Sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Hayvanlar alemi rengarenk bir dünya! Halihazırda rengarenk olan bu dünyada mutasyon olduğunda ise daha da şaşırtıcı görüntüler ortaya çıkıyor. Çeşitli evrimsel süreçlerin sonucunda ortaya çıkan bu şaşırtıcı görüntüler sizi de büyüleyecek. İşte sıra dışı renklere sahip hayvanlar…

1. Venüs

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Venüs’le tanıştınız mı? Venüs, yüzünün bir tarafı siyah, bir tarafı sarı bir kedi. Venüs’e DNA testi uygulanmamış, ancak ondaki bu renk farklılığı, “chimerizm” denilen bir durumun sonucu. Yani tek bir organizmada genetik olarak birbirinden uzak hücrelerin bulunması durumu. İyi haber ise bu durumun Venüs’ün sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi yok.

2. Mavi ıstakoz

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Istakozlarda bazen genetik mutasyon sonucu bazı özel proteinler oluşabiliyor. Bu da onlara mavi bir görünüm kazandırıyor. Mavi ıstakozlar nadir olmakla birlikte zaman zaman görülebiliyor. Dünyada 2 milyon ıstakozun mavi olduğu düşünülüyor.

3. Beyaz kaplan

Beyaz renk, Bengal kaplanlarında görülen nadir bir renk türü olarak biliniyor. Öte yandan, beyaz kaplanların albino oldukları doğru değil. Beyaz kaplanlar, albinoların aksine melanin üretebiliyor.

4. Alacalı piton

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Piebaldizm, vücudun melanin pigmenti üretimini etkileyen ve nadir görülen bir durum. Bunun sonucunda vücudun geri kalanında her zamanki deri görünümü oluşurken, bazı bölgeler beyaz kalabiliyor. Bu durum, deri rengi sebebiyle belki de en ilginç görüntüyü pitonlarda oluşturuyor.

5. Kızıl leopar

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Leoparlar kürklerindeki benekleriyle bilinir. Ancak bu yırtıcı kedilerin bazılarında eritrizm denilen hastalık nedeniyle kırmızı pigmentin aşırı üretimi sonucu kızıl renkli benekler görülebiliyor.

6. Pembe çekirge

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Pembe çekirge de yine eritrizm durumunun bir başka sonucu. Pembe çekirgeler her ne kadar sevimli görünse de aslında bu durum onlar için ciddi bir tehlikeye neden oluyor çünkü renkleri nedeniyle yırtıcılar tarafından kolayca avlanabiliyorlar.

7. Kahverengi panda

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Bazı pandaların, siyah yerine kahverengi ve beyaz renkli tüylerle kaplı olduğu biliniyor. Ancak bu kahverengi pandaların sayısı oldukça az.

8. Siyah penguen

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Tamamen siyah olan bu penguen, dünyada şimdiye kadar ilk ve tek olarak biliniyor. Siyah penguen, National Geographic’ten Andrew Evans tarafından Antarktika’da görüntülenmişti. Simsiyah penguenin bu durumu, albinizmin tam tersi olan melanizm olarak adlandırılıyor.

9. Altın çizgili zebra

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Bu zebra, adeta fantastik kitaplardan fırlamış gibi. Bildiğimiz siyah-beyaz çizgiler yerine altın rengi çizgileri var.

10. Pembe yunus

En sıra dışı renklere sahip hayvanlar

Özellikle Amazon bölgesindeki bazı yunuslarda, pembe renk görülebiliyor. Bunun sebebi ise bölgedeki yunusların damarlarının deriye çok yakın olması.

Kaynak
Mother nature network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!