Zeki insanlar neden yalnızken daha mutlu?

Eğer zekiyseniz, yalnızlığı daha çok seviyor olabilirsiniz. En azından Bristish Journal of Psychology‘de yayımlanan bir araştırma böyle olduğunu iddia ediyor. Peki, zeki insanlar neden yalnızken daha mutlu?

Evrim psikolojisi üzerine çalışan psikologlar Satoshi Kanazawa ve Norman Li, “Bir hayatı iyi yapan şey nedir?” ve “Zeka, nüfus yoğunluğu ve arkadaşlıklar mutluluğu nasıl etkiler?” sorularının yanıtlarını ararken, atalarımızın yaşam şeklinden hareketle şu çıkarıma ulaştılar:

Atalarımızın hayattan aldıkları tatmini artıran durumlar, bugün de hayattan aldığımız tatmini artırabilir.

Psikologlar yaşları 18 ila 28 arasında değişen 15 bin yetişkinin katıldığı bir araştırma yaptılar. Bu çalışmanın ilk bulgularından biri, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yaşayan insanların, genel olarak hayattan daha az tatmin oldukları şeklinde. Bir diğer bulgu ise arkadaşlarıyla daha çok sosyalleşen kişilerin, daha mutlu insanlar olduklarını söylemesi.

Ancak bu çıkarımlar, zeki insanlar analiz edildiğinde tam tersine dönüyor. Bir diğer deyişle, zeki insanlar arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirdikçe, kendilerini daha az mutlu hissediyorlar.

Peki, zeki insanlar neden yakın arkadaşları ve aileleriyle mutlu olmuyor? Bu soruya yanıt olabilecek pek çok açıklama mevcut. Bunlardan biri de mutluluk ekonomisi üzerine çalışmalar yapan Carol Graham’in açıklaması:

Daha zeki ve zekasını kullanma kapasitesine sahip kişiler, sosyalleşmek için daha az vakit geçirmeye meyilliler çünkü bu kişiler uzun süreli amaçlara odaklanmayı tercih ediyorlar.

Zeki insanlar genellikle kendi entelektüel hedeflerini gerçekleştirmeye odaklanmış kişiler oluyor ve onları bu hedeflerden uzaklaştıran şeyler mutsuz olmalarına neden oluyor.

Kaynak
Learning-Mind
Washington Post

İlginizi çekebilir: Zeki ve başarılı insanların sahip olduğu olumlu ve olumsuz alışkanlıklar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!