Yeniden doğuş: Dior Saddle Bag’in geri dönüşü

Moda dünyasına giderek daha fazla yön veren model ve influencer’ların elinde şu sıralar tek bir çanta görmüş olabilirsiniz: Dior Saddle Bag. Öyle ki, modadan ilham almak için kullandığınız bir Instagram hesabınız varsa, geçtiğimiz hafta Dior Saddle Bag’li bir fotoğrafa rastlamamış olmanız imkansız. Marka ve internet fenomenlerinin dev iş birliğiyle son zamanların en fazla iletişimi yapılan çantasının bir görünüp bir kaybolma hikayesini merak ediyor musunuz?

90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başıydı. Kargo pantolonlar, Barbie pembesi, tepeden tırnağa denim, kovboy referansları ile “logomania” dönemin maksimalizminin öne çıkan yansımalarındandı. Gerçekten, bunların hepsi aynı anda trenddi! Dior’un o zamanki kreatif direktörü John Galliano, hem lüks ve Parizyen, hem de dönemin modasına kolaylıkla adapte olacak Saddle Bag’i İlkbahar-Yaz 2001 sezonu defilesinde sundu. Çanta gerçekten de eyer şeklindeydi – kovboy referansına bir tik atıyordu. D formlu tokasıyla markasını belli ediyordu – logomania’ya da bir tik. Kısacık sapı ama incecik formu sayesinde omzunuza astığınızda kol altında duruyordu – Paris Hilton gözünüzün önüne geldi mi? 2000 yılına girildiğinde denim kumaşlısı, eşarp – hatta gazete baskısı – desenlisi,  monogramı, canlı renklerdeki saten versiyonları ve deri edisyonlarıyla Dior Saddle Bag her yerdeydi. Markanın aksesuar satışları %60 oranında artmıştı. Sex and the City’de Carrie’nin favori çantalarından biri Saddle Bag’di. Her Spice Girl’de en az bir tane vardı. Destiny’s Child üyeleri ve Britney Spears Saddle Bag takıyordu. Dior Saddle Bag’iniz yoksa popüler bir yüz değildiniz ki!

Yeniden doğuş: Dior Saddle Bag’in geri dönüşü

2000’lerin sonuna doğru, Amerika’dan yayılan popüler kültür dalgası önemli değişikliklere uğradı. 2008’deki finansal krizle birlikte varlık gösterişi bir nebze olsun azaldı. Britney Spears depresyona; Paris Hilton hapse girdi. Paris Hilton’un alışveriş asistanı Kim Kardashian’ın seks kaseti ortaya çıktı. Destiny’s Child ve Spice Girls dağıldı. Bir klasiğin doğuşuna tanık etmiş olmayı uman moda dünyası, Saddle Bag’i çabuk unuttu. John Galliano’nun halefi Raf Simons 2014’te Dior arşivlerine dalana kadar adı ağza alınmadı. Tam da bu zamanda Beyoncé, vintage Saddle Bag’iyle görüntülendi! Ardından vintage Saddle Bag furyası baş gösterdi. Pahalı markaların ürünlerini ikinci el tüketicisiyle buluşturan internet sitelerinde bu model, yeniden alıcının markajına girdi.

2016 yılında, K-Pop yıldızı CL’in Instagram’da Dior Saddle Bag’le poz vermesi, bu modelin dönüşünün ilanı gibiydi. Vogue’un bu paylaşımı haberleştirmesinin ardından, Rihanna ve Bella Hadid’in vintage Saddle Bag’lerle görüntülenmesi son nokta oldu. Maria Grazia Chiuri’nin Dior’un Sonbahar-Kış 2018 koleksiyonuna eklediği Saddle Bag’ler, moda evrenine kesin dönüş yapmıştı. Yine çok çeşitli, üstelik biraz daha kullanışlılardı: Ebatları genişletilmişti. Ne de olsa 2000’lerdeki minicik çantalara plus model iPhone’lar sığmazdı değil mi? Artık telefonları çantada taşımak gibi bir ihtiyaç var mı bilmiyoruz. Ancak; Dior Saddle Bag obsesyonu ihtiyaç tanımıyor; bundan eminiz.

Dünden bugüne Dior Saddle Bag fotoğraflarına galerimizden ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Şehirli referanslarına sahip kasabalı: Jacquemus ve ilk erkek koleksiyonu

Kaynaklar:  
i-D Vice
Indepentent
vogue.com
Garage Vice
Pinterest