Yoga ile anda kalma yolculuğu: Goa Yoga 300 Saatlik İleri Uzmanlık Programı

Yoga eğitmenliği ve öğrenciliği ile 13 seneyi bitirdim. Günümüzde yoga, her ne kadar estetik kaygısı olan hareketlermiş gözükse de, en derindeki anlamı birlik… Kelime anlamı ile birleştirme, bütünleştirme anlamına gelen yoga, en temelde ayrı gibi görünenin birlikteliğini anlatıyor. “Neyin birliği?” diye mi soruyorsunuz? Düşüncenin, duygunun, fiziksel bedenin, ruhun, makro ve mikro dünyanın birliği…

Modern dünyada yaşayan şehir insanları olduğumuz için ancak hareketler içinde anın içinde olmayı öğrenebiliyoruz. Dolayısıyla hareketler sadece araç, ama günümüzde şişirilmiş egolar için bizi amaçmış yanılsamasına götürebiliyor.

Yoga ile temelde deneyimlediğimiz anın içinde kalabilme hali ve olana olabildiği kadar yaklaşma cesareti…

Yoga matının üstünde başka bir düşünceye kapıldığınızda düşersiniz. Bedendeki duyumların, nefesin farkında olmazsınız, yine sakatlık çıkabilir. Yoga matının üstünde öğrendiğimiz bu hali şehrin kaosunun içinde pratik ettiğimizde gerçek yoga başlıyor.

Dolayısıyla yoga ile burayı, burada olanı, buranın gerçeğini duyma pratiği geliştiriyoruz. Kolay geliyor kulağa biliyorum ama şehrin hareketi, başkalarının fikirlerinin arasında bunu dinlemek çok zor olabiliyor. Dinledikçe midemize giren kramplar, nefesin hareketi netleşiyor. Önce matın üstünde birilerine benzemeye çalışmadan kendimiz olma halini pratik ediyoruz ama gerçek pratik alanı her zaman yaşam.

Derslerde, eğitimlerde bu entegre edilmiş hali anlatmayı çok önemsiyorum. Çünkü biliyorum ki, pratik sadece yoga matının üstünde kalırsa ölmeye mahkûm olacak.

Goa Yoga olarak bu yolda yürümeye başlamış ya da merak duyanlar için 300 saatlik İleri Uzmanlık Programımız başladı!

 • Goa Yoga 300 Saat Programı, öğrencilerimiz ve yeni mezun yoga eğitmenlerimizin istekleri ve Githa ve Özde Çolakoğlu ve Şeyda Toscalı birlikteliğiyle oluşturuldu.
 • Bu program, herhangi bir stüdyodan 200 Saat Yoga Alliance onaylı uzmanlık sertifikası almış herkese açıktır. Ayrıca başka bir stüdyoda 300 saate başlamış ve yarım bırakmış yoga eğitmenleri de bizle yapacakları ön görüşme sonrası programa dâhil olabilirler.
 • 200 Saat Yoga Alliance onaylı uzmanlık sertifikası olmayan yine de meraklı, azimli olanlar ve en az 6 aydır pratiği olanlar da bu programa katılabilirler.
 • Ayurveda Uzmanlık Progamı, Yin Yoga Uzmanlık Programı ve Orta – İleri Vinyasa Programı için temel yoga uzmanlık programına katılmamış ama meraklı ve hevesli olanların da katılımına açıktır.
 • Goa 300 Yoga Programı’nın tamamını başarıyla bitirenler Yoga Alliance onaylı Goa 300 sertifikasını almaya hak kazanırlar.
 • Stüdyomuzda yüz yüze gerçekleşecek bu programlara online olarak katılmak isterseniz bizi ayrıca bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Programa katılmak ve bilgi almak için [email protected] adresine yazabilir, 0533 685 13 73 numaradan arayabilirsiniz.(www.goayoga.com.tr)

Ayurveda Yaşam Sanatı Programı (100 Saat) MAYIS 2022

Eğitmen: Githa
Hafta sonları 9.30-18.30 saatleri arasında
Toplam: 100 Saat

Modüller:
I. Modül: 7-8 MAYIS 2022 AYURVEDANIN TEMELLERİ
II. Modül: 23-29 MAYIS 2022 AYURVEDİK DETOKS İNZİVASI (OPSİYONEL)
III. Modül: 11-12 HAZİRAN 2022 AYURVEDİK BESLENME VE MUTFAK
IV. Modül: 6-7 AĞUSTOS 2022 AYURVEDİK YOGA, MANTRA VE NEFES
V. Modül: 3-4 EYLÜL 2022 AYURVEDİK TANTRA MASAJI

(Ayurvedik Detoks İnziva modülüne katılım zorunlu değildir. Bu modüle katılmak isteyenlerin konaklama ücretini ayrıca ödemeleri gerekmektedir.)

