Keyifli ve şık bir ortam yaratmak için salonlarda yerden aydınlatma fikirleri

Doğal gün ışığının yeterli olmadığı zamanlarda, mekanların doğru ve uygun şekilde aydınlatılması temel mimari konuların başında gelir. Özellikle evlerin farklı mekanlarında çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen aydınlatma prensipleri, bireylerin fiziki ve ruhsal sağlıklarını doğrudan etkiler. Bu sebeple gerek çalışma gerek dinlenme alanlarında aydınlatma elemanlarını seçerken doğru kararlar almak hatta konunun uzmanlarına danışmak oldukça önemlidir.

Evlerimizde özellikle en yoğun trafiğe sahip olan yaşam alanı genellikle salonlardır ve salon sınırlı bir alan içerisinde farklı bireyler tarafından çeşitli aktivitelerin aynı anda yapıldığı mekanlar olarak tasvir edilebilir. Hal böyle olunca, bu yaşam alanlarının aydınlatma düzeneği de bir o kadar karmaşık bir hal alabilir.

Genellikle mimari proje aşamasına çözülmesi gereken salon aydınlatma prensiplerine ilave olacak çözümleri, ev sahipleri kendi ihtiyaçları doğrultusunda belirler. Daha esnek ve pratik olması sebebiyle ilave elemanlar olarak genellikle tercih edilen lambaderler hızlı değişen ihtiyaçlara da kolayca uyum sağlayabilirler.

Yerden aydınlatma almadan önce farklı fonksiyonlara göre hangi tipolojinin sizler için daha uygun olduğunu ve onu en doğru nerede kullanabileceğinizi anlamak önemlidir.

1. Klasik lambader 

Belki de yerden aydınlatma denince ilk akla gelen bu klasik, şapkalı ve narin bacaklı model genellikle sıcak bir ambiyans ışığı vermek adına koltuk yanında veya yemek masası etrafında konumlandırılabilir. Salonun dokusuna, tonlarına ve tarzına göre piyasada yer alan binlerce alternatif arasından kendinize en uygun olan renk ve materyalde ürünü seçebilirsiniz.  

2. Yay formu

Daha modern bir forma sahip olan Yay modelin fikir babası italyan tasarımcı Achille Castiglioni, Flos markası için 1962 yılında erkek kardeşi Pier Giacomo Castiglioni ile beraber tasarladığı bu sıra dışı modele italyanca da tam da ‘yay’ anlamına gelen Arco ismin vermiştir. Piyasada binlerce taklidini bulabileceğiniz modelin orjinalini satın alarak evinizde özel bir tasarım parçaya yer vermek isteyebilirsiniz. Bu model sayesinde, yerleştirdiğiniz noktadan metrelerce uzağa bile ışık yayabilirsiniz.

3. Okuma köşelerine özel

Genellikle tekli koltukların hemen yanında konumlandırılması uygun olan okuma lambaları daha minyon ebatlarda ve ayarlanabilir başlıklı olmalıdır. Yükseklik olarak 1.20 mt civarında tercih edilmelidir ki okunacak kitap veya dergiyi doğrudan aydınlatabilmelidir.

4. Heykelsi objeler

Aydınlatma tasarımı günümüzde tasarımcıların birbiriyle yarıştıkları bir alan haline geldi. Dolayısıyla evlerde fonksiyonelliğin yanı sıra birer tasarım objesi olarak da sergilenebilecek heykelsi aydınlatma elemanlarını tercih edebilirsiniz.

5. Çok fonksiyonlu 

Birden fazla ihtiyaca aynı anda cevap verebilmek ve bunu tek bir parçayla yapabilmek için bu tür aydınlatmalar hayat kurtarıcıdır.  Hareket ettirilebilen ve ayarlanabilen başlıklarından bir tanesini kitap okurken göz seviyenize indirebilir, aynı anda diğer bir parçayla duvarınızdaki tabloyu aydınlatabilirsiniz.

6. Ölü noktaları canlandıran çözümler

Salonlarda mutlaka tanımsız bir köşe vardır. Bu noktalar ya merdiven altı ya boş kalmış bir niş boşluğu olabilir. Bu ölü noktaları doğru hamlelerle canlandırabilir ve kendinizden bir dokunuş katabilirsiniz. Size yardımcı olacak en karakterli parça yine bir aydınlatma elemanı olabilir.

 

İlginizi çekebilir: Yaşam alanlarının başrol oyuncusu: Orta sehpalar

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam