Yeni yıl kapıda: Niyetlerinizi gerçekleştirmek için neler yapabilirsiniz?

Bir yılın daha sonuna yaklaşıyoruz. Bir yılın bitişi ve yeni bir yıla adım atmak üzere olduğumuz bu zamanlar bize hayatımızı değerlendirme fırsatı sunar. Bu yılı nasıl geçirdik, neler yapmayı istedik, neleri yapabildik? Ne kadarını biz bilerek yarattık, ne kadarı hayatın rüzgârının estiği yöne çok da farkında olmadan savrulmamızdı? Bizlere hayatlarımızı şekillendirebilme, yaratabilme gücü bahşedilmiş. Belli dönemler de hayatımızın gidişatını değiştirebilmek için daha güçlü fırsatlar sunar, yeni yıl da bunlardan birisidir.

Yaşam, varoluş döngülerinden oluşur; mevsimler, aylar, günler ve geceler… Doğanın bu döngülerine uyumlanarak yaşadığımızda dengeleniriz. Ay’ın, güneş ve gezegenlerin döngüleri bizlerden bağımsız değildir. Bir yılı tamamlayıp yeni bir yıla geçtiğimizi temsil eden yılbaşı gecesi de bütün dünyanın birlikte kutladığı tek özel gündür.

Din, dil, ırk, kültür ayırt etmeksizin dünyadaki tüm insanları “BİR”leştiren tek kutlamadır, bunun da yarattığı muazzam bir güç vardır. Eğer o gün eğlenerek yaptığımız kutlamaların yanı sıra tüm dünya barış için meditasyon yapabilse, niyet koysa olabileceklerin gücü hayallerimizin ötesinde olurdu. Henüz bunu yapamadığımıza göre bu kolektif enerjiyi bireysel hayatlarımızdaki niyetlerimizi yaratmaya yönlendirebiliriz. İçe dönmek ve değerlendirme yapmak için oluşan bu enerjilerle hayatlarımızı gözden geçirebilir, yeniye bilinçli adım atabiliriz.

Böyle bir çalışma yapmak için öncelikle kendinize rahat bir zaman dilimi yaratın. Niyetlerinizi yazacağınız ve yıl boyunca üzerinde çalışabileceğiniz güzel bir defter alın. Onu süsleyebilir, sevdiğiniz görseller, sticker’lar yapıştırabilirsiniz. Bu sizin 2019 yılı yaratım defteriniz olacak; ona baktığınızda içinizi mutlulukla dolduracak bir görüntüsü olsun.

Öncelikle bütün olmazları kenara bırakarak tüm hayallerinizi, hayatınız boyunca, belki çocukluğunuzdan itibaren olmasını istediğiniz şeyleri, aklınıza gelen her şeyi yazın. Bırakın gerçekleri bir kenara, oyun gibi, size istediğiniz her şeyi verecek bir sihirli değnek olsa neler isterdiniz yazın. Nasıl bir dünyada yaşamak isterdiniz? Bu arada içinize dönün, içinizdeki çocukla bağlantı kurun, o neler isterdi? Ona da sorun.

Liste tamamlandıktan sonra bunları öncelik sırasına koyun ve Top 10 listenizi yapın, onu da ayrı bir sayfaya yazın. Sona Top 3 niyetlerinizi belirleyin. Bu 3 niyetiniz ile 2019’da öncelikle olmasını istediklerinizi belirlediniz. Şimdi meditasyonla bunu evrene gönderin. Bildiğiniz, size iyi gelen bir meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon sırasında bunu gerçekleştirmek için öncelikle yapmanız gerekenleri, mesajları sorun. Bu sırada açığa çıkan olmazlara, yapamam duygularına ve korkulara dikkat edin ve bunları serbest bırakın.

Niyetlerinizi gerçekleştirmek için dönüştürmeniz gereken konular bunlar olacaktır. Niyeti koymak ilk aşamadır ve niyetin şüphesiz inançtan gelmesi çok önemlidir. Sonra bu niyetin gerçekleşmesi için belirli adımlar atmak gerekir. Meditasyondan sonra aldığınız mesajları hemen not edin, niyetinizi gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiği, nelerin sizi engellediği ve dönüştürmeniz gerekenleri yazın.

Sonrasında ilk 3 ay için atmanız gereken adımları belirleyin. Ocak, Şubat ve Mart, her ay için 3 aksiyon yazın ve hatta bunları ajandanıza not edin. Artık hayallerinizi gerçekleştirmek için ilk adımı atmış bulunuyorsunuz.

Yıl içerisinde 2019 yaratım defterinizle kendinize ayıracağınız, değerlendirme ve yaratım yapacağınız zamanlar ayırın. Unutmayın; dönüşüm ve yaratım bir süreçtir, emek gerektirir, kendi üzerinizde, niyetleriniz üzerinde çalışmaya devam edin, en muhteşem versiyonunuza doğru adım adım gitmeye devam edin.

Bütün bunları nasıl yapabileceğinizle ilgili çok kapsamlı bilgiler verdiğim bir rehber kitap niteliğinde olan kitabım “Ruhsal Rönesans” da size rehberlik edebilir. Ocak sonunda “Uyanıştan Ustalığa” seminerimde de engellerimizi bırakıp yaratım gücümüzü geliştirdiğimiz güçlü 2 günlük seminerimden de destek alabilirsiniz. Tüm niyetleriniz bütüne ve size en hayırlı olacak şekilde gerçekleşsin ve harika bir 2019 yılı olsun…

İlginizi çekebilir: Yaşamak istediğin deneyimi yarat: Yaratımın gücünü nasıl kullanıyoruz?

Zekiye Olgaçay Ruhsal Dönüşüm Rehberi & Regresyon Terapisti
“Ruhsal Rönesans” kitabının yazarıdır. Babasının büyükelçi olması nedeni ile çocukluğunu Brezilya, Mısır, Kuwait, Çekoslovakya, İngiltere gibi dünyanın birçok farklı ülkesinde, 5 farklı kıtada geçirdi. ... Devam