Yeni yıl kararları oluşturma ve uygulama rehberi

Şimdi önümüzde yaklaşan, yepyeni bir yıl var. Her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çoğumuzun gerçekleştirmek istediği hedefleri, bir önceki yıldan yarım kalan işleri, kurtulmak istediği ve kazanmak istediği alışkanlıklarıyla ilgili uzayıp giden listeleri var. Yeni bir yıl, yeni başlangıçlar yapmanın ve hayata bembeyaz, yeni bir sayfa açmanın tam zamanı. Neden mi? Gelin, neden yeni yıl yeni kararlar, yeni başlangıçlar için en iyi zaman olarak kabul ediliyor ona bakalım ve bu zamanı nasıl en harika şekilde değerlendirebileceğimizi keşfedelim. İşte yeni yıl kararlarının önemi ve değişimi başlatmanın adımları:

Yeni yıl kararlarının ilk kez bundan tam 4000 yıl önce, Babilliler tarafından kayda alındığını biliyor muydunuz? Yeni yıl için yeni kararlar belirlemek, neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir olgu. Babilliler, kişinin yılın ilk gününde yaptığı şeylerin yılın geri kalanında önemli etkilerinin olacağına inanıyordu. O günden bu güne insanlık için önemini hiç kaybetmeyen yeni yılda yeni kararlar alma ritüeli, yeni bir yıla başlamadan önce kendimize hedefler koymak ve potansiyelimizi gerçekleştirmek için gerekli olan motivasyonu bulmak konusunda son derece etkili bir uygulama.

Psikolojik anlamda yeni bir takvim yılının başlıyor olması zihnimizin de yeni bir başlangıca hazırlanmasına aracılık ediyor. Geçmişte kalan yılın değerlendirmesini yaparken, bir taraftan da yaşadıklarımızı tekrar hatırlıyor, olayları zihnimizde tekrar canlandırıyor, neyi daha farklı yapabileceğimizin muhakemesini yapmaya çalışıyoruz. Almadığımız kararları, alternatif seçenekleri, deneyebileceğimiz yeni yöntemleri tekrar gözden geçirerek ‘Neyi, nasıl daha iyi yapabilirdim?’ sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Yeni bir yıl zihinsel, ruhsal ve bedensel anlamda da yenilenmeyi, canlanmayı ve yeni başlangıçları temsil ediyor. İyimserlikle ileriye bakabilmek, yeni yılın ilk gününden itibaren amaçlarımıza ulaşmak için farklı ve yeni yollar denemek, kendimize olan inancımızı ve güvenimizi tazelemenin en iyi yollarından biri. Yeni yıl öncesindeki bir aylık süreyse, hayatımızda yapmak istediğimiz değişikliklere ve bu değişiklikleri nasıl gerçekleştireceğimize karar vermek için harika bir zaman dilimi.

Yeni kararlar almak aslında yaşamlarımızı iyileştirmek, yaşadığımız dünyayı kendimiz ve diğerleri için daha yaşanılabilir ve keyifli hale getirmek için kendimize söz vermemiz anlamı taşıyor. Aldığımız kararları gerçekleştirmek konusunda o kadar başarılı olamasak da, tüm hedeflerimizi önden belirlemek ve bu hedefler doğrultusunda adım atmaya çalışmak umudun korunması ve değişimin gerçekleştirilebilmesi için son derece önemli. Aldığımız kararları gerçekleştirmek için attığımız her adım, kendimizi biraz daha iyi tanımamıza, yetenek ve becerilerimizi keşfetmemize, yapabileceklerimizin sınırlarını görmemize ve özgüvenimizin tazelenmesine yardımcı oluyor.

Geçen yıl belirlediğiniz hedeflerin ne kadarına ulaştınız?

Şimdiye kadar yaklaşan her yeni yılda yüzlerce yeni karar almış olsanız da, söz konusu bu kararları gerçekleştirmeye geldiğinde o kadar da başarılı olmayabilirsiniz. Ancak üzülmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz.

Yapılan araştırmalar, yeni yıl için kendimize koyduğumuz hedeflere ulaşmak konusunda özellikle yılın ilk ayında anlamlı bir çaba gösteriyor olsak da, Şubat ayından itibaren motivasyonumuzun ve heyecanımızın giderek azaldığını gösteriyor. Yeni yılda her zamankinden daha farklı, daha kararlı ve daha motive olacağımızı düşünsek de kendimizi gerçekleştirme ve olabildiğimizin en iyi versiyonu olma hedeflerimiz her zaman beklediğimiz hızda ve miktarda karşılanmayabiliyor.

Peki, her yıl aynı döngüyü yaşadığımız halde neden ısrarla yeni yıl hedefler koymaya devam ediyoruz hiç düşünmüş müydünüz? Bazılarımız için yeni yılda yeni hedefler koymak bir alışkanlık ve ritüel. Bazılarımızsa ‘her şeye sıfırdan başlama’ düşüncesinin cazibesine kapılıyoruz. Yeni bir yılın başlangıcını tertemiz bir sayfa gibi görüyor, yeni bir deftere ilk yazımızı yazarken duyduğumuz heyecana benzer bir duyguyu deneyimlemeyi seviyoruz. Bazılarımız içinse kendini geliştirmek ve yeni şeyler deneyimlemek başlı başına bir ilham kaynağı. Sürekli olarak ilerlemeye programlı doğamız gereği, bulduğumuz ilk fırsatta hayatımızla ilgili kararlar almaya ve uygulamaya koyuluyoruz.

Sembolik bir tarih olsa da, yılın başlangıç zamanı hayata geçirmeyi planladığımız ancak sürekli olarak ertelediğimiz hedeflerimizi tekrar gözden geçirmek ve bu hedeflere ulaşmak için yeni adımlar atmak konusunda planlama yapmak için bulunmaz bir fırsat.

Birçoğumuz yeni yıl kararlarımızı uygulamak konusunda kararlı bir duruş sergilesek de, istediğimiz değişiklikleri fiilen gerçekleştirmek konusunda irade ve inanç eksikliği gibi sebeplerle başarısız olabiliyoruz. Koyduğumuz hedeflerin mükemmeliyetçi olması, ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler olmaması başarısızlık yaşamamıza neden olabiliyor.

Hayatlarında gerçekten değiştirmek istedikleri şeyin ne olduğunu düşünen ve bunu etkin bir şekilde planlayan kişilerin, hedeflerine ulaşma şansları çok daha yüksek oluyor. Bu nedenle yeni hedeflerinizi belirledikten sonra, o hedeflere ulaşmak için gerekli olan yol haritasını da eş zamanlı olarak oluşturmanız gerekiyor.

Değişimi gerçekleştirmenin 5 adımı

Yeni bir yılın başlangıcı, yeni başlangıçlara adım atmak ve hayatımızda değişiklikler yapmak için ilham kaynağıdır. Ancak değişimi gerçekleştirebilmek için, bu ilhamı yıl boyunca devam ettirebilmemiz ve kararlılığımızı sürdürebilmemiz gerekiyor. Yeni yıl için aldığımız kararları yerine getirebilmek ve hayatımızda istediğimiz değişiklikleri gerçekleştirebilmek için sahip olmamız gereken belirli beceriler, alışkanlıklar, karakter özellikleri; en önemlisi de izlememiz gereken birkaç önemli adım bulunuyor.

Değişimin gerçekleşebilmesi için duygusal kararlarla amaçsızca ilerlemekten çok; sağduyuya ve gerçeklere dayalı, akıllıca planlanmış kararlar vermeyi öğrenmemiz gerekiyor. Gerçekçi kararlar almak ve uygulama konusunda stratejik adımlar izlemek, enerjinizi boşa tüketmemeniz, kendinize olan güveninizi koruyabilmeniz ve motivasyonunuzu yükseltebilmeniz için oldukça önemli. Kararlarınızı gerçekleştirmek için planlarınızda aşağıdaki 5 adımı göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

1. Somut ve net hedefler belirleyin

Hedeflerinizi çok iyi şekilde tanımlamadan ve detaylandırmadan ilerlemeye çalıştığınızda, yolda kaybolmuş hissine kapılabilir ve ilerlemekten kolaylıkla vazgeçebilirsiniz. Nereye gittiğinizi bilmeden yola çıkmak, zaman kaybı ve motivasyon eksikliğine neden olabilir. Hedefinizin ne olduğu zihninizde tam olarak yer bulamadığında, ilginizi ve tutkunuzu kaybedebilirsiniz. Bu nedenle ne kadar büyük bir hedef olduğu fark etmeksizin, genel ve sınırları belirli olmayan hedefler koymak, aksiyon almak ve ilerlemek konusunda yetersiz kalabilir. Küçük de olsa, büyük de olsa tüm hedeflerinizi net ve keskin sınırlarla belirlemeniz gerekir.

Nasıl ki film izlemek istediğinizde önce hangi filmi izleyeceğinize karar veriyor ya da yeni bir araba almak istediğinizde özelliklerini detaylıca araştırıp modeline önceden karar veriyorsanız; hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz değişimle ilgili hedeflerinizi de aynı ölçüde önceden belirlemiş ve netleştirmiş olmanız gerekiyor.

2. Azim ve kararlılığınızı koruyun

Yeni bir şeye başladığımızda genelde motivasyonumuz ve ilhamımız en yüksek seviyelerde olur. Bu nedenle de ilk zamanlarda kendimiz için koyduğumuz hedefler üstüne çalışmak ve ilerlemek bize zevk ve mutluluk verir. Hayatımızda olmasını istediğimiz o şeyi ne kadar çok istediğimizi belirleyen şeyse bu ilk zamanlardaki motivasyon ve hevesten çok, başladığımız şeyin zamanla beraberinde getirdiği zorluklarla ve engellerle başa çıkmaktaki kararlılığımız ve azmimizdir.

Dolayısıyla hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda ilerlerken en az motivasyonumuz ve hevesimiz kadar öz disiplinimiz, kararlılığımız ve azmimiz de kilit bir rol oynar. Peki, kararlılık nasıl kazanılır? Azmimizi güçlendirmek için nasıl yollar izlememiz gerekir? Bu sorular, cevapları oldukça karmaşık ve zor olmanın yanı sıra, kişiden kişiye de değişebilen sorular. Ancak en basit haliyle, hedeflerine ulaşmak konusunda başarıya ulaşan kişileri başarısız olanlardan ayıran en önemli özelliğin pes etmemek olduğunu söyleyebiliriz.

Kararlılığınızı ve azminizi sürdürebilmek için koyduğunuz hedeflerin hayatınıza nasıl katkılar sağlayacağını, sizi ne kadar ileri taşıyabileceğini ya da nasıl bir insana dönüştüreceğini madde madde yazabilir, sonrasındaysa bu maddelerde yer alan değişimlerin gerçekleştiğini zihninizde görselleştirebilirsiniz. Ayrıca, yaşamı boyunca zorluklarla karşılaşmış ancak pes etmeden ilerleyerek hedeflerine ulaşmış insanların biyografilerini okumak da azim ve kararlılığınızı sürdürmek konusunda size ilham verebilir.

İlginizi çekebilir: Değişimin kilidi: Yapmak istemediğiniz şeyleri alışkanlık haline getirin

3. Aksiyon alın

Hedeflere ulaşmak konusunda sadece karar vermenin yeterli olmadığını, adım atmanın ve harekete geçmenin en az karar vermek kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Yeni yıl kararlarınızı uygulamaya geçirmek için de ‘yarın’ ya da ‘gelecek hafta Pazartesi gününden’ itibaren değil, tam şu anda harekete geçmeniz gerekiyor. Harekete geçmek için doğru zamanı beklemek, erteleme alışkanlığının en önemli göstergelerinden biri. Doğru zaman tam da şu an ve adım atmayı ertelemek hedeflerinize ulaşmak konusunda size hiçbir katkı sağlamayacak.

4. Konfor alanınızın dışına çıkın

İnsanoğlu doğası gereği yaşamında tutarlılığı ve rutinleri sürdürme eğilimi gösteren bir varlık. İyi bildiğimiz ortamlarda, tanıdık olan insanlarla, alışkın olduğumuz şeyleri yapmak kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlıyor. Bu nedenle de bu rahat alanı terk ederek zorlu olana ve bilinmeyene geçiş yapmayı tercih etmiyor, hatta biraz da korkuyoruz. Ancak yaşamınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız, sınırlarınızın dışına çıkmanız ve bilmediğiniz sularda yelken açacak kadar cesur olmanız gerekiyor. Daha önce denemediğiniz yolları denemeden, hiç yapmadığınız şeyleri yapmadan hayatınıza yenilik getirebilmeniz mümkün değil.

5. Şüpheci iç sesinizi ve cesaretinizi kıran insanları dinlemeyin

Yaşamınızda gerçekleştirmek istediğiniz hedeflerle ilgili içinizde hep bir şüphe olacağı, ‘acaba’ kelimesinin zihninizde sürekli yankılanıp duracağı kaçınılmaz bir gerçek. Belirsizlik, şüpheciliği de beraberinde getiren bir olgu. Belirsizliğin doğası bu! Üstelik sadece iç sesinizi de değil; ailenizi, arkadaşlarınızı, sevdiğiniz insanları ya da hiç tanımadıklarınızı bile hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken, ummadığınız anlarda cesaretinizi kıracak söylemlerle karşınızda bulabilirsiniz. Ne kadar kararlı durursanız durun, içinizdeki şüpheyle bir araya gelen bu söylemler motivasyonunuzu ve cesaretinizi zamanla azaltarak pes etmenizi kolaylaştırabilir. Bu nedenle yeni yıl için aldığınız kararları en azından belirli bir kısmını gerçekleştirmeden çevrenizdekilerle paylaşmamayı deneyebilirsiniz. Tıpkı sizin gibi, diğer insanlar da değişimden ve konfor alanının dışındaki şeylerden korkuyor olabilir. Ve bu korkuyu kendi içimizde kontrol etmeyi başarabilsek de, dışarıdan gelen sesleri bastırabilmek o kadar da kolay olmayabilir. Tabii bu herkesin haksız, sadece sizin haklı olduğunuz anlamı taşımıyor. Ancak bazen söyledikleri doğru olsa da, çoğunlukla değişimden korktukları için size de engel olmaya çalıştıklarının farkında olmanızda fayda var. Hedeflerinizi belirlerken detaylıca düşünün, sağduyuyla hareket edin ve mümkün olabildiğince gerçekçi ve somut olmaya çalışın. Eğer hedeflerinizin net ve sınırlarının belli olduğundan eminseniz, kesinlikle geri adım atmayın.

Yeni bir yıl yavaş yavaş yaklaşırken, yeni başlangıçları ve yeni kararları da beraberinde getiriyor. Kararlarınızı yerine getirip getirmeyeceğiniz, içsel gücünüz kadar zorluklara ve engellere rağmen devam edebilme kapasitenizde, yani kararlılığınızda ve azminizde de saklı. Takvimden kopan her bir yaprağın, yeni kararlarınızı uygulamak için size alan ve zaman yarattığını unutmayın! Her şey tamamsa, kağıtlar kalemler hazırlansın. Artık yeni yıl hedeflerinizi belirlemeye hazırsınız!

İlginizi çekebilir: Bir yeni yıl hedefi olarak kendine iyi davranmak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!