Yeni yıl kararlarınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak birkaç tüyo

Her ay başında, hafta başında veya kuaför çıkışında hayatımızı değiştirmek için adımlar atmak isteriz. Yeni yıl da yeni kararları beraberinde getirmek için harika bir vakit. “Bu sene şunu … yapmayacağım”, “Bu sene daha çok … yapacağım” gibi cümleler kururken buluruz kendimizi. Her başlangıç gibi yeni yıl da yeni ümitler yeşertir içimizde. Yeni bir şeylerin bizlere iyi geleceğini biliriz. Bu yıl da hayatımda bir düzen oturtmak istiyorum ama nerden başlayacağımı bilmiyorum diyenlerdenseniz, işte size yardımcı olacak öneriler…

Hedefler belirleyin

Burada size pekala yeterli ve dengeli beslenmek için hepinizin çok iyi bildiği ve birçok yerde okuduğu örnekleri sıralayabilirim. Nedir bunlar? “Günde en az 2-2,5 litre su tüketin” , “Gün içinde en az 5 porsiyon (ortalama 400 gram) sebze ve meyve tüketin”, “Kaliteli bir uyku için ortalama 7-9 saat uyuyun” gibi önerilerde bulunabilirim. Evet, bunları çok iyi biliyoruz ve iş uygulama kısmına geldiğinde o kadar da başarılı olamayabiliyoruz. Bu yüzden şunu yapın, bunu yapın demekten ziyade ilk olarak hayatınızda sağlıklı bir yaşam adına değiştirmek istediğiniz noktaları kendiniz belirleyin. Evet, elinize bir kağıt ve kalem alın ve not almaya başlayın.

Hatırlatıcı notlardan yararlanın

Su tüketimi günde ortalama 1 litre olan bir bireyin, birden 2-2,5 litrelere çıkmasını bekleyemezsiniz. Evet, bunu belki zorlayarak 1 gün gerçekleştirebilirsiniz ama sürdürülebilir olmaz. Sürdürülebilir bir hedef olması için daha küçük adımlarla yola başlayabilirsiniz. Mesela her öğününüzden önce ve sonra 1 su bardağı su içebilirsiniz. Kendinize yeni yıl hediyesi olarak kullanmaktan zevk alacağınız bir su matarası alabilir ya da en çok zaman geçirdiğiniz yerlere su içmenizi hatırlatacak notlar yapıştırabilirsiniz.

Uyumadan önce teknolojik aletlerden uzak durun

Uykuya dalmakta problem yaşayan biri iseniz, uyku öncesi rahatlatıcı müziklerden, ılık bir duştan faydalanabilirsiniz. Ilık bir duş sinir sisteminizi gevşetir ve ona eşlik eden lavanta yağı, portakal çiçeği yağı veya sedir ağacı yağı gibi aromaterapi yağları da uykuya dalışınızı kolaylaştırabilir. Uykuya dalmayı kolaylaştıran bir diğer faktör ise, uyuduğunuz odanın havalanmış ve karanlık olması. TV, telefon veya bilgisayar gibi cihazlardan uzak olmanız uyku veriminizi artırır. Son olarak yatmadan önce içeceğiniz melisa veya yasemin çayı daha rahat bir uyku için yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Özellikle araştırmalar, melisa çayının radyasyonun etkilerini azaltabileceğini gösteriyor.

Fast food tüketimimi yerine, öğün hazırlığını tercih edin

“Meal prep”, Türkçe karşılığı “öğün hazırlığı” terimini hiç duymuş muydunuz ? Yoğun yaşam tarzınız nedeniyle sürekli ev dışında yemek yemek veya evdeyken bile dışardan sipariş vermek hem sizi hem de bütçenizi yoruyor olabilir. Her gün ne yesem stresi yaşamak sizi fast food tüketimine yönlendirebilir. Bu noktada öğün hazırlığı ile haftalık veya birkaç günlük öğünlerinizin hazırlığını önceden yaparak sağlıklı beslenmek mümkün. Yapmanız gerekenler bir alışveriş listesi oluşturmak, oluşturduğunuz listeye göre haftalık menünüzü planlamak ve 1 gününüzün birkaç saatini öğün hazırlamaya ayırmak. Hepsi bu kadar !

Her gün değil, 1 gün hareket edin

Hiç hareket etmeyen birinin biranda spor salonu üyeliği yaptırması kişiyi spor yapmaya teşvik etmekten ziyade daha çok soğutabilir. Spor yapmada da sürdürülebilir hedeflerin olması oldukça önemli. Hiç hareket etmeyen bir bireyin haftada 1 kez 30 dakika yürüyüş yapması onun için bir adım olabilir. 1 gün az gibi gözükse de inanın hiç olmamasından iyidir. Böylelikle haftalık hedefler koyarak belki de 1 ayın sonunda kendisini sıkmadan ve egzersizden soğumadan egzersiz sayısını haftalık 2 gün 30 dakikaya çıkarabilir.

Diliyorum yeni yıl sevincinizin katlanarak çoğaldığı, hayatın almaktan çok verdiği, sağlığın ve sevdiklerinizin hep yanı başınızda olduğu bir yıl olur. 2021 yılı güzelliklerle gelsin ve yeni kararlarınızı uygulamayı da beraberinde getirsin. Sevgiyle…

İlginizi çekebilir: Başarılı bir diyet için ipuçları: Diyet yaparken fark etmeden yaptığınız 3 hata

Büşra Şen Diyetisyen & Psikolog
2018 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yüksek onur öğrencisi ve bölüm 6.sı olarak, 2019 yılında ise yine aynı ... Devam