Yenilenin: Bedeniniz, ruhunuz ve duygularınız için bahar temizliği yapmanın ipuçları

İnsanların bahar gelince temizlik yapmaya başlamasının aslında bir sebebi var. Geleneksel Çin Tıbbı’na göre bahar; yaratım, temizlenme, harekete geçme, büyüme ve yenilenmenin tam zamanını simgeliyor. Geleneksel Çin Tıbbı’ndaki 5 element teorisine göre bahar, ağaç elementiyle özdeşleşiyor.

Bahar ayları aynı zamanda işimize yaramayan, artık ihtiyaç duymadığımız şeylerden kurtulmak için en elverişli dönem. Öfke, pişmanlık, uyuşukluk gibi…

Nasıl ki baharda doğa uyanışa geçiyorsa, bizler de baharın verdiği güçle eski ve kullanmadığımız şeylerden kurtulup, taze, güzel ve yeni bir sağlık, zihin ve duygusal ortam oluşturabiliriz.

Bedeniniz, ruhunuz ve duygularınız için bahar temizliği

Baharın gelişiyle birlikte hangi organlarımızı harekete geçirmeliyiz?

Bahar aylarında karaciğer ve safra aktivitesi en yüksek noktaya çıkar. Bu yüzden bahar ayları karaciğer ve safra kesesine odaklanmak için en doğru zaman. Karaciğer ve safra kesesi, birlikte çalışarak vücutta kan ve safranın taşınması görevini görürler. Bu yüzden bağışıklık ve mevsimsel alerji bakımından dalak ve akciğer sağlığını, esneklik ve güç bakımından tendonları, daha iyi bir görüş için göz sağlığını yakından etkiler.

Karaciğer ve safra kesesi sağlığını desteklemek için yapılabilecek pek çok şey var. Bahar ayları da bu anlamda bize çok yardımcı oluyor. Örneğin baharın en belirgin rengi yeşil, en belirgin tadı ise ekşidir. Beslenmenize kara hindiba, tere, kuzu kulağı, pazı, marul, roka ve diğer yeşil yapraklı sebzeleri ekleyerek karaciğer ve safra kesesi sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Limon veya elma sirkesi de baharın baskın tadına uygun olarak bedeninizi yenilemenize yardımcı olur.

Bahar aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin sırları

Bahar gelir gelmez birçoğumuz gardırop temizliğine girişip, kışlık kıyafetlerimizi dolaplara kaldırmak isteriz. Ancak bahar aylarında da en az kış kadar sert rüzgarların yaşandığını unutmamak gerek. Eğer bahar aylarında soğuk algınlığından korunmak istiyorsanız, birkaç kat kıyafet giyerek bunu sağlayabilirsiniz. Tabii ki kat kat giyinmenize gerek yok. Ancak ceketinizle birlikte yanınıza bir atkı/şal alabilirsiniz. Bunun yanı sıra kış aylarındaki sıcak içeceklere devam etmek de iyi bir seçim olabilir. Bahar aylarını bir geçiş süreci olarak görebilirsiniz, bu yüzden bir ayağınızı kışta bir ayağınızı yazda tutmakta fayda var.

Bahar aylarında duygusal temizlik yapmanın formülü

Bahar ayları kişisel ve duygusal gelişim için de en uygun zamanlardan biri. Çin Tıbbı’na göre Yin bir organ olan karaciğer, vücutta hem kanın hem de duyguların yavaş ve sorunsuz bir şekilde akışından sorumlu. Aynı zamanda stresten ve duyguların tıkanmasından en çok etkilenen organ da karaciğer. Karaciğerin az çalışması da fazla çalışması da duygusal açıdan bazı sonuçlar doğurabiliyor.

Karaciğerin partneri ve vücudun Yang organlarından safra kesesi ise safranın hem depolanmasından hem vücuttan atılmasından sorumlu. Bu da karar verme, planlama, hayal kurma, ilham ve kararlılık gibi duygu durumlarını etkileyebiliyor.

Eğer duygusal anlamda bir dönüm noktası oluşturmak için doğru zamanı arıyorsanız, bahar ayları bunun için biçilmiş kaftan. Çin Tıbbı’na göre karaciğer ve safra kesesi sağlığını desteklemek, tüm duyguların harekete geçmesini sağlıyor.

Bahar aylarında stresten arınma ve duygusal iyileşme ipuçları
 • Duygusal açıdan dengeyi bulmak, stresten arınmak, ruhu beslemek söz konusu olduğunda, baharın size sunduklarından faydalanabilirsiniz. Örneğin;
 • Havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla dışarı çıkın. Egzersizlerinizi ve meditasyonu dışarıda yapabilirsiniz.
 • Daha fazla hareket edin. Yeni bir egzersiz programına başlayabilirsiniz.
 • Ellerinizin kirlenmesine izin verin ve toprakla haşır neşir olmaya çalışın.
 • Doğaya çıkın ve kuşların, bitkilerin sesini dinleyin.
 • Uzun süredir görüşmediğiniz dostlarınızı arayın.
 • Daha fazla kahkaha atın.
 • Evinizde bahar temizliği yapın.

Bedeniniz, ruhunuz ve duygularınız için bahar temizliği

 • Yeni bir şeyler deneyin.
 • Sosyal çevrenizi genişletecek etkinliklere katılın. Gönüllü olun, ev sahipliği yapın, bir gruba üye olun.
 • Affedici olun.
 • Maceracı ruhunuzu harekete geçirin ve spontane şeyler yapın.
 • Yapılacaklar listenizi gözden geçirin.
 • Sauna, SPA ve hamama gidin, toksinlerden arının.
 • Çıplak ayakla toprağa basın, mevsimle bütünleşin.

Kaynaklar:
Thrive Global
Live Bold and Bloom

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!