişteki zamanlarınıza geri dönerek hayatınızı buna göre şekillendirmeye çalışarak değil, olan her şeyi kabul ederek, yaşadıklarınızın sizi güçlendirdiğine inanarak yolunuza devam etmelisiniz.

5.  Olumsuz düşünmek

Gereksiz korkular ve olumsuz düşünceler pozitif değişiklikler yaratamaz. Ancak endişe yaratan durumlar karşısında edindiğiniz pozitif tutum ve harekete geçerek bir şeyler yapmaya çalışmak hayatınızı tamamen değiştirebilir.

Hayatınızda sevmediğiniz ve olmasını istemediğiniz şeyler varsa, bu şeyleri değiştirmeyi denemelisiniz. Eğer onları değiştirmek elinizde değilse, kendi bakış açınızı ve algınızı değiştirmeye çalışın. Zarar görmek sizin elinizde olmayan sebeplerden kaynaklanabilir, ancak bu zarar karşısında acınacak durumda olmak sizin seçiminizdir.

Yaşadığınız şey ne kadar kötü olursa olsun, daha kötüsünün de olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Negatif düşünmek negatif sonuçlar yaratır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!