Yıl bitmeden izlemeniz gereken 2022’nin en iyi yerli ve yabancı yapımları

Yılın son günlerine yaklaşmışken 2022 yılının beyaz perde dünyasına bir dönüp bakalım istedik. Merakla beklenenler, çok sevilenler, gündemi kasıp kavuranlar… Hepsi yazımızda. Yerli ve yabancı en iyi 2022 yapımlarını sizler için derledik. Yıl bitmeden izlemek isterseniz hemen bir film/dizi listesi oluşturabilirsiniz. İşte Netflix’ten Disney Plus’a, Amazon Prime’dan HBO’ya farklı platformdan 2022 yılının en iyi içerikleri:

2022’nin en iyi yerli yapımları

Pandemiden sonra hız kazanan yerli yapımlarla 2022 yılının oldukça keyifli geçtiğini söylemek mümkün. Hem dizi hem de film içeriklerinden başarılı oyunculuklar ve etkileyici senaryolarıyla işte yıl bitmeden izlemeniz gereken 2022 yerli yapımları:

Andropoz

Andropoz | Resmi Fragman | Netflix

Komedi yapımlarında görmeyi özlediğimiz başarılı oyuncu Engin Günaydın’ın başrolünde yer aldığı Andropoz, bambaşka bir bakış açısıyla izleyenleri hayrete düşürmeyi ve her sahnesinde güldürürken ters köşe yapmayı başarıyor. 50 yaşından sonra hayata yepyeni gözlerle bakmaya başlayan bir adamın başına gelen akıl almaz olaylar ve çevresinde ona eşlik eden herkes… Kahkahalı dakikalara hazır olun.

Zeytin Ağacı

Zeytin Ağacı | Resmi Fragman | Netflix

Netflix’in ortalığı kasıp kavuran yerli yapımı: Zeytin Ağacı. Atalarımızdan getirdiğimiz acılardan özgürleşerek iyileşmenin mümkün olduğunu anlatan ve her bölümünde daha fazla kalbe dokunan Zeytin Ağacı’nı izledikten sonra soy ağacınızı araştırmaya başlayabilirsiniz, bizden söylemesi.

Dünyayla Benim Aramda

Dünyayla Benim Aramda | Resmi Fragman | Disney+

Partnerinizle bir başkasıymış gibi konuştuğunuzda vereceği cevaplardan ne kadar eminsiniz? Disney Plus’un başarılı yerli yapımı Dünyayla Benim Aramda, gizem dolu ilişkileri konu alıyor. Sürükleyici dizi, başarılı oyunculukların yanı sıra sıradışı senaryosuyla da beğeni toplamayı başarıyor. Bir kalbe kaç kişi sığar ya da bir aşk en fazla kaç kişiliktir merak ediyorsanız, bu mini dizi tam size göre.

Erşan Kuneri

Erşan Kuneri | Resmi Fragman | Netflix

Cem Yılmaz’ın sahnelere geri döndüğü, merakla beklenen, kara komedi yapımı: Erşan Kuneri. Netflix’in en popüler içeriklerinden biri olan eğlenceli dizi, her bölümde önce geçmişe sonra fantastik dünyalara sürüklemeyi başarıyor. Bol kahkahalı dakikalar için tüm sezonu bir oturuşta bitirmek isteyebilirsiniz.

Pera Palas’ta Gece Yarısı

Pera Palas’ta Gece Yarısı | Resmi Fragman | Netflix

Tarihin tozlu sayfalarında nefes kesen bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz? Başarılı oyuncu Hazal Kaya’nın başrolünde yer aldığı Pera Palas’ta Gece Yarısı, adeta harikalar diyarına kısa bir yolculuk tadında. Eski İstanbul’u özleyenler ve ülkemizin kurucusu Atatürk’ü birkaç saniyeliğine de olsa gerçekten görmek nasıl hissettirirdi merak edenler için harika bir yapım.

Kuş Uçuşu

Kuş Uçuşu | Resmi Fragman | Netflix

Düşmanlar, hep uzakta mıdır yoksa hiç tahmin etmediğimiz kadar yakınımızda olabilirler mi? Modern dünyada başarının getirdiği yüklerin ne kadar ağır olabileceğini gösteren ve adeta bir av-avcı hikayesini konu alan başarılı yapım Kuş Uçuşu ile bol bol şaşırmaya hazır olun.

Kulüp

Kulüp | Resmi Fragman | Netflix

Bir zamanlar İstanbul desek, aklınıza neler gelir? Ya da nelerin gelmesini ‘istemezsiniz’? Hatırlasak da hatırlamak istemesek de tarihin tozlu sayfalarında saklı kalmış ve İstanbul’u İstanbul yapmış her şeyi, herkesi kalplere dokunarak anlatan, boğazınızda bir şeyleri düğümleyecek, burnunuzun diğerini sızlatacak bir yapım: Kulüp. Göz yaşlarınızın akmasına izin vereceğiniz bir anda izlemenizde fayda var.

Benden Ne olur?

Benden Ne Olur? | Teaser

Eğlenceli, neşeli, komik, hareketli, canlı, şirin… Kısacası yüzünüzde kocaman bir tebessüm yaratacak her şey bu filmde. Aslı Kızmaz’ın aynı isimli kitabından sinemaya uyarlanan Benden Ne Olur, genç bir kadının kendini bulma yolcuğunu konu alıyor. Başına türlü türlü aksilikler gelse de pes etmeyen ve sonunda hayallerine ulaşan genç kadının başarılı serüveninden ilham alabilirsiniz.

Sen Yaşamaya Bak

Sen Yaşamaya Bak | Resmi Fragman | Netflix

Bekar bir anne olmanın hem zor hem keyifli yanlarını konu alan ve hayatın nasıl beklenmedik sürprizlere gebe olduğunu gösteren içinizi ısıtan bir film: Sen Yaşamaya Bak. Başarılı oyuncu Aslı Enver’in başrolünde yer aldığı bu keyifli yapımda dakikaların nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Dilberay

Dilberay | Fragman

2019 yılında kaybettiğimiz sevilen sanatçı Dilber Ay’ın zorlu yaşam mücadelesini konu alan Dilberay filminde, zorlu yaşam şartlarına rağmen kendi sesini bulan, içine girdiği dipsiz görünen kuyulardan şarkılarıyla çıkmayı başaran güçlü bir kadını izleyeceksiniz. Acı dolu öyküsüne rağmen yılmayan bu kadından öğrenilecek çok şey olduğunu söylemek mümkün.

Bergen

Bergen | Fragman

Aşk, sabır, hırs, acı, şiddet, müzik… Arabeskin güçlü kadın seslerinden Bergen’in hayatını anlatan kendisiyle aynı ismi taşıyan filmde göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Aşkın, evliliğin, başarının ve şarkı söyleme tutkusunun nasıl harmanladığını; tüm zorluklara rağmen vazgeçmeyen bir kadının ne denli güçlü olabileceğini bu filmde keşfedebilirsiniz.

Uysallar

Uysallar | Resmi Fragman | Netflix

Netflix’in en sıradışı yerli yapımlarından biri Uysallar… Bir aile düşünün, herkes kendi halinde ve herkesin birtakım sırları var. Geçmişine özlem duyan bir baba, takıntılı bir anne ve göründüğünden çok farklı olan gerçekler. Anlatması güç bir dizi serisi olan Uysallar’a özellikle punk tarzına ilginiz varsa bayılabilirsiniz. Birkaç bölümden sonra kendinizi dizinin bir karakteri gibi hissedebilirsiniz, bizden söylemesi.

2022’nin en iyi yabancı yapımları

En az yerli yapımlar kadar hareketli bir yıl geçiren yabancı yapımlarda merakla beklenen dizilerden aksiyonla beklenen filmlere, hayret verici biyografilere birçok sürükleyici içerik var. Marvel dünyasından 90’ların yıldızı Sex And The City’nin geri dönüşüne işte bu yıl bitmeden izlemeniz gereken yapımlar:

Wednesday

Wednesday | Resmi Tanıtım Fragmanı | Netflix

Netflix’in en çiçeği burnunda içeriği: Wednesday. ‘Akıllara zarar’ yorumunu yapmak bu dizi için çok uygun olabilir. Zekasıyla hayrete düşüren genç bir kızın dost ve düşman edinme süreçlerini ve esrarengiz bir şekilde gerçekleşen cinayetleri konu alan bu diziyi izlerken gözlerinizi kırpmayı unutabilirsiniz.

Inventing Anna

Inventing Anna | Resmi Fragman | Netflix

Gerçek bir hikayeden uyarlanan belgesel tadında efsane yapım: Inventing Anna. Kendini adeta yoktan yaratan, hırslı ve takıntılı bir kadının başarılı öyküsünü, önce yükselişini daha sonra ise çöküşünü konu alan mini dizi serisiyle her bölümde hayretler içinde kalacaksınız.

Uncoupled

Uncoupled | Official Trailer | Netflix

How I Met Your Mother’ın çapkın Barney’si bu kez bambaşka bir rolde: Takıntılı bir aşık. Sevgilisinin onu terk etmesinden sonra hayatı alt üst olan ve kendini toparlamaya çalışan bir adamın çoğu zaman neşeli ve dostluklarla geçen hayatını konu edinen keyifli dizi Uncoupled’ı çok seveceksiniz.

1899

1899 | Resmi Tanıtım Fragmanı | Netflix

Gerilim sevenlere özel bir yapım: 1899. Son günlerde gündemde çokça yer edinen bu yapımda Amerika’ya doğru yola çıkan göçmenlerin bu yolculukta hayatlarının nasıl değiştiğini izleyecek, umutların nasıl hayal kırıklığına döndüğüne tanık olacaksınız. Soluksuz izleyeceğinizden eminiz.

Luckiest Girl Alive

Luckiest Girl Alive | Official Trailer | Netflix

Geçmiş, bugünü yaratmakta ne kadar etkili? Geçmişinden koşar adım kaçmaya çalışırken kendini yine geçmişin içinde bulan ve kaçmak yerine kabul etmeyi seçerek hayatını yeni baştan inşa eden başarılı bir kadının hikayesi, Luckiest Girl Alive’da.

Uncharted

UNCHARTED – Official Trailer (HD)

Başarılı oyuncu Tom Holland’ın başrolde yer aldığı Uncharted, bu yılın en çok merakla beklenen yapımlarındandı. Sony’nin PlayStation özel oyunlarını beyaz perdeye aktardığı eğlenceli seri Uncharted’da zekasıyla ünlü bir adamın deneyimli hazine avcısı ile yola çıkarak kayıp bir serveti arama serüvenini izleyeceksiniz.

Dahmer

DAHMER – Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikâyesi | Resmi Fragman (1. Fragman) | Netflix

2022 yılının rekor kıran içeriklerinden bir diğeri: Dahmer. Korku, gerilim, aksiyon, dram aradığınız her şey bu dizide. Amerikalı seri katil Jeffrey Lionel Dahmer’ın hayatını anlatan dizide bölümlerin nasıl geçtiğini anlamayacak, bir oturuşta tüm sezonu bitirmek isteyeceksiniz.

The Woman Across The Street From The Girl İn The Window

The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window | Official Trailer | Netflix

Her ne kadar ismini tek nefeste okuyamasak da bu yılın en sürükleyici yapımlarından biri daha: The Woman Across The Street From The Girl İn The Window. Zaman zaman hayrete düşürecek zaman zaman zihninizin sınırlarını zorlayacak bu yapımda kendi halinde yaşayan bir kadının esrarengiz dünyasına konuk olacak, gerçekle hayali ayırt etmekte zorlanacaksınız.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Marvel Studios' Doctor Strange in the Multiverse of Madness | Official Trailer

Marvel serisinin sevilen karakterlerinden Doctor Strange’in merakla beklenen ve çokça ilgi gören filmi: Doctor Strange in the Multiverse of Madness. Marvel’ın fantastik dünyasında keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız hemen bir film gecesi planlayabilirsiniz.

The Lord Of The Rings: The Rings Of Power

The Lord of the Rings: The Rings of Power – Official Trailer | Prime Video

Yüzüklerin Efendisi’nin geri dönüşü! Fantastik dünyaları sevenleri çok mutlu eden bir yapım: Güç Yüzükleri. Yüzükleri’nin Efendisi serisinden binlerce yıl öncesine odaklanan bu dizi serisinde ilk çağlara gidecek ve yepyeni dünyalar keşfedeceksiniz.

The Midnight Club

THE MIDNIGHT CLUB | Resmi Tanıtım Fragmanı | Netflix

Biraz korkmaya hazır mısınız? Netflix’in en popüler korku temalı serilerinden biri olan The Midnight Club ile gerilimin doruklarına çıkabilirsiniz. Ölümcül hastalıklarla mücadele eden gençlerin kaldığı bir bakım evinde korku dolu hikayelere tanıklık etmeye hazırlanın.

And Just Like That

And Just Like That… | Trailer | Sky Comedy

Uzun yıllardan sonra geri dönen Sex and the City dünyasının en modern hali: And Just Like That. Özlediğiniz karakterler, New York sokakları, lüks aksesuarlar, aşklar, ihanetler ve nicesi. 90’lara derin bir özlem duyuyorsanız nostalji duygularınız And Just Like That ile besleyebilirsiniz.

Sizin 2022 favori film/dizilerinizde neler var? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: Netflix Dizi Önerileri 2022: Bir solukta izleyeceğiniz gelmiş geçmiş en iyi Netflix dizileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!