YGS’de başarıyı yakalamanın yolları: Sınav motivasyonu nasıl arttırılır?

Üniversiteye giriş sınavı olan YGS yaklaşıyor. Dolayısıyla hem öğrencilerde hem de ailelerde stres artıyor. Özel Uğur Anadolu Lisesi psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi koordinatörü Nilgün Şekerci, öğrencilerin sınav motivasyonlarını yüksek tutması, zaman, mekan ve fiziksel hazırlığa dikkat etmesi, ebeveynlerin ise öğrencilere psikolojik olarak destek olması gerektiğini söylüyor.

YGS-sinav onerileri-

Sınav motivasyonu nasıl arttırılır?
  • Sınav kaygısı yaşayan kişilerden uzak durun, kaygı bulaşıcıdır!

Öğrencilere kendilerini sinirlendirecek ve morallerini bozacak kişilerden uzak durmalarını tavsiye eden Nilgün Şekerci, “Sınav öncesi sizi, sınavla ilgili konularda sinirlendirecek ve moralinizi bozacak aşırı stresli kişilerden uzak durmalısınız. Kaygı bulaşıcıdır. Bunun yerine, pozitif enerji aldığınız kişilerle vakit geçirmeniz sizi dinlendirecek ve sakinleştirecektir” dedi. Şekerci, sınav hazırlığındaki öğrencilerin ailelerine önerilerini ise şu sözlerle anlattı: “Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine, kendisiyle kıyaslayarak gelişimini takip edin. Onu dinlerken düşüncelerine saygı duyduğunuzu hissettirin. Kendi istek ve beklentileriniz doğrultusunda çocuğunuzu zorlamayın. İsteklerine, kararlarına saygılı olun. Fedakarlıklarınızı, özverilerinizi çocuğunuzun yüzüne vurarak sınavı kazanmasının bir zorunluluk haline getirmeyin. Bu tür tutumlar başarıyı riske sokarak kaygının artmasına neden olmaktadır. Geleceği ile ilgili kaygılarını anladığınıza dair konuşmalar yaparak onların duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmanız, onları rahatlatacaktır.’

  • Yeni konu heyecanınızı artırır:

Sınava bir hafta kala yeni bir konu öğrenmenin öğrencinin heyecanını artıracağını belirten Şekerci, “Yeni konulara çalışmayı bırakmalısınız ama sınava 1 gün kalaya kadar soru çözebilir ya da deneme sınavı yapabilirsiniz. Çıkan yanlışların üzerinde durarak bilgileriniz pekiştirebilir küçük boşlukları kapatabilirsiniz” diyor.

  • Zaman, mekan ve fiziksel hazırlığa dikkat:

Sınav günü yaklaşırken uyku ve yeme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Şekerci, “Sınavdan önceki gece çok erken uyumaya çalışmamalısınız. Daha önceki zamanlarda olduğu gibi normal yatış saatinde yatmaya özen gösterin. Erkenden uyumaya çalışmanız, sınav heyecanıyla birleşince uykunuzun iyice kaçmasına sebep olabilir. Uyuyamasanız bile bu durumun sınavdaki performansınızı etkilemeyeceğine inanın. Sınavdan bir gün önce de yediklerinize dikkat etmeli ve dışarıda yemek yerine evde yemeği tercih etmelisiniz” diyor.

YGS-sinav onerileri

Öğrenim dönemi boyunca sınav için hazırlık yapan öğrencilerin moral ve sınav motivasyonlarını yüksek tutmasının yanında sınav günü yaşanacakların da önemli bir etkisi olduğunu söyleyen Şekerci, öğrencilerin sınava girecekleri binayı öncesinden gidip görmesinin kendilerini rahatlatacağını belirtti. Sınav günü öğrencilerin hazırlıklarını eksiksiz bir şekilde tamamlayarak doğru bir zaman yönetimi yapmasını vurgulayan Şekerci sözlerine şu şekilde devam etti; “Sınav sabahı öğrencilerin yaklaşık olarak sınavdan 45 dakika önce sınav yerine gitmeleri gerekiyor. Sınav süresi de göz önüne alındığında öğrencilerin uzun bir süre yemek yemeye vakitleri olmayacağı için de evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltı etmeliler. Kahvaltıda tercihlerini şişkinlik yaratmayacak ama uzun süre tokluk hissi verecek gıdalardan yana yapabilirler. Ayrıca sınav günü giysilerini kendilerine sıkıntı yaşatmayacak eşofmanlardan ve spor ayakkabılardan yana kullanmaları rahat olmalarını sağlayacaktır.”

Hem öğrencilerin hem ailelerin bu stresli sınav aşamasını olabilecek en az stresle atlatabilmeleri ve öğrencilerin sınav motivasyonlarını arttırabilmeleri için bu önerilerin uygulanması önemli. Sınav dönemini olduğundan daha az stresli yaşamak öğrencilerin verimini ve başarısını arttıracaktır. Yenilikçi eğitim sistemiyle, ezberci eğitimden uzak, uygulamalı ve renkli eğitim yollarıyla öğretim veren Özel Uğur Anadolu Lisesi’nin psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi koordinatörü  Nilgün Şekerci’nin öğrencilere verdiği tavsiyeler sayesinde, çocuklarınızın başarılı olma şansını çok daha fazla arttırabilir, aynı zamanda da sınav korkularını olabildiğince aza indirebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!