Yoga ve Ayurveda uzmanlık programı yeniden başlıyor

Yoga 13-14 senedir hayatımda… Özde’nin sert kabuklarını soyup, onu anlama yolculuğunda en değerli yol arkadaşlarından biri benim için yoga… Ama bu demek değil ki, bir ders ya da bir eğitimle sihirli değnek değiyor ve hayatınız baştan aşağı değişiyor.

Hayır, geriye dönüp baktığımda idrak etme haline yaklaşmam senelerimi aldı diyebilirim. Ve bir itirafta bulunayım mı? Nefes aldığım sürece bu unutma, hatırlama ve idrak etme haline devam edeceğim.

Neden mi?

Hayatın “biliyorum, öğrendim, anladım, çözdüm” diyemeyeceğim kadar büyük ve sıra dışı olduğunu kabul ettim. Bunu elbette ki, tek başına YOGA yapmadı ama yorumlamam konusunda anbean yanımdaydı ve halen de yanımda.

Soğan kabuğu soyar gibi dıştan içe Özde’nin kabuklarını soydu, soyuyor. Fiziksel bedenden süptil bedene yolculuk… Fiziksel beden dediğim, soğan kabuğunun dış katmanı… Örnek olarak yoga pozlarını verebiliriz. Süptil beden ise soğan kabuğun daha da içindeki bölüme benziyor, adına kalp, ruh, varoluş, ne isim koymak istiyorsanız onu koyabilirsiniz.

Ve işte yoganın sihri dediğimiz bölüm, soğan kabuklarını soymaya başladığınızda başlıyor. İşte o zaman yoganız kalbinize iniyor.
Yoga, öze giden yolda ilk giriş kapısı ve zamanla, adanmışlıkla bu yolda kullanmanız gereken araçlara yenileri ekleniyor (aile dizimi, terapi, dans, resim). Bu bölüm herkesin hayat filmine göre şekilleniyor ama değişmeyen tek bir şey var: Genişleyerek büyümeyi öğreniyoruz. Yani, hayatla inatlaşmayı bırakıp genişlemeyi pratik ediyoruz.

Tek bir doğru, tek bir teknik, tek bir araç yerine her bir tekniği, aracı kendi yemeğimizi oluşturmak için kullandığımızda, evet, bu film değişiyor! Başkasına benzemeye çalışmak yerine gerçekten sevdiğiniz şeye bir adım yaklaştığınızda, hayat mucizesini doğuruyor. Dinlemeyi öğrendiğimizde hayatın akıyormuş gibi gelmesinin nedeni de bu!

Olay ne eğitmenlerde, ne tekniklerde aslında… Tüm olay öğretiyi kalbine aktaracak bir rehber ile ilgili… Çünkü o rehber kalbine tohumu ekerken, kalbine bakma cesareti ve buranın pusulan olduğunu öğretir. Sana doğrularını dayatmak yerine kendi doğrularını bulman için seninle yan yana yürür ve yol bittiğinde arkasındaki görünmeyen eliyle senin yanında olur. Benim bildiğim en iyi rehberlik şekli bu! Özde’nin hayatı idrakında yoga nasıl önemli bir yapı taşıysa, o yapı taşlarını başkalarının hayatına ekmeye çalışarak kelebek etkisi yaratma umudundayım ve bu umut için de çalışıyorum.

Kasım ayında 4. kez sevgili ortağım Githa ile Temel Yoga ve Ayurveda Uzmanlık Programı vereceğiz. Bu program tabii ki sadece yoga eğitmeni olmak isteyenlere yönelikmiş gibi algılanıyor ama esas böyle eğitimlerde yeniden ve yeniden kendimize yaklaşıyoruz, bu eğitimlerin dönüştürücü gücü de buradan geliyor. O yüzden meraklı ve istekli herkesin katılımına açık!

Githa ve Özde Çolakoğlu ile 200 saatlik Temel Yoga ve Ayurveda Uzmanlık Programı IV. Dönem Kasım ayında başlıyor!

Program Yoga Alliance onaylıdır.

Neden bu program?

İlgili ve deneyimli Goa Yoga Ailesine katılıp, her anlamda desteklenmek,
Yoga ve Ayurveda’yı birlikte sunan özel programın parçası olmak…

Bu programın farkı nedir?

  • Bu programda her bedenin farklı olduğu gerçeği temel alınır ve ezbere anatomik bilgiler yerine, katılımcılar yorum yapmayı ve sorgulamayı öğrenir.
  • İlk günden ders anlatmaya başlarsınız!
  • Stüdyo çalışmalarının başından itibaren 4 asistan ve 2 eğitmen tarafından desteklenirsiniz.
  • Temel ve orta seviyede kendi başınıza yoga pratiği yapmayı ve anlatmayı öğrenirsiniz.
  • Yoga’nın felsefesini ve tarihini ezberlemek yerine, hayatınıza entegre etmenin yollarını keşfedersiniz.
  • Yoga pozlarında güvenli dokunmanın yanında Ayurvedik dokunma ve yoga masajı öğrenirsiniz.
  • Temel yoga pozlarını ve farklı bedenlere göre dinamiklerini incelersiniz.
  • Bilimsel olarak meditasyonun faydalarını öğrenirken, yogik ve Ayurvedik meditasyon tekniklerinde derinleşirsiniz.
  • Mantraları, mudraları içselleştirirsiniz.
  • Ayurveda’nin sihirli dünyasına girer, kendi beden tipinize ve beş elemente göre beslenmenin önemini kavrarsınız.

Nerede?

Goa Yoga / İstanbul – Moda

Program tarihleri

9 Buluşma

Kasım 2022 – Nisan 2023

12 – 13 Kasım
10 – 11 Aralık
14 – 15 Ocak 2023
4 – 5 Şubat
25 – 26 Şubat
11 – 12 Mart
25 – 26 Mart
8 – 9 Nisan
6 – 7 Mayıs

Sen de bu ailenin parçası olmak istersen bilgi ve kayıt için: [email protected], 0533 685 13 73, www.goayoga.com.tr

Buluşmak üzere…

İlginizi çekebilir: Şifa düz bir yol değildir: Çabalamayı bırak ki dönüşüm gerçekleşsin

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam