Yoganın madde bağımlılığı üzerindeki etkileri

Bağımlılık tedavisi hem fizyolojik hem de psikolojik bağlamda karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Bu yüzden tedavi metotları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü her bağımlının, bağımlılık yapan maddeye başlama öyküsü ve bu davranışı sürdürmesinin altında yatan köken farklıdır.

Öte yandan, bağımlılık tedavisi gören herkesin ortak noktası, bu kişilerin tedavi sırasında karakterlerini yeniden inşa etmek durumunda kalmalarıdır. Fakat bu süreç, madde bağımlığı tedavi programlarının fazla teorik olması nedeniyle zorlaşabiliyor. Çünkü madde bağımlılığı, pek çok tedavi programında fizyolojik bir hastalık gibi değerlendirilse de işin aslı pek de böyle değil: Madde bağımlılığı aslında, fizyolojik, mental ve psikolojik faktörlerin birleşimi ile ortaya çıkan bir problem.

İlginizi çekebilir: Bağımlılıklar alışkanlık mı seçim mi?

Yoga odaklı tedavi programları hızla yaygınlaşıyor

Antik bir Hinduizm öğretisi olan yoga, kişinin ruhsal ve bedensel bütünlüğünü hedefleyen multi-disipliner bir çalışma olduğu için, rehabilitasyon uzmanları yogayı, son yıllarda tedavi programlarının odağına koymaya başladılar. Konsantrasyon, meditasyon, nefes kontrolü ve derin bir felsefe içermesinin yanında yoga, aynı zamanda sıkı bir egzersiz programı oluşuyla bağımlılık sorunu yaşayanları disipline etmeyi son derece kolaylaştırıyor.

İlginizi çekebilir: Yogayı yaşam tarzınız haline getirerek hep yogada kalın

Yoganın madde bağımlıları üzerindeki fiziksel etkileri şöyle:

  • Uzun süre uyuşturucu madde kullanan kişilerde kas ve iskelet sistemlerinde işlev kayıpları meydana gelir ve bu dokular zayıflar. Düzenli yoga egzersizleri uygulamak kas esnekliğini arttırır ve bağ dokuları onarır.
  • Yoga egzersizlerinin temel amacı kişinin öz enerjisini sirküle etmek olduğu için, düzenli yoga yapan madde bağımlıları uykusuzluk sorunlarının üstesinden daha kolay gelirler.
  • Yoga, kan dolaşımını ve nefesi düzene sokan harika bir egzersizdir. Kan dolaşımının ve nefesin kusursuz olması da hücrelerin ve iç organların kendisini kolayca yenilemesi anlamına gelir.

Yoganın madde bağımlıları üzerindeki mental ve psikolojik etkilerini işe şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yoga meditatif bir etkiye sahip olduğu için, tedavi gören kişilerin yoksunluk sendromuna girme ihtimallerini azaltır ve onların daha dingin bir ruh haline kavuşmalarına yardımcı olur.
  • Yoga felsefesi kişinin öz bilincini ve farkındalığını harekete geçirdiği için, madde bağımlıları yoga yaptıklarında otokontrol mekanizmalarını güçlendirirler.

İlginizi çekebilir: Yoganın bedene sağladığı 5 muhteşem fayda

Uzmanlara göre, yukarıda bahsettiğimiz faydaları elde edebilmek için öncelikle kişinin bağımlılığından kurtulmak istemesi ve bu süreçte gereken tıbbi desteği almayı kabul etmiş olması gerekiyor.

 

Kaynak:

Lifehack.org

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!