Yükselen Burç Hesaplama: Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

Burcunuz kişilik özelliklerinizi, ilişkilerinizi ve yeteneklerinizi tanımlar. Peki ya yükselen burcunuz? Yükselen burç, siz dünyaya geldiğiniz anda ufuk çizgisinden yükselen burçtur. Bir diğer ifadeyle Güneş’in doğu ufkunda yükseldiği burç anlamına gelir. Yükselen burç hesaplama konusuna geçmeden önce kısaca yükselen burcun önemine de değinelim.

Yükselen burç 12 evden oluşan astrolojik doğum haritanızda yer alan birinci evdir. Astrologlar birinci evinizde yer alan burcu, dışarıya verdiğiniz ilk izlenim olarak tanımlar. Yani yükselen burcunuz dışarıdan nasıl algılandığınız hakkında bilgiler içerir… Hayatınızdaki Aslan burcu neden bu kadar alçakgönüllü? Oysa bu burç insanı gösterişi seven, kendi beğenmiş özellikleriyle ön plana çıkar. Belki de yükselen burcu oğlaktır. İşte bunun gibi soruların yanıtını bulmak için yükselen burcu hesaplama, işinize yarayabilir.

Yükselen burç neden önemli?

Yükselen veya yükselen burç, genellikle bir insanın başkalarıyla tanışırken taktığı maske olarak kabul edilir. Bir şekilde kişinin çevresine verdiği otomatik tepkiler olarak düşünülür. Yükselen, doğal savunmanızı ve günlük sorunlarla nasıl başa çıktığınızı gösterir. Yeni insanlara ve durumlara verdiğiniz ilk tepki (doğal tepkiniz) yükselen burcunuzun etkisi altındadır.

Astrolojik doğum haritalarında yükselen hesaplama, haritanın tüm şeklini belirler. Yükselenin birinci eviniz olduğunu söylemiştik, geriye kalan 11 ev ise yükselen burcunuzun konumuna göre şekillenir. Dolayısıyla gezegenlerin hangi evlere düştüğünün tespit edilmesinde yükselen burcu hesaplama önemlidir.

Yükselen burç nasıl hesaplanır?

Yükselen burç doğum yeriniz, tarihiniz ve saatinize göre hesaplanır. Yükselen burcu hesaplama sırasında doğduğunuz andaki coğrafi konum ve saat oldukça önemlidir. Bu hesaplama yapılırken doğdunuz andaki coğrafi konumun yıldız saati, enlem derecesi, dünyanın ekvatoral düzleme eğiklik derecesi dikkate alınarak oluşturulan bir denklemden yararlanılır. Eski dönemlerde yükselen hesaplama, önceden çıkarılmış olan yıldız saatleri tablolarına bakılarak elle yapılıyordu. Şimdilerde ise bu hesaplama için hazır uygulamalar ve yazılımlar kullanılıyor. Yani yükselen burcunu öğrenmeniz son derece kolay.

Yükselen burç, ortalama her iki saatte bir değişir ve bazı burçların süreleri diğerlerine göre farklılık gösterir, daha uzun veya daha kısa olabilir.

Yükselen Burcu Hesaplama

Doğum saatiniz ve doğum yerinizle yükselen burcunuzu bulduktan sonra aşağıdaki başlıklardan yükselen burcunuz hakkında detaylı yorumlara ulaşabilirsiniz. Bakalım, yükselen burcunuz kişiliğinizi nasıl etkiliyor?

Yükselen Koç Özellikleri

Yükselen Koç cesur ve bağımsız özelliklerle donatılmıştır. Eğer yükseleniniz Koç ise çok güçlü ve hükmeden bir varlığınız var demektir. Öyle ki bu özellikleriniz başkaları tarafından korkutucu olarak bile görülebilir. Siz yaşamda gerçek bir savaşçı ve ilk burç olarak etkin bir lidersiniz. Ateş grubu bir burç olarak oldukça rekabetçisiniz ve dünyayı bir dizi yarış olarak görüyorsunuz. Ayrıca genellikle çok haklı olan içgüdülerinize göre hareket edersiniz.

İlginizi çekebilir: Koç Kadını Özellikleri, Koç Erkeği Özellikleri

Yükselen Boğa Özellikleri

Yükselen Boğa, kişiliğinize şiddetli, güvenilir ve iradeli titreşimler verir. Ama aynı zamanda yumuşak bir tarafı da vardır. Güzel giysiler, güzel yemekler ve masajlar dahil; hayattaki güzel şeylerin tadını çıkarırsınız. Boğa burcu bazen materyalist olarak yorumlanır, bu yüzden yaşamınızı güzelliklerle çevrelemek için ihtiyacınız olan lüksü kazanacak kadar çalışkansınız. İlk dünya burcusunuz, dünyayı en saf haliyle temsil ediyorsunuz. Bu ellerinizi aktif ve yaratıcı olarak kullanmaktan hoşlandığınız anlamına gelir (Bahçıvanlık, yemek pişirme, örgü örme; hatta heykel yapma…).

İlginizi çekebilir: Boğa Kadını Özellikleri, Boğa Erkeği Özellikleri

Yükselen İkizler Özellikleri

Yükselen İkizler, kişiyi konuşkan, neşeli ve meraklı yapar. Genellikle aynı anda birden çok işi yapabilirsiniz ve birden fazla proje üzerinde çalışırsınız. Bazen iki farklı insan olarak ortaya çıkabilirsiniz ama bu kötü bir şey değil. Sınırsız enerjiniz ve tükenmez kaynaklarınıza çevrenizdeki insanların ihtiyacı var. Son derece yaratıcı bir zihne sahipsiniz. Bazen her şeyi yapma isteği sizi bunaltabilir, çünkü bu her zaman mümkün değildir. Mutlu olmak için gerçekten önemsediğiniz şeyleri gerçekleştirmeye öncelik verin ve daha sonra kalan listeye odaklanın.

İlginizi çekebilir: İkizler Kadını Özellikleri, İkizler Erkeği Özellikleri

Yükselen Yengeç Özellikleri

Yükselen Yengeç, kişiliğinize sıcak, besleyici ve hassas gibi nitelikler katar. Muhtemelen yakın arkadaşlarınız arasında anne gibi görülüyorsunuz. Siz gerçek bir evcimensiniz, aile bağlarınıza derinden önem veriyorsunuz. Her zaman gerekli zamanı ayırarak işleri tam olarak olmasını istediğiniz şekilde yapmaya özen gösterdiğiniz için rutinlerinize gönülden bağlısınız.

İlginizi çekebilir: Yengeç Kadını Özellikleri, Yengeç Erkeği Özellikleri

Yükselen Aslan Özellikleri

Yükselen Aslan, muhtemelen canlı, kendinden emin ve eğlenceli biridir. Dramatik olana karşı özel bir yeteneğiniz var ve siz odaya girdiğinizde herkes sizi fark ediyor. Son derece yaratıcısınız, bu yüzden kendinizi bir videoyla, sosyal medya hesabıyla veya yaratıcı kıyafetlerle ifade edin. Hayatınızı en iyi şekilde yaşamanız, başkalarına da aynı şeyi yapma konusunda ilham veriyor. Aslan burcunun mevsimi yaz, bu güneşli ruhu adeta kişiliğinizde taşıyorsunuz. Çocuklar gibi anı yaşamayı bilirsiniz ama aynı zamanda sizinle olmak biraz zorlayıcı da olabilir. Ateşli enerjinize herkes yetişemeyebilir.

İlginizi çekebilir: Aslan Kadını Özellikleri, Aslan Erkeği Özellikleri

Yükselen Başak Özellikleri

Yükselen Başak, kişiyi organize ve güvenilir yapar. Arkadaşlarınız genellikle bir kriz adında size başvurur. Siz önem sırasına göre olaylarla nasıl başa çıkılacağını gayet iyi bilirsiniz ve doğal bir bakıcısınız. Bir toprak burcu olarak doğaya da gönülden bağlısınız. Muhtemelen hayvanları çok seviyorsunuz. Bu gezegenin değerli olduğunu ve kaynaklarını kullanırken minnet duymamız gerektiğini biliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Başak Kadını Özellikleri, Başak Erkeği Özellikleri

Yükselen Terazi Özellikleri

Yükselen Terazi iseniz sizi tanıyanlar muhtemelen hoş, tatlı ve çekici bulur (Gerçekte böyle olun veya olmayın). Terazi bir hava burcu olduğu için sosyalsiniz, başkalarının yanında olmaktan ve yeni fikirler için işbirliği yapmaktan hoşlanıyorsunuz. Bazen kararsızlığınızla başınız derde girebilir, çünkü genelde herkesin mutlu olacağı iyi niyetli bir karar verme isteği içindesiniz. Herkes için mümkün olan en iyi sonucu istiyor olsanız da bunun her zaman mümkün olamayacağını bilmek de önemli.

İlginizi çekebilir: Terazi Kadını Özellikleri, Terazi Erkeği Özellikleri

Yükselen Akrep Özellikleri

Yükselen Akrep gizemli, sakin ve çekici olarak tanımlanabilir. Cinsel açıdan çok istekli olmasıyla ün kazansa da her zaman böyle bir cazibeye sahip olmayabilir. O genellikle havalı ve arkasında birçok şey olan bir yüz gibi görünür, bu yüzden insanlar daha fazlasını öğrenmek ister. Özellikle doğum haritanızda başka akrep etkileri de varsa muhtemelen kendinizi korumanıza neden olan bazı deneyimler yaşamışsınızdır ve insanların sizi tanıması zaman alabilir.

İlginizi çekebilir: Akrep Kadını Özellikleri, Akrep Erkeği Özellikleri

Yükselen Yay Özellikleri

Yükselen Yay, kişiliğinize neşeli ve arkadaş canlısı gibi nitelikler katar. Tüm burçların en iyimseri olarak neşeniz ve yaşama sevinciniz bulaşıcı. Size göre bardağın her zaman diğer yarısı dolu. Bazen ciddi tarafınız da ortaya çıkabiliyor. Çünkü aynı zamanda bilge bir öğretmen ve gerçeği arayan biri olarak biliniyorsunuz. Açık sözlü ve açık fikirlisiniz, başkalarının söyleyemediği şeyleri korkusuzca dile getiriyorsunuz. Bazen bu özelliğiniz insanlarda geri tepse de doğru olduğunu bildiğiniz şeylerden asla vazgeçmezsiniz.

İlginizi çekebilir: Yay Kadını Özellikleri, Yay Erkeği Özellikleri

Yükselen Oğlak Özellikleri

Yükselen Oğlak, organizedir; her zaman bir araya gelmek için hazırdır. Başarılı olmak için çabalıyorsunuz ve bunun için kendinizden de başkalarından da çok şey bekliyorsunuz. Ölçülemez yüksekliklerde gözünüz var, bu yüzden çoğu zaman başkalarının hayal dahi edemeyeceği şeyleri yapıyorsunuz. Bununla birlikte bir toprak burcu olduğunuz için sistemin içinde yer alırsınız ve beklentilere meydan okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Oğlak Kadını Özellikleri, Oğlak Erkeği Özellikleri

Yükselen Kova Özellikleri

Yükselen Kova, yenilikçi ve insancıldır. Bazıları kova burcunun bir su burcu olduğunu düşünür, aslında o bir hava burcudur. Bunun bir topluluğun parçası olmakla ilgisi vardır. Ama aynı zamanda çok bireysel olmakla da bilinirsiniz ve kişilik özelliklerinizle çok uzaklardan bile “Kova” etkisi altında olduğunuz belli olur. Her durumda öne çıkar ve dikkat çekersiniz, daima kendi davulunuzun ritmine göre ilerlersiniz.

İlginizi çekebilir: Kova Kadını Özellikleri, Kova Erkeği Özellikleri

Yükselen Balık Özellikleri

Yükselen Balık, genellikle hayalci ve şefkatli biri olarak tarif edilir. Bunun nedeni bazen bilseniz de bilmeseniz de başka dünyalarla derin bir bağlantınızın olmasıdır. Balık burcu tüm burçların psişiği olarak bilinir, son burç olduğu için de diğer burçları üzerinde taşır. Bu nedenle insanlığa gerçekten bağlıdır. Biri sizinle ilk kez karşılaştığında, dikkat etmiyormuş gibi görünebilirsiniz ve aklınız başka yerdedir. Bu kısmen doğru olsa da aynı zamanda karşınızdakinin sözleri, vücut dili ve hissettikleri de dahil olmak üzere her şeyi alır ve ruhunuzda hissedersiniz.

İlginizi çekebilir: Balık Kadını Özellikleri, Balık Erkeği Özellikleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!