Yolunda gitmeyen birçok durum varken güçlü olmak zorunda mıyız?

Mutlu olmak zorundayız” ve “güçlü olmak zorundayız” en sık duyduğumuz destek niteliğinde olan bir ruh bombası. Evet bomba çünkü insanları etkisi altına alıp yıkıyor. Mutlu olmak elimizde de olsa bununla ilgili yazılar, kitaplar ve formüller de verilse insanların sadece normali buymuş gibi beynini yıkamaktan ve daha sonrasında daha büyük yıkıma uğratmaktan öteye gidemiyor.

Peki ya güçlü olmak? Neden güçlü olmak zorunda hissediyoruz? Güçlü olmak ne anlama geliyor?

Yolunda gitmeyen birçok durum varken güçlü olmak zorunda mıyız?

Her şeyin üstesinden gelince hayat daha mı mutlu oluyor yoksa daha mı yenilmez oluyoruz? Evet; bir bilgisayar oyunu oynuyorsak yenilmez olmak veya güçlü olmak bir sonraki seviyeye geçmemizi sağlayabilir, ama hayatta bir sonraki seviye var mıdır? Bir tiyatroda, bir baloda maske takmanın anlamı ve işlevi vardır; gizem katar, espri katar ama hayatta taktığımız maskeler sadece bizi kendimize yabancı kılar ve hayattan kopmamıza neden olur. Biyolojik varlıklar olarak daha henüz robot niteliklerine ulaşamadık, umarım da ulaşamayız! Her daim güçlü olmaya çalışmak insan bedeninde robot hayatı yaşamaya çalışmak gibi. Annelerin kızlarına, babaların oğullarına, öğretmenlerin öğrencilerine söylediği “güçlü olmak zorundasın”, “sen çok güçlüsün” gibi yorumlar kuşak geçişlilikleriyle içimize işlemiş tabular. Bir balon düşünün; şişirdikçe şişiriyorsunuz, genişliyor, alıyor havayı reddetmiyor… Daha sonra devam ettiğinizi düşünün bu kadar havayı sıkıştırırsanız, kapasitesinin üstünde doldurursanız ne olur? Havayı geri vermez patlar. İnsan da duygularıyla bütün bir balonsa eğer siz ona gücü aşılarsanız duygularını kullanmayı bırakır ve sıkıntıları biriktirir, verdikçe alır, geri bırakmaz ama bir gün patlar.

Güçlü olmak bir beceri ya da marifet değil. Hayatımızda yolunda gitmeyen birçok elzem durum varken, mutluluk kaynağımız eksikken mutlu olmaya çalışarak kendimizi başarısız hissedeceğimiz gibi; her durumda güçlü olmaya çalışmak da doğamıza aykırı olduğu için aynı başarısızlığı, beceriksizliği ve kusurluluğu hissettirecektir. En iyi ses ve nota doğaya en yakın olan sestir demişler. En sağlıklısı da doğaya uygun olandır. Yani yer yer mutsuz olabilmek, zaman zaman güçsüz olmak ve yardım isteyebilmektir.

 

İlginizi çekebilir: Fiziksel temasın romantik ilişki üzerindeki etkileri

Nihal Tural Klinik Psikolog
Nihal Tural; Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümünü ve Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü yüksek lisans mezunudur. Öğretim hayatının yanı sıra alanında uzman kişilerden terapi eğitimlerini ... Devam