Yolda yürürken mesaj yazmak ve okumak hayatınızı nasıl etkiliyor?

Geçtiğimiz yıl dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go furyasının geldiği hızla hayatımızdan çıkıp gitmesini nasıl karşıladınız bilinmez, ancak bu gidişin pek çok kazayı önlediği kesin. Yolda oraya buraya takılıp düşmeler, araba kullanırken bir yandan Pokemon avlayacağım diye lastik patlatmalar… Bunlardan bir ölçüde kurtulmuş görünüyoruz. Fakat sadece “bir ölçüde” çünkü bu durum sadece oyunlar için değil, yolda yürürken gözü sürekli telefonunda olan herkes için her an geçerli. Tahmin edebileceğiniz üzere, yürürken mesaj yazmak ve okumanın verimsizliği üzerine bir çalışma bile gerçekleştirildi.

Karşıdan karşıya geçerken telefonda konuşmak, muhtemelen kişinin karşıya geçmek için uygun anı daha zor bulmasına neden olarak, süreyi yüzde 83 oranında uzatıyor.
Yürürken mesaj yazmak, varış sürenizi ve şeklinizi değiştiriyor

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesinde geçtiğimiz yıl düzenlenen küçük çaplı bir çalışma kapsamında 21 katılımcının küçük kutu, kaldırım taşı gibi engellerin de bulunduğu bir parkurda yürümeleri istendi. Tüm parkuru 12 kez dolaşan kişiler bu işlemi telefonda konuşurken, mesaj yazarken, mesaj okurken ve telefonsuz olarak gerçekleştirdiler.

Çalışmadan çıkan sonuçların çoğu şaşırtıcı değil. Örneğin, telefonla ilgilenmenin aynı yolu kat etme süresini artırması beklenen bir durum. Telefonla konuşmanın, mesaj yazmaktan daha az dikkat dağıtıcı olması da… Ancak burada da ilginç bir nokta var: Karşıdan karşıya geçerken telefonda konuşmak, muhtemelen kişinin karşıya geçmek için uygun anı daha zor bulmasına neden olarak, süreyi yüzde 83 oranında uzatıyor.

Bu esnada kimsenin engellere takılıp yere kapaklanmaması sevindirici, fakat insanların bunu yapmak için izlediği yol biraz garip görünüyor. Çalışmaya göre, katılımcılar telefonla ilgilenerek ilerlerken normalden farklı bir yürüyüş şekli benimsiyor. Yani insanlar ellerinde telefon varken daha kısa adımlarla, bacaklarını normalden yukarı kaldırarak yürüyorlar. Bunu engellere karşı kendilerini garantiye alacak, düşmelerini engelleyecek bir yol olarak gördükleri düşünülüyor. Ayrıca bu kişiler, düz ve dolayısıyla en kısa yoldan ilerlemeyi de pek beceremiyorlar.

Yolda telefon kullanımı ve bazı istatistikler

Telefonsuz yürüyenlerle karşılaştırıldıklarında mesaj yazarak yürüyenler için parkuru tamamlama süresi yüzde 100, mesaj okuyanlar için ise yüzde 67 oranında artıyor. Dolayısıyla hem telefonla ilgilenip hem de yürümek, bir yere yetişme hızınızı artırmadığı gibi, kişiyi daha da geciktiriyor.

Mesaj yazarak yürüyenler için yürüme süresi yüzde 100, mesaj okuyanlar için ise yüzde 67 oranında artıyor.

Yoldayken telefonla ilgilenmenin tek tehlikesi gecikme değil. Ohio State Üniversitesi’nde 2010 yılında hazırlanan bir rapor, yıl boyunca yaklaşık 1500 yayanın telefona bağlı dikkat dağınıklığı yüzünden geçirdikleri yaralanmalarla acil servise getirildiklerini ortaya koydu. En çok 16-25 yaş arası kişilerde görülen bu yaralanmaların sayısı, 2005’in iki katı oldu. Diğer bir deyişle, akıllı telefonlar yaygınlaşıp telefonla yapılabilecek şeyler arttıkça, bu kazaların da gerçekleşmesi kaçınılmaz.

Burada aklımızda tutmamız gereken, yürürken telefonla ilgilendiğimizde zaman kazanmış gibi hissetmemizin bir yanılgıdan ibaret olması. Multitasking ne kadar verimsiz olduğunu böylece bir kez daha göstermiş durumda.

İlginizi çekebilir: “Multitasking” sorunsalı: Çoklu medya kullanımının beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri

Kaynaklar:

Refinery29

Healthline

NY Mag

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!