Zor durumların üstesinden gelmeniz için 5 öneri

Zaman hızla akarken yaşadığımız şeyler de bir o kadar zorlaşabiliyor. Öyle ki işin içinden çıkamadığımız durumlarda kendimizi dertlerimizin arasında boğuluyor gibi hissedebiliyoruz. Oysa bazen tek yapmamız gereken kolay ama etkili yöntemlere başvurmak.

1. Bakış açında sabit olma.

Farkında olmadan kendi doğrularımıza saplanıp kalıyoruz. Ve bu da içinde olduğumuz durumu sadece tek taraflı görmemize yol açıyor. Oysa bilirsin ki bazen gözümüzle gördüğümüz şeylerde bile yanılma payı oluyor. İçinden çıkamadığın duruma bambaşka açıdan bakmayı denemek sana yeni bir çözüm sunabilir.

2. Esnek ol.

Hayatımızı kolaylaştıran en etkili yeti esnek olabilmektir. Esnek olan insan yeniliklere önyargılı değil, fırsat kapısı olarak yaklaşır. Krizin içindeki fırsatı ve sana kattığı yeni farkındalığı gözlemlemeye çalış. Bu, zor durumların içinden geçerken duygusal dayanaklılığını sağlamlaştıracaktır.

3. Odağını değiştir.

Basit ama oldukça etkili bu yöntemde, özellikle hayatına bir belirsizlik hakimse dikkatini başka bir şeye vermeye çalış. Bu bir hobi olabilir, başka bir uğraş olabilir, sana zaman kavramını unutturacak herhangi bir şey olabilir. Yeter ki zaman su gibi aksın.

4. Etrafındaki insanları seç.

Zor durumlarda sana iyi gelen insanlarla geçirdiğin zamanları çoğaltırken, seni aşağı çeken insanları tespit et ve paylaşımını en aza indir. Farkında olmadan enerjimiz pek çok kişi tarafından emilirken bir de böyle zor durumlarda onlara maruz kalmamak senin için bir kazanım olacaktır.

5. Akışa güven.

Hayatın kendi akışına güven ve ilahi düzene teslim ol. Bil ki iyi veya kötü ne oluyorsa günün sonunda daha güçlü bir sen olman için dizayn ediliyor. Sadece sorularının cevabı şimdiki zamanda değil, senin için en uygun zamanda veriliyor.

Şunu unutma; zor zamanlar hava durumu gibidir, yani illaki geçecektir. Esas meziyet hava yağışlıyken bazen ıslanmayı bazen de şemsiye açabilmeyi öğrenmektedir.

İlginizi çekebilir: Hayatınızdaki belirsizliklerle baş etmek için 5 etkin yol

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam