Yeni yıl hedefleri: Bu sene hedeflerimiz farklı olsun

Yeni yıl hedefleri koymak aslında bizim için hayal kurmaya bahanedir. Gelecek için, olmak istediğimiz yer, olmak istediğimiz kişi için hayaller kurarız. Bu hayallerimizi gerçekleştirme hayallerimiz için de sayısız maddeden oluşan yeni yıl yapılacaklar listesi… 

Bu sene de şüphesiz böyle olacak. 2021 için upuzun bir liste hazırlayacağız. Ama bu sene önceki senelerden biraz farklı. Çünkü 2020 gibi benzerine az rastlanacak bir yıldan çıkıyoruz ve bütün bildiklerimiz, inandıklarımız değişime uğradı. Yaptığımız o listelerin, koyduğumuz hedeflerin nasıl da bir anda yok olabileceğini, imkansıza dönebileceğini hep birlikte gördük.

2020, hem hedeflerimizden, planlarımızdan istemsizce uzaklaştığımız hem de kendimizle fazlasıyla baş başa kaldığımız bir yıl oldu. Bu sayede kendimizi biraz daha yakından tanıma şansı yakaladık, kendimizi keşfetme konusunda çok yol aldık. Bize neyin iyi geldiğini, neye ihtiyacımız olduğunu gösterdi bu yıl. Aynı zamanda nelerin bize iyi gelmediğini de gördük. Bu da 2020’nin bize hediyesi olsun.

2021’nin hedeflerini bu sefer biraz daha farklı hazırlayalım. Listede belki yine okunacak kitap, izlenecek film sayısı, kilo verme, spora başlama, sağlıklı yaşam gibi hedefler olabilir. Ama bunların o listeye girme nedenleri farklı olsun. Ezberlenen hedefler, olması gerekenler olduğu için değil de gerçekten biz istediğimiz için o listeye girsinler.

Sorumluluklar liste dışı.

Yıllık hedeflerle/hayallerle yeni bir sayfa açarken bu sayfaları sorumluluklarla, zorunluluklarla doldurmayın. Bunun yerine sizi motive eden, hep yapmak istediğiniz, iyi ki yapmışım diyeceğiniz şeylerle doldurun. 2020’de bir kez daha gördük ki biz ne kadar istemesek de hayat bize güzel şeylerle birlikte kendi zorluklarını da zaten önümüze koyuyor. Bu listede olmasa da o sorumluluklar zaten yerine getirilmek için kenarda bekliyor olacak. Bırakın o sorumluluklar liste dışında beklesin sizi. 2021 yeni yıl listeniz baktığınız zaman sizi heyecanlandıran maddelerden oluşsun.

Artık ertelenenlerin sırası.

Hayata geçirmek için çok zamanımız, imkanımız olduğunu düşünerek şimdiye kadar kaç isteğimizi erteledik kim bilir. 2021 bu ertelenenlerin senesi olsun. Artık ertelemeyi bırakıp şimdi yapmak için, neyse o isteğiniz, ilk adım onu listeye ekleyin. Ertelediğiniz bu istek çok büyük bir şey de olabilir çok küçük bir şey de, büyük bir adım gerektiren bir yenilik de olabilir birine söylemek istediğiniz ama bir türlü söyleyemediğiniz, içinizde tuttuğunuz sözcükler de. Ne olduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan onu yapmak için artık doğru zamanı, doğru şartları, doğru yeri, hazır olmayı beklemeden yapmanız.

“Ne yapmalıyım?” değil, “Ne istiyorum?”

Yeni yıl hedeflerinizi belirlerken kendinize sorduğunuz ilk soru “Ne istiyorum?” olsun, “Ne yapmalıyım?” değil. İsteğinizi, hayalinizi belirledikten sonra ne yapılması gerektiği aşamasına geçin. Listenize yılda belirli bir sayıda film izleme maddesini ekliyorsanız eğer bunu “İzlemem gerekiyor, izlemeliyim. Çünkü herkes böyle yapıyor” gibi bir düşünceyle değil, “Bu sene sinema alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Yeni yönetmenleri ya da kült filmleri öğrenmek istiyorum.” düşüncesiyle yapın. Yani kendi isteğiniz için. Dediğim gibi, zaten o gerekli maddeler biz listeye eklesek de eklemesek de yapılmak için bizi bekliyor olacak.
2021 yeni yıl hedeflerini her zamankinden daha çok hayal kurmak için kullanın. O sizin hayal listeniz olsun. Zaten hayallerinizi gerçekleştirdiğiniz zaman o istediğiniz kişiye de yaklaşmış olursunuz. Sorumluklarınızın, yapılması gerekenlerin de olduğu bir listeniz olsun ama o yeni yıl hedeflerinizden başka bir yerde dursun.

Son olarak, 1 sene aslında çok uzun bir süreç. Sizin için şu an çok önemli, önceliğiniz olan bir konu belki 3 belki 10 ay sonra önemini yitirebilir ya da kendi içinde değişime uğrayabilir. Bunu unutmamak gerekir. Oraya o maddeyi yazmanız silmenize ya da değiştirmenize engel değil. O maddeyi yapmamış olmanız da herhangi bir hatanın ya da eksikliğin temsili değil.
2021 hepimizin hayallerine yaklaştığı, gerçekleştirdiği, en önemlisi de sağlık dolu bir yıl olsun.

İlginizi çekebilir: Her şeyi kusursuz yapma baskısı: Mükemmeliyetçilik

Uzman Klinik Psikolog Beliz Ereren Uzman Klinik Psikolog
İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlayarak uzmanlığımı aldım. Hayatın önemli dönüm noktalarından biri olduğuna inandığım ergenlik dönemi ... Devam