Yeni yıla girmeden önce kafanızdan silip atmanız gereken 10 düşünce

Hepimizin zaman zaman kendi başımıza kaldığımızda, hayatımızın “nasıl olması gerektiğine” dair kendi kendimizle konuşmalar yaptığı olmuştur. Her şeyin nasıl daha iyi, daha kolay, daha keyifli, daha kazançlı olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşüncelerimiz zaman zaman davranışlarımızı zehirliyor ve belki de önemli konularda ilerleme kaydetmemize engel oluyor. Oysa büyüdükçe gerçek hayatın trajedileriyle, zorluklarla karşılaşıyoruz, aslında ne kadar şanslı olduğumuzu fark ediyoruz, kafamızın içindeki bazı düşüncelerin bize nasıl da engel olduğunu keşfediyoruz. Ancak bunu yapmak her zaman kolay olmuyor. Hayatımızın nasıl olması gerektiğini düşünürken aylar, yıllar geçiyor ve hiçbir ilerleme kaydedemiyoruz.

Oysa bu durum böyle gitmek zorunda değil. İşte yeni yıla girmeden önce kafanızdan silip atmanız gereken düşünceler:

1. Dikkatinizi dağıtan şeylerden kurtulun

Eğer bir şey sizi şu anda heyecanlandırıyorsa ancak daha sonra canınızı yakacak veya sıkacaksa bu dikkatinizi dağıtan bir şey demektir. Buna kapılmayın. O sırada sizi eğlendiren şeyi, uzun vadede çok istediğiniz şeyin yerine koymayın. Alışkanlıklarınızın üzerine düşünün. Zamanınızı ne ile geçirdiğinize dikkat edin.

2. Başkalarının sizin için en iyisini bildiğini düşünmekten kurtulun

Birçoğumuz dünyanın yarattığı gürültüyü dinleyip bu gürültünün içinde kayboluyoruz. Yeni yıl, bundan vazgeçmek için güzel bir başlangıç olabilir. Duyduğunuz her dedikoduya inanmayın, haberleri günde 5 kere kontrol etmeyin, zamanınızı anlamlı deneyimlerle dolduracak gücü hissedin. Bu dünya üzerinde işgal ettiğiniz zaman ve yere yaşam deniyor. Eğer siz yaşamınızı başkalarını merak ederek veya başkalarını dinleyerek geçiriyorsanız, bu şansınızı kötü kullanıyorsunuz demektir.

3. Öfkenizin bir başkasından kaynaklandığını düşünmekten kurtulun

Bilge ve güçlü bir karakter, olaylar karşısında ne kadar sakin kalabildiğinize göre belirlenir. Sakinlik, aslında bir süper güçtür. Aşırı tepki göstermek veya meseleleri kişisel algılamamak zihninizi ve kalbinizi huzurlu kılmanıza yardımcı olur.

4. En büyük engellerin sizin dışınızdaki sebeplerden kaynaklandığını düşünmekten kurtulun

Hayatta üstesinden gelmeniz gereken en büyük ve en karmaşık engel, aslında kendi zihniniz. Eğer bunun üstesinden gelebilirseniz, her şeyi aşabilirsiniz. Üstesinden gelmek için yapmanız gereken ise zihinsel farkındalık yeteneği kazanmak ve duygusal yanıtlarınızı kontrol etmek. Hayat, beklenmedik zorluklarla dolu bir macera. Buna hazırlıklı olacak bir zihne sahip olmalısınız.

5. Hayat bu kadar zor olmamalı düşüncesinden kurtulun

Hayatta sizi zorlayan bir durumu, olduğundan daha zor görmek ve karar verme becerinizin değerini olduğundan daha düşük görmek çok kolay olabiliyor. Oysa hayatta karşınıza çıkan şeylerin biraz zorlayıcı olması gerekiyor. Bedenin ve zihnin güçlenebilmesi için zorlanması gerek.

6. Riskleri gözünüzde büyütmekten kurtulun

Bazen hayattaki idealler gözünüzün önünde olsa bile, o fırsatı göremeyebilir, görseniz bile ulaşmak için adım atamayabilirsiniz. Oysa konforlu alanınızdan çıkıp adım attığınızda, risk aldığınızda, birçok fırsatı elde edebilirsiniz.

7. Hayatınızı ilerletmek için izne ihtiyacınız olduğu düşüncesinden kurtulun

Hayatta hiç kimse size o ihtiyacınız olan izni veya onayı vermeyecek. O yüzden birileri tarafından onaylanmayı beklemekten vazgeçin. Kendi kendinize onay vermenizin yeterli olduğunu, hayatın aslında sizin seçimlerinizden ibaret olduğunu fark edin.

8. Kendinizi daha fazla güvende hissetmeniz gerektiği düşüncesinden kurtulun

Bir adım atmadan önce kendinizi daha fazla güvende hissetmeniz gerektiği düşüncesinden sıyrılın. Size güven verecek olan şeyin, o atacağınız adımda gizli olduğunun farkına varın. Kendinizi “hazır” hissetmek için beklemenize gerek yok, sadece başlayın yeter.

9. Her şeyin daha fazlasına ihtiyacınız olduğu düşüncesinden kurtulun

Her zaman, her yerde hayatınızı basitleştirin, sadeleştirin. Fiziksel ve zihinsel alanınızdaki fazlalıkları temizleyin. Hayatta daha fazla şeye ihtiyacınız olduğunu düşünmekten vazgeçin. Bazen, bazı şeylere “hayır” demeyi öğrenin.

10. Her bildiğinizin doğru olduğu düşüncesinden kurtulun

Söylediğiniz veya düşündüğünüz şeyi doğrulayacak bilgilerle meşgul olmayı bırakın. Arada yanlış yapabileceğinizin, düşüncelerinizin yanlış olabileceğinin farkına varın. Bu sizi öğrenmeye daha istekli yapar.

Kaynaklar:
Marc&Angel
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!