Yılbaşı gecesinin ertesinde nasıl beslenmelisiniz?

Yılın en heyecanlı zamanındayız. 2021 yılını birçok deneyimle geride bırakırken 2022 yılı için heyecan ve umut doluyuz. Bir çoğumuz plan yaptı. Belki dışarıda belki evlerimizde güzel sofralar, dost sohbetleri ile karşılamak istiyoruz yeni yılı. Sofralar demişken, birçok güzel yemek, meze ve tatlı ile donatacağımız sofralarımıza belki alkol de eşlik edecek ve yeni yılı karşılayacağız.

Belki bir kısmınız diyet yapıyordur ve yeni yıl sofraları hem heyecanlandırıyor hem de stres yaratıyordur. “Ya yeni yıl gecesi kilo alırsam?” diye düşünenleriniz vardır. İşte bu endişelerinizi hafifletmek için size yeni yıl gecesinden sonra nasıl besleneceğinizi anlatmak istiyorum. Hadi başlayalım!

1. Keyifle yiyin.

Önce yemekten keyif almanızı vurgulayarak başlamak istiyorum çünkü yemek yemek, özellikle de sevdiklerinizle beraber olduğunuz bir ortamda size keyif vermeli, pişmanlık değil. Eğer stresinizi bir kenara bırakıp yediğiniz yemeğin keyfine, o anın güzelliğine odaklanırsanız kendi ihtiyacınız kadar yemek yiyeceksiniz. Eğer stresle o sofraya oturursanız miktar kontrolünü kaybedebilirsiniz. Baskılanmak ve stres daha fazla yemek yemeye sebep olabiliyor. Bu sebeple her ne yiyorsanız tadını alarak yiyin ve kendinize şefkat gösterin.

2. Yediklerinizin içeriklerini dengeleyin.

Eğer yılbaşı gecesinde fazla protein içeren bir menü tükettiyseniz yılbaşı sonrasında günlük protein tüketiminizi biraz azaltarak toplamını dengeleyebilirsiniz. Protein kaynaklarını et, yoğurtlu mezeler, bakliyatlı salatalar şeklinde örneklendirebilirim. Takip eden 2-3 gün daha az et ve yoğurt tüketerek dengeleyebilirsiniz.

3. Ödem atacak besinler ve içecekler tüketin.

Alkolün vücuttan atılması zaman alıyor ve alkol vücutta ödem yapıyor. Bu sebeple alkol sonrası 1 hafta ödem atacak şekilde beslenmeye gayret edin. Kahvaltılarınıza mutlaka maydanoz ekleyin ve meyve olarak ananas tüketin. Bununla birlikte yeşil çayı da aralara ekleyin. Tabii su tüketimini de ihmal etmeyin!

4. Lifli besinlerin miktarını artırın.

Lif tüketimi, sindirim sisteminizi hareketlendirecek ve alkol sonrası oluşabilecek kan şekeri dengesizliğini düzene sokmanıza yardımcı olacak çünkü lifli besinler tokluk süresini uzatır ve bu da kan şekerinin uzun süre daha dengeli olmasını sağlar. Bu sebeple yılbaşı sonrasında lifli besinlere biraz daha ağırlık verebilirsiniz. Daha fazla sebze, salata tüketebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi küçük dokunuşlarla beslenmenizi ve bedeninizi düzene sokmanız mümkün. Bu sebeple kendinize, sevdiklerinizle geçireceğiniz güzel vakti hediye edebilirsiniz. Daha mutlu bir akşam daha sağlıklı bir beden demek, bunu unutmayın!

İlginizi çekebilir: Diyet yapmadan kilo vermek mümkün: 4 adımda beslenmenizi değiştirin

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam