New York City ve Barselona Time-lapse çekimleri

Time-Lapse Çekim Nedir ve Nasıl Yapılır?
Time-Lapse Çekim Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dünya dönüyor, ağaçlar büyüyor, şehir ışıkları yanıp sönüyor. Bu döngünün içinde birileri şu anda time-lapse video çekiyor olabilir.

Time-lapse videolar fotoğraf makinesinin bir yere sabitlenip, belli saniyelerde aynı mekanda çekim yapılması ve bu görüntülerin video olarak birleştirilmesiyle oluşuyor.

Özellikle şehir çekimlerinde, ışıkların bol olduğu, arabaların, insanların durmaksızın hareket ettiği yerlerde yapılan çekimler olağanüstü görüntüler ortaya çıkarabiliyor.

Doğa çekimleri de bir hayli keyifli olsa da şehirlerde çekilen, insanların ve şehrin dinamiğini bir arada yakalayan videoların söz konusu şehirlerle kurduğunuz bağ üzerinde etkisi büyük.

New York ve Barselona’da çekilmiş iki time-lapse video örneğini izleyerek keyifli bir güne başlayabilir, bu alanda hoşunuza giden başka örnekleri yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

NYC – Mindrelic Timelapse (Manhattan in motion)

TimeLapse Barcelona

 

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam