Yılı dolunayla kapıyoruz: Yengeç burcunda gerçekleşecek dolunay bizi nasıl etkileyecek?

2020 uzun süre akıllarımızdan çıkaramayacağımız yıllardan biriydi. Çoğumuzu alt üst etmiş olmasına, kaygı seviyelerimizi artırmış, yaşamlarımızda beklenmedik değişimler getirmiş, sevdiklerimizle bir araya gelmemize engeller yaratmış ve maskelerle yaşamda varolmamıza sebep olmuş olmasına rağmen, onun bize sunduğu hediyeleri de zor gelse de hatırlayabiliriz. 

İnişli, çıkışlı bir yıl olmasına, yaşamlarımızı tehdit eden virüsün yarattığı kaosa, belirsizliklere, hayal kırıklıklarına, umutlarımızın söndüğü ve kendimizi karanlıkta hissettiğimiz bir çok anlarla yüzleşmemize rağmen, bize şükredecek bir şeyler bıraktı, belirsizliklerle yaşamayı öğretti, kabullenmenin huzurunu hatırlattı ve teslim olduğumuz her an dönüştürdü. Yılın son dolunayı, yılın son gününden bir gün önce gerçekleşiyor. 30 Aralık’ta Yengeç burcunda gerçekleşecek dolunayın etkisi biraz yoğun olacak gibi; özellikle duygusal anlamda taşıdığımız yükleri bırakmamız gerektiğini hatırlatan bir dolunay. Eğer bu yüklerden vazgeçmezsek taşımamızı zorlaştıracak şekilde ağırlaştığını hissedebiliriz. Kendimizi duygularımızın etkisi ile bir dalga ile kayalara çarpmış gibi duyumsayabilir, hatta ne olursa olsun bırakmaktan vazgeçmezsek bu duyguların ağırlığından boğulabiliriz.

Tüm bunları yazarken, muhtemelen de sizler de okurken içiniz daralmış olabilir, özellikle tam da bizi belirsizliklere, umutsuzluklara doğru götürmüş 2020’den huzura ereceğimizi hayal ettiğimiz 2021’e girerken. Yazdığım kadar negatif bir durum yok, çünkü tüm bunlar aslında temizlenmek, yenilenmek ve özgürleşmek için. Sırtımızda taşıdığımız ne kadar yük varsa, omuzlarımızda taşıdığımız ne kadar dünyanın ağırlığı varsa, işte şimdi onlar yıkanıp gidiyor.

2020’nin son dolunayında bize fısıldanan şu: Bırak gitsin, bırak ve akmasına izin ver! Yengecin yöneticisi olan Ay’da dolunay olduğu zaman kendini en yüksek enerjide ifade etmesini sağlıyor. Ay bizim duygularımızı temsil ediyor, aynı zamanda güvenlik ve güvende hissetmemizi sağlıyor. Bizim kendimizi beslemeye yeteceğimizi ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamamızı temsil ediyor.

Bu sene çoğunluğumuzun güvenlik ve güvende olma yetenekleri değerlendirme içinde oldu, zorladı ve tehdit edici durumlar ile kaygılarımızı artırdı. Ay bize her şeyi kaybetmediğimizi hatırlatıyor. Her zaman güvende, rahat, sevgi ve sıcaklıkla bedenimizde, yani evimizde olabiliriz. Dışarıda aradığımız ne varsa, onun yerine ruhumuzun evini beslemeye, içeriye davet ediliyoruz.

2020’yi Yengeç’te dolunay ile karşıladık ve bu yılı Yengeç dolunayı ile tamamlıyoruz. Ocak ayı ve şimdi arasındaki fark, enerjilerde yumuşama ve bizi rahatlatma etkisi. Zodyakın 4. burcu olan Yengeç aynı zamanda numerolojide evi temsil ediyor. Kim olduğumuz ve kendimizin içinde evimizde olduğumuzu hissettmeyi temsil ediyor. Ve çoğumuz 2020’yi evinde geçirdi. Sana nasıl geldi? Evde olmanın sende yarattığı etkiler neler oldu?

Kalbin Şifalansın 2021 öncesi 2020’nin son dolunayına özel yoga

Kalbin Şifalansın – Meltem ile Yoga

Bu dolunay başkalarına kendimizi ispatlamaya ihtiyacımızın olmadığını hatırlatıyor. Dünyanın ağırlığını omuzlarımızda taşıma ihtiyacımızın olmadığını ve bir şeyleri değiştirmek yerine, olanla kalmamızı hatırlatıyor. Kendinizi yaşamlarınızda zorladığınız, belki iteklemeye çalıştığınız bir yerler var mı? Düzeltmeye çabaladığınız bir alan var mı? İşte bu alanlar güvensizliğimizin işaretleri. Ve Ay’ın aydınlatıcı ışığı ile bu alanların derinlerinde yatanları keşfedebiliriz. Yani artık o güvensizlik hallerimize devam etmek zorunda değiliz. O güvensizliklerle saklanmak, kendimizi engellemek, eksik hissetmek zorunda değiliz. O alanlar özgür kaldığında kendimizin tam potansiyelini serbest bırakmış olacağız.

Ödülümüz başardıklarımız, kat ettiğimiz yollar, acılara rağmen devam etmemiz, olgunlaşmamız ve dünyaya akıttığımız sevgi, niyetlerimizle, dualarımızla. Başarıyı somut şeylerle değerlendiriyoruz, belki bundan sonra başarıyı, verimli olmayı, sevgimizi gösterme şeklimizle, şükür edişimizle ve çevremize nezaketimizle değerlendirebiliriz.

Yengeç dolunayı 2021’i aydınlatıyor. Bizi aşağı çeken, ağırlık yapan ne varsa bırakmaya davet ediyor. Yaşamlarımızın yeni bölümüne, artık ihtiyacımız olmayanı taşımamıza gerek olmadığını söylüyor. Sadece kendimiz olmamızı söylüyor.

İzin ver, dalgalar seni baştan aşağı yıkasın. İzin ver, duygularının dalgaları senden akıp gitsin. Yengeç dolunayının titreşimleri seni rahatlasın ve özgürleştirsin. Dolunay seni güvende ve iyi olduğun kendi evine doğru yola çıkarsın.

İlginizi çekebilir: Yeni yıl için “karar almak” yerine “niyet etmeyi” denemeye ne dersiniz?

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam