Yogaya hemen başlamak için 5 geçerli sebep

Yogaya başlamak için sayısız sebep var. Yoga hemen başlamak için de öyle. İşte bu sebeplerden 5 tanesi…

1. Yoga kalıpsızdır!

Yogayı tanımlamak için kurulan yüzlerce cümle görmüş olabilirsiniz. Kimisi için ağrılarına çare, kimisi için sağlıklı ve fit olmak için bir yol, kimisine göre meditasyon, kimisine göre mevcut hayatından tat almak için bir sebep. O kadar çok şey yazılabilir ki. Sadece bir tanım yetmez hiçbir zaman. Herkesin kendine göre çizebileceği bir yoldur yoga aslında, kalıbı yoktur. Hayatının kalitesini artırmak, sağlıklı olmak, içsel huzuru bulabilmek yoganın getirilerinden birkaçıdır. Sadece bunlar bile çok geçerli sebepler, fakat bir de aşağıdaki maddelere bakın, yogaya daha sıkı bağlanacağınıza eminim.

2. Gençlik iksiridir: “Omurganız ne kadar esnekse, o kadar gençsinizdir.”

Bu sözü belki daha önceden görmüşsünüzdür, kısaca altında yatan sebebi açıklayayım. Omurga, yaşam enerjisinin akıp geçtiği bölge olarak bilinir. Siz omurganızı ne kadar serbest bırakırsanız vücudunuzdaki enerji o kadar akışkan olur. Bu da içinde bulunduğunuz doğayla irtibatınızı güçlendirir ve yaşamınızı sürekli bir dönüşümle tazeler. Çok daha genç ve dinç hissedersiniz keza bedeniniz gençleşir. Cildiniz, kemikleriniz, kaslarınız ve eklemleriniz de bu bağlamda gençleşir. Omurga esnetmenin en etkili yolu ise elbette yogadır. Bu yüzden yogaya gençlik iksiri unvanını verebiliriz!

3. Nefesinize hayat, hayatınıza nefes verir!

Doğumdan ölüme kadar bizimle olan tek dostumuz, nefes… Her anımızda beraber olduğumuz. Doğanın bize armağanı… Doğru nefes demek, kaliteli yaşam demek, beynimize daha fazla oksijen gitmesi demek, gözlerimizin önündeki tüm perdelerin kalkması demek; doğru nefes, doğru hayat demek. Onu neden güzel kullanmayalım ki? Bunun pek çok metodu var, evet, ama en etkilisi yoga ile beraber yapılan nefes teknikleri. Yoga seanslarının girişinde yapılan nefes egzersizleri, hareketler (asanalar) bölümündeki yoga ile bütünleşir ve bu asanaları yaparken farkında olmadan doğru nefesi alırız. Yani bir günde yapacağımız 1 saat yoga bile bize kusursuz bir nefes deneyimi yaşatır. O halde neden huzurlu bir yaşam için 1 saatimizi ayırmayalım ki?

4. Hastalıkların kadim düşmanıdır!

Stres, kaygı ve endişe çoğu hastalığın başlangıç noktasıdır ve yoga zihni sakinleştirip vücudun kapasitesini artırdığı için sorunlarla baş etmenin en etkili yoludur. Birçok hikaye duymuşsunuzdur. “Fıtığım vardı, yogaya başladığımdan beri ağrılarım bitti” diyenler, “Sık sık grip olurdum, yogaya başladım ve en son ne zaman grip olduğumu hatırlamıyorum bile” diyenler, doktorun “Ameliyat gerekir” dediği sakatlıklardan kurtulanlar ve hatta kanseri bile yenebilenler… Bunlar tabii ki de tesadüf değil. İçinden geçtiğimiz tarihi Covid-19 pandemi döneminde Harvard Tıp Okulu’nun yayınladığı kılavuz da bunu destekler nitelikte. Koronavirüsten korunmanın en etkili yolunun stresle baş edip akciğer kapasitesini artırmak, zihni sakinleştirip vücudu güçlendirmek olduğunu söyleyen Harvard Tıp Okulu, insanları her sabah yoga yapmaya çağırdı. Yoga nelere kadirmiş!

5. Yoga herkes içindir!

Başlamak için en güzel sebep de budur aslında. Yaş, cinsiyet, kilo, esneklik seviyeniz ne olursa olsun herkesi kucaklar yoga. Çoğu kişi esnek olmadığını ve bu yüzden yoga yapamayacağını söyler. Aslında bu “Kirliyim, bu yüzden banyo yapmıyorum” demek gibidir. Çünkü asıl esnek olmayan bedenin esnemek için yogaya ihtiyacı vardır. Her hareket her bedene modifiye edilebilir, katı kuralları yoktur ve yoga herkesi kabullenir. Sizi olmasını istediğiniz kişiye dönüştürmez, olduğunuz kişiyi kabullenmenizi ve sevmenizi sağlar. Bu sizin sağlığınıza, cildinize ve görünüşünüze zaten yansıyacaktır. O halde “Yoga sizden zaman almaz, size zaman yaratır” mottosuyla kendimize zaman yaratmanın vakti geldi bile!

“Nereden başlasam?” diyorsanız Ayse Yoga Dynamics Youtube kanalımda yeni başlayanlar için özenle hazırladığım “Yoga Başlangıç Serisi” videolarımın ilk bölümü ile başlayabilirsin.

Yoga Başlangıç Serisi – 1 | Yeni Başlayanlar İçin Evde Yoga #WithMe

Nefes, meditasyon ve her seviye yoga pratikleri içeriklerime de kanalımdan ulaşabilirsin.

httpv://www.youtube.com/c/AyseYogaDynamics

Her gün yoga yapacak motivasyona ihtiyacım var” dersen de Instagram hesabımdan günlük yoga motivasyonu paylaşımlarımı takip edebilirsin. 

Belki de bu yoga yolculuğunda beraber ilerleriz, kim bilir. Sevgi ve sağlıkla, namaste!

Ayşe Kaya Yoga Eğitmeni
1992 Antalya doğumlu Ayşe Kaya, RYT 500 yoga eğitmenidir. 2018 yılında 200 saatlik ve 300 saatlik olmak üzere toplam 500 saatlik eğitmenlik eğitimini tamamlamış ... Devam