Yeni yılda yapılacaklar listesinde spor olanların izlemesi gereken 7 anime

Eski yıl kendisini yeni yıla devrederken, insanın bedeni ve ruhu da bir yenilenme ihtiyacı duyar ve tam da bundan dolayı, geçtiğimiz yıl ya da ondan da önceki yıl yapılamayan hemen her şey yeni gelen yıla sığdırılmaya çalışılır. Ziplenerek yaşanan hayatların arasına ziplenerek yapılan sporlar da dahil oluyor.

Şimdi sizlere tanıtacağım 7 farklı sporu içeren animeyi izlediğinizde şunu anlayabilirsiniz; başlama nedeni ne olursa olsun spor bir yaşam biçimi ve her sporun derin bir felsefesi var. Spor, fit olmak, kas yapmak ya da kasılmanın dışında ciddi anlamda arkadaşlık ve duygu da içeriyor. Umarım bu serilerden birini izler ve yapmak istediğiniz sporu bulursunuz. Belli mi olur… İyi seyirler.

1. Hajime no Ippo

Tür: Comedy, sports, drama, shounen

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 75

Bölüm süresi: 23 dakika

Myanimelist puanı: 8.83

Imdb puanı: 8.9

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 2000-2002

Hajime no Ippo

Magunochi Ippo, içine kapanık, utangaç ve sıradan sayılacak bir lise öğrencisidir. Okuldan arta kalan zamanını, annesine ve balık işlerine yardım ederek geçirir. Sınırındaki zorbalar tarafından sürekli tartaklanan Ippo, tartaklanmaktan nefret ettiği kadar onlara karşı koyamamaktan daha çok nefret eder. Okulun zorba öğrencileri bir gün Ippo’yu yine sıkıştırmışlar ve tartaklamaya başlamışlardır. Bu sırada Takamura adında biri çıkar ve Ippo’yu bu zorbaların elinden kurtarır. Takamura, yaralarından dolayı bayılan Ippo’yu Kamogawa Boks Spor Salonu’na getirir ve ayılan Ippo, gördüğü dünyaya hayranlık duyar. Takamura bir boks eğitmenidir ve ona hayran kalan Ippo boks öğrenmek ister ama bunun düşündüğü kadar kolay olmayacağını Takumura’nın onu test etmek istediği esnada anlar. Takamura, o zorbalardan birinin fotoğrafını kum torbasının üzerine koyar ve Ippo’nun ona vurmasını ister, bunun için de kendisine 1 hafta zaman tanır. Ippo, kendisine verilen bu süre zarfında testi geçerse boks dünyasına meydan okuma ve güçlü olmanın ne demek olduğunu anlama şansına sahip olacaktır.

Hajime no Ippo: Champion Road isimli devam animesi ve Hajime no Ippo: Boxer no Kobushi isimli özel bölümü bulunan Hajime no Ippo’yu özellikle boksseverlerin izlemesini tavsiye ederim.

2. Haikyuu!!

Tür: Comedy, drama, school, shounen, sports

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 25

Bölüm süresi: 24 dakika

Myanimelist puanı: 8.68

Imdb puanı: 8.8

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 2014

Haikyuu!!

‘Küçük dev’ lakaplı bir voleybol asını TV’de izledikten sonra Hinata, ne yapmak istediğini anlar ve sürekli voleybol öğrenmeye çabalar. Kendisi ortaokulunda bir voleybol takımı kurmak istese de yeterli ve ilgili kişi bulamamıştır ve katılmak istediği turnuvaya gidebilmek için okulundaki diğer kulüplerden (basketbol, futbol vs) arkadaşlarını toparlar. İlk maçlarında çok efor sarf etse de “Kortun Kralı” Kageyama’ya yenik düşer.

Kageyama’yı çivilemek istediği için Hinata, Karasuna Lisesi’ne gider ve hemen voleybol kulübüne katılır. Ama kader bu ya, karşısında kendisini gömen Kageyama’yı da bulur. Kısa boyunu avantaja çeviren Hinata tıpkı Küçük Dev gibi kendisinden beklenmeyecek derecede hızlıdır ve çokça zıplayabilmektedir. Kageyama da, pasördür ve ekibe emirler yağdırmayı sever. Bu iki farklı insan, diğer ekip arkadaşları ile ya da en önce kendileri ile uyumlu olabilecekler midir? Ve daha da önemlisi, Japonya’nın en iyisi olabilecekler midir? İnsanların yeteneklerini göz önünde bulundurarak, onların nasıl geliştirileceğini gözler önüne seren anime toplamda 3 seri ve 2 filmden oluşuyor. Spor kategorisindeki pek çok animenin aksine bu anime karakterlerin gelişimi bazında daha da duygusal.

3. Ping Pong Animation

Tür: Psychological, seinen, sports

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 11

Bölüm süresi: 23 dakika

Myanimelist puanı: 8.67

Imdb puanı: 8.7

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 2014

Ping Pong Animation – Masa tenisi

“Kahraman geliyor, kahraman geliyor. Bu kelimeleri aklımdan çıkarmayacağım ve kesinlikle senin için geleceğim.” cümlelerini stresle mücadelede kullanan sessiz sakin Smile lakaplı Makoto… Ele avuca sığmayan enerjisi ve kendisine güveni ile karşılaşmalarda boy gösteren Peco lakaplı arkadaşı Yutaka…

Neredeyse her gün birlikte masa tenisi oynayan bu iki arkadaştan Yutaka, dünyanın en iyi masa tenisi oyuncusu olmayı hedeflerken Makoto öyle büyük ideallere sahip değildir ama yine de çok yeteneklidir ve bu iki arkadaş, masa tenisi üzerinden derin bir arkadaşlık sevgisi kurmuşlardır. Adil paylaşımların ve hırsın çemberinde dönen animede olasılık ne olursa olsun bu iki arkadaş yüzleştiklerinde de durum aynı kalacak mıdır?

Tatami Galaxy’i (yönetmenler aynı) izleyenlerin sevebileceği bir çizim ve animasyon örgüsüne sahip olan anime masa tenisi sevenlerden de tam not alacaktır.

4. Slam Dunk

Tür: Comedy, sports, drama, school, shounen

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 101

Bölüm süresi: 23 dakika

Myanimelist puanı: 8.56

Imdb puanı: 8.7

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 1993 – 1996

Slam Dunk

Sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve sürekli reddedilen kırmızı saçlı Hanamachi… Ve onu son reddeden kız Akagi… Diğer kızların aksine Akagi, onu neden reddettiğini açıklamış ve erkek arkadaşının basketbol kulübünden olmasını istediğini söylemiştir. Dövüş kulüplerine ilgi duyan Hanamachi, bu güzel kızın sevgisini kazanmak için basketbol kulübüne girmeye karar verir ama spor salonuna girdiğinde smaç basamayınca bu kararından vazgeçecek midir yoksa gerçekten sevdiği iki şeyi birden elde edecek midir?

4 tane filmi de olan bu seriyi izlerken basketbolla ilgilenmek isteyebilirsiniz.

5. One Outs

Tür: Psychological, seinen, sports

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 25

Bölüm süresi: 23 dakika

Myanimelist puanı: 8.41

Imdb puanı: 8.3

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 2008

One Outs

Toua Tokichi’nin mesleği atlettir ve kendisi pervasız bir kumarbazdır. Okinawa sokaklarında beyzbolun biraz daha basitleştirilmiş bir versiyonu olan One Outs ile ilgilenmekte ve kendisi 134 km hızla koşarak 499 galibiyet hedeflemektedir. Toua Tokichi ile Hiromichi Kojima’yı kader Lycaons takımında atıcı ve vurucu olarak bir araya getirir. Toua ne kadar hızlı, pervasız ve cesursa Hiromichi o kadar sakin ve yavaştır. Toua’nın takımı Lycaons için bir baş belası olacağını düşünen Saikyou Saitama, onunla ilginç bir sözleşme imzalar; sözleşmeye göre Touna, dışarı yolladığı her top için 5 milyon yen alacak, kaybettiği her puan için 50 milyon yen borçlanacaktır.

6. Chihayafuru

Tür: Game, slice of life, sports, drama, josei

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 25

Bölüm süresi: 22 dakika

Myanimelist puanı: 8.32

Imdb puanı: 8.3

Kaynak: Manga

Anime yayın yılı: 2011-2012

Chihayafuru

Chihaya Ayase, güçlü bir iradesi olan, erkek Fatma gibi kızlardan biridir. Ve kendisi hanım hanımcık ablasının gölgesinde büyümüş, farkında olmadan onun hayallerini kendi hayallerinin önüne koymuştur. Bunu da Arata ile karşılaşana kadar fark etmemiştir. Arata, transfer öğrencilerinden biridir ve çok sessizdir. Arata, Klasik Japon Antolojisi’nin 100 Şairi’nden esinlenerek oluşturulmuş fiziksel ve zihinsel anlamda zorlayıcı kağıt oyunu Karuta’yı çok iyi oynamakta ve bu 100 şiiri ezbere bilmektedir. Bir gün Arata ve Chihaya, Arata’nın evlerinde Karuta oynarlar ve Arata’nın hızına hayran olan Chihaya, o gün tek bir kart kapabilir, o da kendi adını taşıyan karttır. Dahi Arata, Chihaya ve aşarı ama sıkı çalışan Taichi yerel Shiranami Topluluğu’na katılırlar ve hayat onları ayırana kadar güzel anılar biriktirirler.

Liseye geçen Chihaya çok güzel olmasına rağmen, hala ortaokuldaki gibidir ve Karuta kulübü kurmak için çok çabalar. Bu çabası aynı zamanda Arata ile bir daha karuta oynamak içindir; Arata ile oynayabilirse kendisini Japonya’nın en iyisi olarak görebilecektir. Peki, gerçekte böyle mi olacaktır? Chihaya’nın karşılaştıklarına verdiği tepkiler ve en önemlisi Karuta animeyi sevmenize neden olacaktır.

İki sezondan oluşan bu animeyi izlerken aklınıza şu gelebilir; çocuklarımıza daha iyi bir eğitim sunabilir miyiz bu metodla?

7. Free!

Tür: Comedy, school, slice of life, sports

Kategori: TV serisi

Bölüm sayısı: 12

Bölüm süresi: 24 dakika

Myanimelist puanı: 7.66

Imdb puanı: 7.6

Kaynak: Orijinal

Anime yayın yılı: 2013

Free

Haruka Nanase, her zaman suyun içinde olmayı çok seven bir çocuktur ve ilkokuldan mezun olmadan önce O, Makoto, Nagisa ve Rin ile birlikte yüzme turnuvasına katılır ve zafer elde ederler. Bu zaferden sonra herkes kendi yoluna devam etmiş ve Rin, profesyonel olmak için yurt dışına çıkmıştır.
Haruka, Makoto ve Nagisa aynı liseye devam ederlerken Rin ortaya çıkar ve Haruka’ya meydan okuyarak bir maç yapmak ister. Haruka, Rin ile yüzmekten çok hoşlansa da ezici gücü ile onu darmadağın eder. Grup üyelerinden Nagisa, Iwatobi yüzme kulübünü kurmak için kolları sıvar ve Haruka ile Rin’in yeniden karşılaşmaları için elinden geleni yapar. Yalnız bir sorun vardır; kulübü kurabilmek için 4 üye gerekmektedir ve Nagisa Rei isimli çocuğu yüzme kulübüne katılması için ikna edebilecek midir?

“Eternal Summer” isimli devam serisi ve “High Speed: Starting Days” adında bir filmi olan Free’nin ilginç bir hikayesi var. Free, öncesinde sadece aşağıda gördüğünüz kısa filmden ibaretti ve Japon hayranlar tarafından o kadar beğenildi ki 2 seri ve 1 filme dönüştü.

 

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam