Yeni yıla “tertemiz” bir başlangıç yapabilmek için temizlik ipuçları

Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken birçoğumuz hayatımızı iyileştirecek yeni kararlar alıyoruz. Yeni yıla, yeniliklerle girmeyi hedefliyoruz. Eğer geçtiğimiz yıl boyunca temizliğe yeterince özen göstermediğinizi düşünüyorsanız ve hayatınızda önemli bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız tam zamanı! Yeni yıla “tertemiz” bir başlangıç yapabilmek için uygulayabileceğiniz temizlik ipuçları:

1. En çok kullandığınız alanları düzenleyin.

Yeni yılda, daha az dağınık olmak istiyorsanız günlük alışkanlıklarınızı değiştirmeden önce büyük bir adım atmalısınız. En çok kullandığınız alanlardaki fazlalıklardan kurtulun, eşyalarınızı gruplandırın ve her bir gruba ait yerler belirleyin. Böylelikle kalıcı bir düzen sağlamak için büyük adımı atmış olursunuz.

2. Alışveriş yapmadan önce sahip olduklarınızı gözden geçirin.

Çekmecelerinizi, dolaplarınızı yedek eşyalarla doldurmak, ihtiyaç duyduğunuz alanı daraltır. Yeni bir şey almadan önce sahip olduklarınızı gözden geçirerek bunun önüne geçebilirsiniz. Böylelikle aynı eşyadan dolapta iki tane beklerken, üçüncüyü almamış olursunuz.

3. Yüzeyleri boşaltın.

Masa üstü, tezgah üstü, zeminler, dolapların üstü gibi alanları mümkün olduğunca boş bırakın. Bu hem dağınık görüntüyü ortadan kaldırır hem de zamanla alışkanlık haline dönüşür.

4. Listeler yapın.

Evinizi, ofisinizi düzenli olarak temiz tutmak istiyorsanız liste yapabilirsiniz. Hangi iş, kimin sorumluluğunda olacak? Ne kadar sıklıkla temizlenecek? Bu detayları belirleyerek yaşam alanlarınızı yeni yılda daha düzenli ve temiz hale getirebilirsiniz.

5. Her akşam kıyafetlerinizi mutlaka kaldırın.

Her akşam yatağa gitmeden önce kıyafetlerinizi kaldırmayı alışkanlık haline getirin. Kirlileri kirli sepetine, kaldırılması gerekenleri de yerlerine kaldırın. Böylece sabah uyandığınızda derli toplu bir odayla karşılaşabilirsiniz, kıyafetlerinizin daha düzenli ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

6. Atılacakları bekletmeyin.

Fazla eşyaları, çöpleri, ayrıştırdığınız eşyaları bekletmeyin, en kısa sürede elinizden çıkarın. Böylece hem istediğiniz gibi alan yaratabilir hem de etraftaki dağınıklıktan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

7. Her akşam 5 dakikanızı ayırın.

Her akşam yatmadan önce 5 dakikanızı ayırıp ortalığı toparlamayı alışkanlık haline getirin. Bu kısacık süre, yaşam alanınızda büyük değişiklikler yaratır. Böylelikle her sabah daha düzenli bir eve uyanırsınız.

8. “Biri gelirse, biri gider” kuralını uygulayın.

Yeni bir eşya geldiğinde, eski bir eşyadan vazgeçin. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğinizde, tüketim alışkanlıklarınızda da önemli bir etkisi olacaktır. Eşyalarınızdan vazgeçmek istemiyorsanız, gereksizce yeni şeyler de almazsınız.

İlginizi çekebilir: İyi yaşam alışkanlıklarınızı destekleyecek 8 dekorasyon fikri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!