Programın içeriği:

 • Tarihi 5000 yıl önceye dayanan Hint şifa sistemi Ayurveda, insanı zihin, beden ve ruhun birleşimi olarak görür, sağlıklı olmak için bu bedensel güçlerin dengede olmalısını temel alır.
 • Ayurveda beş element kuramı ( Eter, Hava, Ateş, Su, Toprak) ve bedendeki denge sistemi Dosha’ları kapsayan holistik bir bilimdir. Vata, Pittha ve Kapha olarak adlandırılan Dosha’ları dengede tutmak, yaşam biçimimizi bunlara göre düzenlemek Ayurveda’nın amacıdır.
 • Ayurveda’yı tanıyarak ve öğrenerek herkes kendini ve çevresini şifalandırma yetisini kazanabilir, beden tipine uygun yaşayabilir, bedensel ve zihinsel rahatsızlıklarının nedenlerini anlayıp, erken yaşta gelen hastalıklardan uzak sağlıklı bir hayat sürebilir.
 • Bu programda ilk olarak Githa katılımcılara yıllar boyu Hindistan’da edindiği Ayurvedik yaşam biçimini ve tarzını kazandırmayı amaçlıyor. Bu yaşam biçimi Ayurvedik günlük rutinleri, bitkileri, yağları ve baharatları tanıyıp doğru kullanmayı, yeme ve içme alışkanlıklarımızı beden tipimize göre düzenlemeyi ve Ayurvedik beden terapileri almayı kapsar.
 • Ayrıca bu program pek çok kadim bilgiyi günlük yaşamımızda kullanılabilir hale getiren pratik ve yararlı uygulamayı öğretir. Özellikle yoga ve nefes çalışmalarımızı derinleştirmek, yılda iki kere detoks programına bilinçli, hazır girebilmek ve Ayurvedik masaj ve beden terapi uygulamalarını kendimize ve çevremize verebilmek gibi.
 • Programı başarıyla tamamlayanlara Goa Yoga onaylı katılım sertifikası verilecektir.​

İleri Seviye Vinyasa Programı (50 Saat) HAZİRAN 2022

Eğitmen: Özde Çolakoğlu

Buluşma tarihleri:

İlk buluşma 2 Haziran Perşembe günü saat 20.00-21.00 saatleri arasında stüdyomuzda gerçekleşecektir.
I. Modül: 3-5 Haziran 2022 – 2 Gece İnziva: Sırma Yoga &İnziva Merkezi Gebze / Ovacık
II. Modül: 25-26 Haziran 2022 Cumartesi ve Pazar 09.30-18.30 saatleri arasında stüdyo buluşması.

Programdaki ana temalar:

 • Kendi özgün vinyasa dersi verme stilini oluşturma
 • Tematik, özgün orta ve ileri vinyasa sekansları yazma
 • Derste alan açıcı yoga dilinin kullanımı pekiştirme
 • İleri seviye yoga pozlarını öğrenmek ve öğretmek
 • Farklı seviyelerde öğrencilere ders verebilme becerisini oluşturma
 • Nefesin ve meditasyonun dersin içinde ve hayatta kullanımı
 • Tema oluşturma, temayı ve araştırma pozunu dersin içine tasarlamak,
 • Farklı seviyelere göre sekans oluşturabilme,
 • Araştırma pozunun mantığını öğrenmek,
 • Yoga felsefesini anlama ve hayata entegre edilmesini destekleme,
 • Bu program, ödevler, okumalar ve ileri ders verme pratikleri ile desteklenir.​

Kimler katılabilir:

200 saatlik yoga uzmanlık programını bitirenler,
En az 6 aydır yoga pratiği olan ve kendi pratiğini oluşturmak isteyenler

Sertifika:

200 saatlik yoga uzmanlık sertifikanız var ise bu programı başarı ile bitirenler Yoga Alliance onaylı sertifika alır.
​En az 6 aydır pratiği olup, bu programa katılanlar katılım sertifikası alır.

Fonksiyonel Yoga Anatomisi (40 SAAT) EYLÜL 2022

Eğitmen: Şeyda Tosçalı
Hafta sonları 9.30-18.30 saatleri arasında

Modüller:

I. Modül: 17-18 Eylül 2022
II. Modül: 24- 25 Eylül 2022

Program içeriği:

 • Fonksiyonel Yoga Anatomi, Yoga asanalarında çalışan kas gruplarını, kas-iskelet, ve hareket sistemini anlayarak, asanaları uygulayan kişinin beden yapısına özgün olacak şekilde asana düzenleme becerisini geliştirir.
 • Bu program boyunca, bedensel kısıtlılıkları fonksiyonel bakış açısı ile anlamayı, bir yoga pratiği için beden yapılarını anlamayı, bedeni koruyucu bir yaklaşımla güçlendirme ve esnetme yollarını, yoga asanalarına fonksiyonel olarak nasıl yer verilebileceği ve postürel farklılıklar ele alınır.
 • Bedenin hareket yönleri kapsamında, kas, kemik ve eklem yapılarının yoga asanalar içerisindeki çalışma prensipleri değerlendirilerek en sık uygulanan Yoga asanalar özelinde anatomi analizleri ile anatomik bakış açısı derinleştirilir.
 • Fonksiyonel Yoga Anatomi Programı, Yoga uzmanlarının farklı beden yapılarını kolaylıkla analiz ederek derslerine katılan kişileri doğru yönlendirmesi için gereken tüm donanımı kazanmalarını sağlar.Katılanların kazanacakları anatomik çerçeve sayesinde, fonksiyonel ders sunma becerilerini geliştirmeyi amaçlar.

Mindfulness Temelli Yin Yoga Online & Yüz Yüze (60 SAAT) EKİM 2022

Eğitmen: Şeyda Tosçalı
Hafta sonları 9.30-18.30 saatleri arasında
Toplam: 60 Saat (ödevler dahil)

Modüller:

I. Modül: 1-2 Ekim 2022
II. Modül: 15-16 Ekim 2022
III. Modül: 29-30 Ekim 2022

Program içeriği:

Yin Yoga, genellikle yerde uygulanan,esneme ve germe hareketleri ile fasya üzerinde çalışan eski bir kadim yoga tekniğidir. Pozların içinde bir kaç dakika kalıyor olmak, yin yoga uygulamasını meditatif bir uygulamaya dönüştürerek, kişinin kendine yakınlaşmasına yardımcı olur. Mindfulness ise yoga kadar eski bir farkındalık yolu olup, günümüzde çok çeşitli teknikler, sinir sistemine duyarlı pratikleri, nefesi, meditasyonu ve duyuları birer araç olarak kullanarak kişinin farkındalığına ve kendine yakınlaşma sürecine destek olur. Yin Yoga ve Mindfulness, birbirini tamamlayan iki dost gibi bütünlüklü pratikler oluşturmaktadır. Bu uzmanlık programı Şeyda Tosçalı’nın uzun yıllar Yoga alanında edindiği tecrübeler ışığında damıttığı bilgi ve deneyimleri içerirken alanında yetkin Yin Yoga uzmanları yetiştirmeyi amaçlar.

Dokunmanın Anatomisi ve Ellerle Yönlendirme (50 Saat) ARALIK 2022

Eğitmen: Githa &Özde Çolakoğlu

Buluşma tarihleri:
Hafta sonları 9.30-18.30 saatleri arasında

Modüller:
I. Modül: 24-25 Aralık 2022 Githa ile DOKUNMANIN ANATOMISI VE SHAVASANA MASAJI
II. Modül: 7-8 Ocak 2023 Özde Çolakoğlu ile ORTA VE İLERİ YOGA POZLARINDA ELLERLE YÖNLENDİRME

Program içeriği:

 • Doğru, derin ve meditatif dokunmayı öğrenme ve bunu yoga derslerinizde uygulama
 • Yoga pozlarında doğru düzeltme, destekleme ve derinleştirme
 • Shavasana Masajı

İlginizi çekebilir: Yoga ile ortaya çıkan bilgelik

Özde Çolakoğlu Yoga Eğitmeni
Çalışma Ekonomisinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra metin yazarlığı, editörlük, sosyal medya uzmanlığı gibi farklı alanlarda uzun yıllar çalıştı. 2009 yılında yoga ile tanışmasının ... Devam