Dondurarak saklama metodu: Yiyecekleri dondurmak ve çözdürmek konusunda bilinmesi gerekenler

Buzluklar ve dipfrizler öylesine hayat kurtarıcı oldu ki, onları bir son çareden ziyade toplu alışverişlerimizin kileri olarak kullanıyoruz. Zira ucuz olması için toplu olarak aldığımız yirmi parçalı hamburger etini hemen tüketme olasılığımız yok. Peki yiyecekleri dondurmak sağlıklı mı? Uzmanlar evet diyor; ancak yiyecekleri dondurarak saklama metodunu doğru anladığımıza emin olmamız gerekiyor.

Yiyecekleri dondurmak ve çözdürmek konusunda dikkat edilmesi gerekenleri Uplifers okurları için araştırdık. Buzluklarımızdan çekinmememizi sağlayacak 5 ipucu şöyle:

Mikroorganizmalar 0 derecede inaktif olur.

Dondurma işlemi, yiyeceklerin bozulmasına neden olan ve ayrıca gıda zehirlenmesine yol açan mikroorganizmaları uyku haline sokarak yiyeceği koruma yöntemidir. Bakteriler 0 derecede ölmez, sadece inaktif hale gelirler. Donma işlemi sırasında yiyeceklerin besin değeri korunur.

0 derecede saklanan yiyecekler uzun bir süre güvenlidir; ancak her yiyecek dondurulmaya uygun değildir. Yumurta ve konserveler dondurulmazken, marul, krema ve mayonez dondurulup çözüldüğünde tadı farklılaşan yiyeceklerdir.

Maksimum donma süresi yiyecekten yiyeceğe değişir.

Bir yiyeceği tüketmenin güvenli olması, kalitesinin aynı kalacağını garantilemez. Her yiyecek çözüldüğünde aynı tat ve dokuya sahip olmayabilir. Dondurulmuş hamburgerlerin 3-4 ay, pişirilmiş yiyeceklerin yaklaşık 6 ay, donmuş et, bütün tavuk ve hindinin bir yıl süreyle saklanması uygundur. Bu nedenle, buzluğa attığınız ürünün üzerinde son tüketim tarihi yazmıyorsa, kendiniz not alabilir ve böylece çözdürdüğünüz yiyeceğin güvenli olup olmadığını takip edebilirsiniz.

Yiyecekler nasıl çözdürülür?

ÖNEMLİ: Yiyecekleri çözdürürken dipfrizden çıkarıp direkt olarak oda sıcaklığına koymak oldukça tehlikelidir. Yiyeceği buzdolabına indirmek daha yavaş çözülmesine neden olsa da, sağlıklı olan yoldur. Biraz daha hızlı bir yöntem, yiyeceği dışarı çıkarıp soğuk suya koymak olabilir. Evinizde mikrodalga fırın varsa, çözdürme programını da kullanabilirsiniz. Ancak kimi ürünler hızlı çözdürüldüklerinde dokuları değişebilir, ekmek gibi.

Dondurulmuş balık alırken dikkat edin.

Dondurulmuş balık alırken, vakumlu ya da birden çok buz katmanına sahip poşetlerde almaya dikkat edin. Taze balığı dondurmak istediğinizde ise, soğuk suya batırıp yarım santime yakın kalınlıkta buzla kaplanıncaya kadar dondurup, sonra plastik buzdolabı poşetlerinde 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Yiyecekler çözüldükten sonra tekrar dondurulur mu?

Ürün çiğ ise, buzdolabında çözdürüldükten sonra pişirilmeden tekrar dondurulabilir. Daha önce pişirilip dondurulmuş bir yiyecek buzdolabında çözdürüldüğünde de yenmeyen kısmını tekrar dondurabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, 2 saatten fazla oda sıcaklığında kalan yiyeceği tekrar dipfrize koymamaktır.

 

Kaynaklar:

Men’s Fitness

USDA Food Safety and Inspection Service

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!